Český fotbal, Zahraničí

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Za rok o jednoho míň! Vybojují české kluby zpět pátou místenku v pohárech?

Autor: Michael Skudrzyk

Zdroj fotografie: Vlastimil Vacek

České kluby zakončily minulou sezonu v žebříčku UEFA pod klíčovým 15. místem a do příštího ročníku evropských pohárů tak český fotbal po osmi letech vyšle pouze čtyři zástupce. Nepříjemnou situaci ještě zhoršuje zavedení Evropské konferenční ligy a z toho plynoucí restrukturalizace soutěží UEFA.

Do předkol Ligy mistrů totiž v příští sezoně nastoupí vítěz Fortuna ligy, zbývající tři kluby budou hrát pouze předkola v pořadí třetí pohárové soutěže. Ve dvou nejprestižnější evropských pohárových soutěžích tak bude hrát jediný český klub.

V diskuzích fotbalových fanoušků často zaznívá argument, že se o pohromu nejedná, jelikož tým, o který přijdeme z pohárů obvykle stejně brzy vypadne. Tento argument je ale zcela irelevantní. Šance na úspěšnou jízdu Evropou a velkolepý fotbalový příběh existuje vždy, a to i u malého klubu, od kterého se nic nečeká. Je tak velká škoda, že jeden český klub o tuto příležitost přijde.

Například Slovan Liberec se v minulé sezoně jako nejníže nasazený český klub dostal přes tři předkola až do hlavní fáze Evropské ligy. Zažil sváteční zápasy a v základní skupině EL získal cenných sedm bodů. Češi navíc přijdou nejen o jeden klub v pohárech, ale další budou, jak bylo zmíněno, hrát horší soutěž a mistr bude muset absolvovat více předkol.

České fotbalové veřejnosti ubydou zážitky z prestižnějších pohárových zápasů, zredukují se finance pro české kluby za účast v pohárových soutěžích, míň hráčů dostane šanci na mezinárodní scéně upoutat zahraniční zájemce a kvůli absenci zkušenosti z kvalitních mezinárodních zápasů může ubýt i kandidátů na reprezentaci.

Kdo bude usilovat o 15. místo?

Je tak nutné se co nejdřív v koeficientu vrátit nejhůř na 15. místo. Reálná šance na tento posun existuje už v této sezoně. Česko do ní vstupují na 18. příčce a potřebuje vystoupat aspoň o tři příčky.

Ztráta na Turecko, Chorvatsko ani Švýcarsko není velká. V nedohlednu není ani Kypr či Srbsko. Zároveň si je nutné krýt záda především před Řeckem na 19. místě. Na dalších příčkách číhá Norsko a Dánsko.

Letos je na Slavii, Spartě, Jablonci, Slovácku a Plzni, aby českou ligu vrátili tam, kam mnoho posledních let patřila. Sparta v úvodním zápase 2. předkola Ligy mistrů ve Vídni sběr bodů do národního koeficientu nezapočala. Podaří se to ve čtvrtek v předkole Konferenční ligy Viktorii Plzeň a Slovácku?