Reklama
Loading...
Reklama

Nějakou dobu už je známo, že od sezony 2021/2022 bude zavedena třetí pohárová soutěž, Evropská konferenční liga UEFA. Hracím dnem nové soutěže v hierarchii za Ligou mistrů a Evropskou ligou bude čtvrtek, první finále se odehraje v albánské Tiraně a má se jednat o soutěž především pro kluby z lig, které jsou na nižších příčkách žebříčku UEFA. Vznik nové soutěže způsobí rozsáhlé změny v systému evropský pohárů, což se týká především EL.

Základních skupin druhé nejprestižnější soutěže se totiž bude místo dosavadních 48 účastnit pouze 32 klubů, stejný počet jako základní skupiny Ligy mistrů. Na tento počet se v současnosti EL dostává až po odehrání základních skupin.

Hlavní fáze tak bude o 16 účastníků chudší, což znamená o jednu třetinu. V důsledku toho soutěž nabere na kvalitě, zvýší se její prestiž a nejspíš i finanční odměny pro účastníky, negativem ale může být snížení přístupnosti. Identický počet účastníků jako LM a EL bude mít i Evropská konferenční liga.

Přímo do osmifinále nové soutěže budou postupovat pouze vítězové skupin. O dalších osm míst ve vyřazovací fázi zabojují týmy z druhých míst základních skupin Evropské konferenční ligy a třetích EL. Rovněž v EL budou do osmifinále přímo postupovat pouze vítězové skupin a o další místa si zahrají týmy, které v EL obsadily druhou příčku s těmi, které se v hlavní fázi LM umístily třetí.

Na rozdíl od současnosti, tak bude mít i třetí místo v základní skupině EL svůj nezanedbatelný význam. První místo bude výrazně výhodnější než druhé, což přispěje k atraktivitě druhé nejprestižnější evropské pohárové soutěže.

V sezoně 2022/23 české kluby bez EL

Systém je prezentován jako přístupnější pro větší množství klubů z lig na nižších příčkách žebříčku UEFA, z českého pohledu se toho na něm ale mnoho pozitivního najít nedá. Kluby z lig okolo 15. místa sice budou mít vyšší šanci na účast v základní skupině některého z evropských pohárů, výrazně se ale sníží šance na účast v EL.

První dva týmy probíhajícího ročníku Fortuna liga si stále zajistí předkola LM. Týmy na 3. a 4. místě však čeká pouze třetí pohárová soutěž. Do EL český fotbal vyšle vítěze MOL Cupu. Dá se tak očekávat, že týmy, které budou mít velkou ztrátu na 2. místo se budou maximálně soustředit na MOL Cup, což může být i případ Viktorie Plzeň.

Situace však s největší pravděpodobností brzo bude ještě horší. České lize se odečetla bodově plodná sezona 2015/2016, ve které se Sparta probojovala až do čtvrtfinále EL, naopak v minulé sezoně české kluby do koeficientu nasbíraly minimum bodů. To je příčinou aktuálně 19. příčky s výraznou ztrátou na kýžené 15. místo.

Je tak téměř stoprocentně jisté, že česká liga dokončí tuto sezonu v žebříčku UEFA pod vytouženou 15. příčkou. V takovém případě se mistr příští sezony Fortuna ligy zúčastní předkol LM 2022/2023 a zbývající tři týmy zamíří pouze do zápasů v Evropské konferenční lize. Mít jeden klub v nejlepších dvou evropských pohárových soutěžích místo aktuálně pěti rozhodně nebude příjemné. Naprosto klíčová 15. příčka je teď proto ještě důležitější než dřív.

Klubům z podprůměrných lig, které se do LM nebo EL dostanou pouze výjimečně, nabízí nová soutěž možnost zúčastnit se základní skupiny evropské pohárové soutěže, tím pádem pro ně může být Evropská konferenční liga přínosem a přispět k rozvoji fotbalu v zemi.

K takovým ligám se však česká v žádném případě neřadí. Český fotbal je na každoroční účast minimálně v základní skupině EL zvyklý a až třetí soutěž, která nemusí být brána příliš vážně mu může být málo.

Úspěšný Liberec by v této sezoně na EL neměl nárok

Negativa restrukturalizace soutěží pro český fotbal se ideálně dají znázornit na letošním příkladu Slovanu Liberec. Ten v minulé sezoně skončil na 5. místě a přes tři předkola se probojoval do hlavní fáze EL, ve které získal velmi solidních sedm bodů. Při novém systému by si Severočeši mohli zahrát až třetí soutěž. V ní by sice měli větší šanci na postup do vyřazovací fáze. Ten by se ale za větší úspěch, než základní skupina EL nejspíš považovat nedal. Kromě toho si české kluby většinou přejí utkat se s co nejatraktivnějšími soupeři, nikoliv s protivníky, přes které je větší šance na postup.

Na atraktivitu bude mít nepochybně zásadní vliv výše finančních odměn. V tomto ohledu by to nemusel být propadák. Podle zákulisních spekulací by se mírně měly zvýšit příjmy z EL, zatímco příjmy z Evropské konferenční ligy by měly být podobné současným z EL. V takovém případě by se pro mnohé české kluby mohlo jednat o lákavou finanční injekci.

Dá se předpokládat, že soutěž bude ve velkém stínu LM s EL, na které bude jednoznačně směřována výrazně větší pozornost a pokud si nová soutěž vůbec získá prestiž, tak to nějakou dobu potrvá. Motivací však může být aspoň to, že triumf v soutěži kromě zisku mezinárodní trofeje přinese i účast v příštím ročníku Evropské ligy.

Na to, jaká bude realita si je potřeba ještě několik měsíců počkat. Mnoho detailů zůstává fanouškům neznáma a diskuze o tom, zda převažují pozitiva nebo negativa se pravděpodobně rozproudí až nová sezona evropských pohárů začne. Nový model je schválený pro tři sezony. Není ale pravděpodobné, že by se poté LM s EL pro menší kluby staly znovu přístupnějšími.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama