Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Případ Minchev: Talent za miliony chřadne, řešení se nabízelo

Autor: David Joch

Zdroj fotografie: sparta.cz

Když v létě 2020 Martin Minchev na Letnou přicházel, většina fanoušků byla nucena si jeho jméno nejprve vyhledat na Googlu. To, co našli, se jim ale pravděpodobně líbilo. Podle několika žebříčků patřil k největším talentům běhajících po evropských trávnících. Posuneme se v čase. První rok ve Spartě ten tam a potenciál bulharského útočníka se stále neprojevil. Jak moc si za to ale může sám?

Zhruba 50 milionů korun poslalo letenské vedení do kasy Černo More Varna. Uběhla jedna sezóna a server Transfermarkt ukazuje u Mincheva hodnotu 600 tisíc eur (přibližně 15 milionů korun).

Pokles je zcela oprávněný. Dvacetiletý Bulhar doteď naskočil do 17 zápasů Fortuna ligy a bilance? Žádný gól, žádná asistence a pouhých 252 odehraných minut, což nedá dohromady ani tři celá utkání.

Za tristní první rok v České republice si ovšem samotný Minchev až tolik nemůže.

Opakovaně měl covid. Očekáváme od něj víc, bohužel měl i svalové zranění, nedostal se do rytmu, nedostal taky větší prostor. Ale když už se objeví na hřišti, musí prokázat, že si zaslouží další a další šanci a že využije větší minutáž. Nadále platí, že je to mladý talentovaný hráč, který má do budoucna potenciál,” komentoval v červnu jeho stav sportovní ředitel Tomáš Rosický pro web spartaforever.cz.

Minchev

Minchev nastoupil za rozhodnutého stavu i v odvetě proti Monaku. / Zdroj: sparta.cz

Nechán napospas

Na situaci okolo Mincheva je nutné se dívat ze dvou pohledů. Tím prvním je polovičaté řešení letenského vedení. To totiž postavilo samotného útočníka do nelehké pozice.

Člen bulharské jednadvacítky v nové sezóně pendluje mezi áčkem a béčkem. Za rezervu odehrál jeden celý zápas, za A-tým byl šestkrát na lavičce, čtyřikrát z toho naskočil na pár minut na hřiště.

A těch možná ještě ubyde. Vedení se totiž kvůli evropským pohárům rozhodlo ponechat si v kádru hrotové útočníky Matěje Pulkraba a Václava Drchala. Po zranění se navíc vrací i Lukáš Juliš, což Mincheva posune možná až na tribunu.

Zbývá tedy herní minutáž ve Fortuna národní lize. Úskalím je však nižší kvalita soupeřů a samotná specifičnost naší druhé nejvyšší soutěže. Je tedy možné, že ačkoliv za béčko by Bulhar hrál aspoň pravidelně, paradoxně by mohl výkonnostně klesnout.

Pozn.: O fungování sparťanského B-týmu se v nejnovějším čísle magazínu Žongl rozpovídal trenér Michal Horňák a stoper Milan Piško.

Minchev

Největší herní porce za áčko se v novém ročníku dočkal proti Karviné. / Zdroj: sparta.cz

Druhým pohledem jsou samotné schopnosti Mincheva. Opakovaný covid a zranění musely napáchat hodně škody. Když už se ale vrátil do kondice a dostal od Pavla Vrby šanci, nepředvedl nic, čím by si řekl o větší prostor.

Řešení se přímo nabízí

I tato věc má však dvě strany mince. Herní sebevědomí se totiž na trénincích a pár minutách v zápasech těžko nabírá. A to nás vede k otázce. Nemělo vedení Sparty poslat svého padesátimiliónového talenta na hostování v rámci Fortuna ligy?

Stejné řešení pomohlo dříve restartovat Juliše a v minulém ročníku nakopnout nadějného Drchala. Platné bylo i opakované zapůjčení Pulkraba do Ďolíčku.

Proč tedy v případě Mincheva nesáhli na Letné po již ověřené variantě, je záhadou. Místo toho, aby se šel otrkat, plácněme, třeba do Liberce, Teplic nebo do Českých Budějovic (ve všech třech již sparťani zapůjčení jsou), bude s největší pravděpodobností minimálně půlrok chřadnout i nadále.