Zdroj fotografie: Miroslav Chaloupka, ČTK

Úvod

Žižkovský Daniel Pudil po minulé sezoně aktivní hráčskou kariéru ukončil. Několik zajímavých osobností ale druhá nejvyšší soutěž pro tuto sezonu naopak získala. Někteří z nich mají zkušenosti z reprezentace, evropských pohárů i zahraničí či ve svém klubu působí většinu kariéry. Kromě rolí hráčů zpravidla fungují i jako mentoři mladých spoluhráčů.

Zdroj fotografie: Vlastimil Vacek, Právo

Pavel Zavadil (Zbrojovka Brno)

Fortuna národní liga je svědkem velkého návratu. Pavel Zavadil se ve 43 letech po angažmá v Opavě dočkal comebacku nejen do Brna, ale po půl roce i k aktivní fotbalové kariéře, kterou ukončil v zimní přestávce minulé sezony.

Poté se přesunul do pozice sportovního manažera slezského klubu, ze které byl ještě před koncem sezony odvolán. „Hned poté jsem se rozhodl, že se chci vrátit zpátky jako hráč,“ řekl Zavadil.

„Pod těmi lidmi, co jsou v představenstvu, bych působit nemohl. Absolutně se neztotožňuju s tím, jak to vedou. Jasně jsem věděl, že musím jít zase dál,“ vyjádřil se kapitán Zbrojovky v rozhovoru pro deník Sport o Opavě.

Veterán Zbrojovky Brno v letošní sezoně zatím vstřelil jednu branku. V 83. minutě rozhodl proměněnou penaltou zápas 2. kola právě proti Opavě. Vzhledem ke kontroverznímu závěru angažmá ve žlutomodrém klubu se jednalo o velmi pikantní vyvrcholení utkání.

V prvních čtyřech zápasech hráč se zkušenostmi z Drnovic, Sparty i tří švédských klubů nastoupil v základní sestavě. Od té doby ale kvůli zranění stehenního svalu přidal pouze 14 minut.

Zranění si obnovil v zápase proti Varnsdorfu, ve kterém musel v 15. minutě střídat. Ve Zbrojovce plní roli nejen hráč a lídra týmu, ale i mentora mladých hráčů.

Zdroj fotografie: fcbrno.cz

Petr Jiráček (Prostějov)

Dalším velkým tahákem druhé nejvyšší soutěže se stal Petr Jiráček, který v Prostějově podepsal smlouvu na půl roku. Pětatřicetiletý středopolař má zkušenosti z Bundesligy, odehrál více než 200 prvoligových zápasů v české lize a v životopise má postup do základní skupiny Ligy mistrů, český titul, pohár i superpohár.

Za reprezentaci nastoupil ve 28 zápasech a nejslavnější branku své kariéry vstřelil na EURU 2012 Polsku, kterou českému týmu zajistil postup do čtvrtfinále šampionátu z prvního místa skupiny. Předtím navíc postup na vrcholný turnaj potvrdil jedinou brankou odvety baráže, kdy se bleskurychle uvolnil mezi dvěma Černohorci.

„Rozhodnutí přišlo jednoznačně z mé strany. S panem Pánikem jsem měl na věci úplně odlišný názor. Situace se nelepšila. A vedení si stálo za trenérem, všichni mu bezmezně věřili, mysleli si, že má pravdu. Ve finále se potvrdilo, že pravdu neměli, což se ukázalo jeho pozdějším vyhozením. Toho už jsem já nechtěl být účasten,“ vysvětlil Jiráček svůj konec ve Zlíně.

Ze Zlína se Jiráček nechtěl stěhovat, a tak využil nabídku nedalekého Prostějova. Hráč s hvězdnou kariérou je stálicí sestavy třetího týmu minulé sezony. Ve všech ligových zápasech nastoupil v základní sestavě a střídal pouze třikrát. Tým Daniela Smejkala, který nedávno nahradil Jiřího Jarošíka, je momentálně na osmém místě tabulky a je jediným klubem, který v lize porazil Brno.

Lukáš Vácha v dresu Sparty
Zdroj fotografie: Milan Kammermayer

Lukáš Vácha (Sparta Praha B)

Sparťanská rezerva se po devíti letech vrátila do druhé nejvyšší soutěže a roli její největší osobnosti už přes dva roky plní Lukáš Vácha. S výjimkou čtyřměsíčního hostování v Liberci je dvaatřicetiletý záložník ve Spartě už od jarní části sezony 2012/13.

Na Letné se Vácha vypracoval v klíčového hráče a nastoupil i do osmi zápasů reprezentace. Postupně začala jeho kariéra i vinou zdravotních problémů upadat. Rozhodnul se však zůstat ve Spartě a přesunout se do nově vzniklého B týmu, kde plní mimo jiné i roli mentora mladých hráčů.

„Upřímně: v áčku už jsem toho nemohl tolik ovlivnit. Nová role mě strašně baví. Vážil jsem si toho, že ve Spartě můžu být. A vážím si toho doteď, řekl Vácha minulý rok ke své roli v rozhovoru pro deník Sport.

Ve Fortuna národní lize bývalý hráč Slavie, Jablonce, Ostravy a Liberce v této sezoně nastoupil do třech utkání, ve kterých dohromady odehrál 82 minut. V duelu proti Táborsku nastoupil až v 86. minutě. Krátký úsek mu stačil na vstřelení své jediné branky v této sezoně.

Jediným zápasem, který Vácha začal v základní sestavě byl minulý proti Brnu, ve kterém dokonce plnil roli kapitána. Sparťanské béčko je po první třetině soutěže na třetím místě tabulky.

Jakub Řezníček a Přichystal slaví branku
Zdroj fotografie: Petr Nečas, fczbrno.cz

Jakub Řezníček (Zbrojovka Brno)

Velkou posilou Zbrojovky Brno, která nemůže mít jiné ambice, než je postup se před sezonou stal střelec Jakub Řezníček. Do brněnského klubu se třiatřicetiletý záložník vrátil po čtyřech letech.

V 18 zápasech minulé sezony za Teplice vstřelil jednu branku a v úvodních třech letošní sezony vyšel střelecky naprázdno. Že nezapomněl na to, jak se střílejí branky, ale ukázal v zápase proti Jihlavě, kterou sestřelil čtyřmi brankami.

Dohromady má Řezníček na kontě sedm branek a je společně s vlašimským Denisem Alijagičem nejlepším střelcem druhé nejvyšší soutěže. Právě za Brno vstřelil v sezoně 2015/16 třináct branek, což byla Řezníčkova nejpovedenější sezona. Zkušený útočník už vystřídal osm českých klubů, a kromě toho působil i v Lokerenu a Ružomberoku. Letos poprvé hraje Fortuna národní ligu.

„Že Zbrojovka momentálně hraje druhou ligu? Já pevně věřím, že to bude trvat jen rok. Mojí velikou touhou je vychutnat si tady postup mezi elitu. Často jsem slýchával, že to je obrovský zážitek, na jaký se do smrti nezapomíná,“ řekl Řezníček v rozhovoru pro sport.cz.

Klub ze Srbské po deseti kolech vede se sedmibodovým náskokem druhou ligu a potvrzuje roli jasného favorita na postup do Fortuna ligy. Mezi nejzkušenější hráče Brna i celé FNL patří kromě Zavadila a Řezníčka i gólman Martin Berkovec či momentálně dlouhodobě zraněný bývalý hráč Plzně nebo Ufy Ondřej Vaněk, který kvůli zranění kolena zatím naposledy nastoupil 20. února.

Příbramský Tomáš Pilík
Zdroj fotografie: Dalibor Glück, ČTK

Tomáš Pilík (Příbram)

Tomáš Pilík je nejzkušenějším hráčem Příbrami, která minulou sezonu sestoupila z Fortuna ligy. Do kádru Středočechů se dvaatřicetiletý záložník dostal v roce 1999 a v A týmu debutoval v 15 letech a 343 dnech v sezoně 2004/05. Za Příbram už nastoupil ve 13 sezonách a stihnul i angažmá v Ústí nad Labem, Ostravě, Jablonci, Brně a maďarském Honvédu.

Pilík vstřelil úvodní branku Příbrami v této sezoně, a to z penalty do sítě Prostějova. Poté se ještě trefil při remíze 2:2 proti Varnsdorfu. Kromě zápasu proti Brnu, na který byl po čtyřech žlutých kartách vykartován, kapitán Příbrami nastoupil v základní sestavě do všech zápasů svého týmu.  Tým Jozefa Valachoviče se v první třetině soutěž trápil a s devíti body je až na 13. místě tabulky.