Reklama
Loading...
Reklama

V posledních dnech se spekulovalo o nečekané možnosti odehrát příští sezonu nejvyšší soutěže s 18 účastníky, stejně jako tomu kvůli koronaviru je v probíhajícím ročníku. Zachránil by se tak 16. a 17. tým tabulky, což by znamenalo prvoligovou příslušnost pro Zbrojovku Brno a Příbram.

Podle nejnovějších informací se jedná o pouhou fámu a skandální změna systému už takřka dohrané sezony není legislativně možná. Potvrzuje to výrok mluvčího LFA Štěpána Hanuše, který na svém facebookovém profilu zveřejnil novinář Luděk Mádl.

Kvůli nákaze jednoho hráče z kádru Opavy se před rokem nedohrála skupina o udržení. V důsledku této mimořádné situace se nesestupovalo a postoupily první dva kluby druhé nejvyšší soutěže. Kdyby však ke změně došlo po skončení řádně dohrané sezony, byla by důvěryhodnost ligy v troskách.

„Měnit počty účastníků soutěží v tuto chvíli legislativně není vůbec možné. V příštím soutěžním ročníku bude proto hrát v obou soutěžích 16 týmů.“

Týmy, které na navýšení počtu účastníků profitovaly se ukázaly jako nejslabší, vznikl nezajímavý střed tabulky klubů, které nehrají o záchranu ani o evropské poháry a ve FNL, která se letos hraje na pouze 26 kol naopak chyběly dva silné kluby, které by patřily k velkým kandidátům na postup. Návratem k 16 účastníkům by se měla zvýšit kvalita obou soutěží.

Pouze čtyři kluby do Evropy a návrat nadstavby

Sestup Příbrami a Zbrojovky Brno se tak po vyvracení divokých teoriích zdá být definitivně potvrzen. Rozhodnuto má být o počtu 16 účastníků a začátku nejvyšší soutěže 24. července.

Stále však není zcela jasno o systému, jakým se příští sezona odehraje. Jelikož panuje obecná shoda, že 30 zápasů je nedostatečný počet, tak se očekává návrat určité formy nadstavby.

Zavedení nadstavby znamenalo revoluční změnu v českém ligovém fotbale, která vyvolala bouřlivé reakce. Nejvíce bylo kritizováno určení posledního účastníka evropských pohárů.

Vítěz prostřední skupiny totiž měl na rozdíl od šestého a v závislosti na umístění vítěze poháru případně i pátého klubu skupiny o titul možnost hrát zápas o účast v předkolech Evropské ligy.

Pro tým na šestém místě s velkou ztrátou na soupeře před sebou se tak jevilo jako výhodnější skončit na 7.- 10. místě a hrát v prostřední skupině. Při návratu k modelu ze sezon 2018/19 a 2019/20 by se tato skutečnost ještě umocnila.

Kvůli poklesu české ligy v žebříčku UEFA pod 15. místo se totiž v příští sezoně bude hrát pouze o čtyři místa v evropských pohárech. S jedním z týmů na 7.- 10. místě by se tak o Evropskou konferenční ligu utkal třetí či čtvrtý tým nebo by byl zápas o Evropu zrušen. Pro čtyři účastníky prostřední skupiny by se tak musela najít jiná motivace.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama