Reklama
Loading...
Reklama
TOP nováčci
Zdroj fotografie: Luboš Jeníček

Nováčka ligy obvykle žene euforie z účasti ve vyšší soutěži, ostatní kluby ho navíc mívají méně načteného než své další soupeře nebo ho dokonce podcení. Není tak výjimkou, že se nováček umístí na vyšších příčkách, než mu je před sezonou předpovídáno.

Podle umístění po základní části a případně bodového průměru na zápas byl sestaven žebříček nejlepších nováčků české nejvyšší soutěže za posledních 20 let. Hradec Králové, nováček příští sezony, v ročníku 2010/11 ukořistil osmé místo a umístění mezi nejlepšími pěti nováčky posledních 20 let mu těsně uniklo.

Zdroj fotografie: Michal Beránek

1. Sigma Olomouc, 4. místo, 2017/18

V sezoně 2013/14 Sigma Olomouc po 30 letech sestoupila z nejvyšší soutěže. Druhou ligu se ji v další sezoně podařilo vyhrát, poté ale znovu přišel sestup o patro níž. Při druhém návratu se už klub z Hané pohyboval na opačném pólu tabulky.

Předsezonním cílem Sigmy byl klidný střed tabulky. Konečný výsledek ale překonal všechna očekávání. Olomouc doma jako jediný tým celou sezonu neprohrála a celkem vybojovala 55 bodů. Ty znamenaly čtvrté místo, kterým se Hanáci jako dosud jediný nováček kvalifikovali do evropských pohárů.

Jakub Plšek vstřelil 11 branek, nejvíce mezi záložníky. Nejlepším brankářem ligy se stal Miloš Buchta a trenérem Václav Jílek. Do reprezentace byli nominováni David Houska, Šimon Falta a objev ligy Václav Jemelka. Mezi opory patřil i Uroš Radakovič, Lukáš Kalvach či Martin Sladký.

Až do základní skupiny EL se sice Sigmě v příští sezoně nepodařilo postoupit, navzdory tomu v Evropě zanechala pozitivní dojem. Ve třetím předkole celkovým skóre 4:1 jednoznačně vyřadila kazašský Kajrat Almaty.

Ve 4. předkola už sice Sevilla byla nad její síly. Přesto v prvním zápase ve skvělé atmosféře na Andrově stadionu podala fantastický výkon. Své šance ale zahodila a Seville podlehla 0:1. Odveta už byla v režii Španělů, kteří zvítězili 3:0.

 

Zdroj fotografie: FK Dukla Praha

2. Dukla Praha, 6. místo, 2011/12

Dukle Praha se povedlo do nejvyšší soutěže postoupit v sezoně 2010/11. Před zahájením sezony v první lize bylo nutné na Julisce vybudovat vyhřívaný trávník, instalovat plastové sedačky na kryté tribuně, a hlavně finančně zajistit chod klubu.

Kromě toho měl klub po zemětřesení v kádru plné ruce práce i na přestupovém trhu, přesto tým Luboše Kozla bavil kombinačním fotbalem a za přispění brankáře Filip Rada, stopera Ondřej Švejdík či jedenáctigólového Ivana Lietavy dosáhl se ziskem 42 bodů na skvělou šestou příčku.

V případě dejvického klubu se rozhodně nejednalo o zázrak jedné sezony. Šesté místo Dukla ještě dvakrát zopakovala a pravidelně se pohybovala v klidném středu tabulky. Pád do druhé nejvyšší soutěže přišel až v sezoně 2019/20.

Zdroj fotografie: Luboš Jeníček

3. Pardubice, 7. místo, 2020/21

Mnozí experti i fanoušci před začátkem nedávno skončené sezony Pardubicím přisuzovali roli otloukánka. Vedl je k tomu hlavně nezkušený kádr Východočechů a domácí zápasy v azylu. Nováček soutěže se však prognózám vzepřel a místo boje o záchranu měl ještě před posledním kolem teoretickou naději na evropské poháry.

Pardubice se umístily na 7. místě se stejným počtem 52 bodů jako šestý Liberec a svými výkony i výsledky získaly respekt napříč fotbalovou veřejností. Chválou na jejich adresu v rozhovoru pro Deník Sport nešetřil ani trenér sezony Jindřich Trpišovský:

„Pan Krejčí a Pardubice jsou pro mě největší překvapení v lize. Nejen kvůli tomu, kolik získali bodů a kolikátí jsou v tabulce, hlavně kvůli hernímu projevu, kterým se prezentovali ve spoustě zápasů. A vzhledem k podmínkám, v jakých dělají fotbal, taky zajímavým hráčům, kteří se díky nim v lize objevili. Pardubice jsou tým, na který se strašně rád dívám. Když jde několik zápasů najednou a mám čas, první, po kom sáhnu, jsou Pardubice, protože jejich styl se mi hrozně líbí a baví mě. Je hráčům ušitý na míru.“

Stálicí pardubické sestavy je Martin Toml, který jako jediný hráč ligy odehrál kompletní porci 3060 minut, nejlepším střelcem týmu se s devíti brankami i přes nižší vytížení stal žolík David Huf a Michal Surzyn si svými výkony vysloužil angažmá v Jablonci, se kterým bude v předkolech bojovat o základní skupiny Evropské ligy.

 

Dynamo České Budějovice 2019/20
Zdroj fotografie: ČTK

4. Dynamo České Budějovice, 7. místo, 2019/20

Dynamo České Budějovice se v sezoně 2019/20 do nejvyšší soutěže vrátilo po čtyřech sezonách ve FNL. A zpočátku to spíš vypadalo na těžký boj o záchranu než na umístění v prostřední skupině, které se nakonec Jihočeši zúčastnili.

Nováček totiž z prvních 11 kol získal pouze osm bodů. Velkou vzpruhou se pro Dynamo ale stal příchod zkušeného Tomáše Sivoka s Jaroslavem Drobným. Z dalších 11 kol Dynamo získalo 28 bodů. Velký podíl na vzestupu Dynama měl kromě zkušené dvojice navrátilců i Ivan Schranz, který zazářil i v Jablonci a aktuálně byl potvrzen jeho příchod do Slavie.

„Hráčům jsem bezprostředně po zápase poděkoval, protože kdyby nám někdo před sezonou řekl, že budeme po třicátém kole na sedmém místě, považovalo by se to za skvělý výsledek“, řekl po posledním zápase základní části trenér Dynama David Horejš.

V prostřední skupině nadstavby sice České Budějovice ztroskotaly už v prvním kole na Mladé Boleslavi, umístění mezi nejlepšími nováčky si ale zasloužily 7. místem po základní části se ziskem 43 bodů.

Zdroj fotografie: Martin Břenek

5. Tescoma Zlín, 7. místo, 2002/03

Zlín se návratu do nejvyšší soutěže dočkal v ročníku 2002/03 po šesti sezonách ve 2. lize. Do dalšího sestupu hrál tehdejší Gambrinus ligu sedm sezon. Nejúspěšnější z nich byly první dvě. V nich ševci pod vedením trenéra Vlastimila Marečka v obou případech skončili sedmí.

Za vzestupem Zlína stála zemědělská firma Lukrom Zdeňka Červenka, který je dodnes majitelem klubu. Z hráčů mezi známé tváře Zlína v nováčkovské sezoně patřil David Hubáček, Josef Mucha či Vlastimil Vidlička.

Slavnými chvílemi této zlínské éry byly účasti v letním Intertoto Cupu a především roku 2004 zápasy proti Atléticu Madrid v čele s Diego Simeonem. Zápas se španělským velkoklubem vyprodal Letnou. Zlínští smolně vypadli po výsledcích 2:4 a 2:0 kvůli nižšímu počtu vstřelených branek venku.

Související články:

Reklama