Reklama
Loading...
Reklama

I přestože v minulé sezoně Fotbalové národní ligy Pardubice dominovaly a dlouhodobou koncepční prací ukázaly, že fotbal dělat umí, byly experty považovány za outsidera nejvyšší soutěže a jasného kandidáta na sestup. V úvodu sezony se ale pernikáři těmto prognózám vzepřeli a momentálně se 7 body okupují 7. místo tabulky.

Z velké části za těmito prognózami stál fakt, že Východočeši nemůžou využít síly domácího prostředí a z minulosti známe příklady dvou klubů, které hrály v azylu a jejich účast v nejvyšší soutěži neměla dlouhého trvání.

Okamžité sestupy v azylu

Prvním z nich bylo v sezoně 2010/2011 Ústí nad Labem, které hrálo ve 20 km vzdálených Teplicích. Tehdy byl stadion v Ústí nad Labem v dezolátním stavu a hráči se převlékali ve stavebních buňkách. Ústečtí dokončili sezonu s 19 body a sestupem ze 16. místa. Dnes už Arma disponuje zrekonstruovaným stadionem, který vyhovuje požadavkům nejvyšší soutěže. Přesto v klubu ambice na návrat mezi elitu chybí.

Lepší dojem v nejvyšší soutěži zanechalo v brněnském azylu hrající Znojmo, které získalo 27 bodů a do posledního kola sezony 2013/2014 nakonec neúspěšně bojovalo o záchranu. Spolu s ním sestoupila i Olomouc a na hraně sestupu byla i 14. Slavia a 13. Bohemka. Ani jednomu ze čtyř ohrožených klubů se tehdy v posledním kole nepodařilo zvítězit. Za Jihomoravany v té době nastupoval Patrik Hrošovský a po sestupu Znojma se v jiných klubech nejvyšší soutěže prosadili taky Josef Hnaníček a Vlastimil Hrubý. I stadion ve Znojmě už prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Horší je to se sportovními výsledky. Jihomoravský klub totiž po sestupu hraje už druhou sezonu v MSFL.

Pouze část sezony odehrála v azylu Opava, Hradec Králové a Blšany.

Pardubice v Ďolíčku neporaženy

Po 5 odehraných kolech je na hodnocení ještě samozřejmě brzo, přesto začátek sezony naznačuje, že v případě Pardubic by to mohl být jiný příběh. I v azylu nejspíš působí nováčkovský entuziasmus a svěřenci Jiřího Krejčího tak „doma“ porazili Teplice i Liberec a nezalekly se ani mistrovské Slavie, se kterou díky brance Emila Tischlera remizovaly 1:1. Kouzlo slavného Ďolíčku působí i na dočasné domácí, pardubičtí fanoušci jsou slyšet a stadion Bohemians se i díky přímému vlakovému spojení z Pardubic ukazuje jako pravděpodobně lepší volba než původně plánovaná Mladá Boleslav.

Pardubice se tak po úspěšném vstupu do sezony vyhřívají v horní polovině tabulky a jsou v opačném rozpoložení než brněnská Zbrojovka, druhý nováček a tradiční účastník nejvyšší soutěže. Ta je s 1 bodem u dna a rozhodně se od ní čekalo víc. Jen o bod víc má loňský nováček Dynamo České Budějovice, u kterého se možná potvrdí, že druhá sezona v nejvyšší soutěži bývá těžší.

Dnes Pardubice zajíždějí do Uherského Hradiště, kde budou proti Slovácku bojovat o první body z venkovního hřiště. Právě současný kouč Slovácka Martin Svědík je předchůdcem Jiřího Krejčího, který ho v Pardubicích na konci sezony 2012/2013 nahradil. Zápas vysílá ČT SPORT.

Související články:

Reklama