Reklama
Loading...
Reklama
Jindřich Trpišovský při koučování
Zdroj fotografie: Profimedia

Odvolání trenéra je velmi častým řešením výsledkové, případně herní krize fotbalových klubů. Tým po změně trenérského týmu většinou dostane nový impulz, avšak mnohdy pouze krátkodobý. Nejen české kluby k tomuto kroku sahají až přehnaně často.

Vedle Sparty je například Karviná typickým představitelem klubu, který často střídá trenéry. Ta v letošní sezoně i přes pohodlný náskok před sestupovými příčkami odvolala Juraje Jarábka. Za pět sezon v nejvyšší soutěži už zelenobílí i s dočasnými záskoky protočili osm trenérů. První z nich Jozef Weber se do slezského klubu vrátil.

I v Česku jsou však kluby, které do svých trenérů vložili velkou důvěru a už několik sezon mají stejného kormidelníka. Těchto pět trenérů Fortuna ligy ve svých současných klubech působí nejdelší dobu.

 

Jiří Krejčí při zápase Pardubic
Zdroj fotografie: fkpardubice.cz

Jiří Krejčí (Pardubice, od prosince 2014)

Šestapadesátiletý Jiří Krejčí v Pardubicích působí svou celou trenérskou kariéru. Po skončení aktivní hráčské kariéry v roce 2001 začal u mládeže pernikářů a některé své současné svěřence už tak zná mnoho let.

K A týmu se dostal v roce 2013 po odchodu Martina Svědíka. V rámci spolupráce se Spartou se Východočechů v létě 2014 ujal Martin Hašek a z Krejčího se stal asistent. Už po půl roce ale spolupráce skončila a pardubický patriot Krejčí dostal své místo zpět.

Trenér Krejčí je jedním z hlavních strůjců vzestupu pardubického fotbalu, kterému se po 51 letech povedlo vrátit mezi tuzemskou elitou a jehož nová éra začala v roce 2008 sloučením více pardubických klubů.

„Ještě mi nedochází, co jsme dokázali. Ale ty emoce jsou obrovské, jsem naměkko,“ řekl šťastný kouč po postupu do nejvyšší soutěže.

Navzdory tomu, že Pardubice hrají ve vršovickém azylu, tak jsou příjemným překvapením letošního ročníku Fortuna ligy. Nováček, který byl před sezonou mnohými odepisovaný, se pohybuje v první polovině tabulky a dá se označit za černého koně soutěže.

David Horejš v barvách Dynama
Zdroj fotografie: skcb.cz

David Horejš (Dynamo České Budějovice, od října 2015)

Stejně jako Jiří Krejčí, i David Horejší působí celou svou trenérskou kariéru v jednom klubu. U rodáka z Prachatic to dokonce téměř platí i o hráčské kariéře. Z 209 zápasů v nejvyšší soutěži jich totiž 187 odehrál v dresu Dynama České Budějovice, což ho v počtu startů za Jihočechy řadí na 2. místo se ztrátou pouhých tří zápasů na Ladislava Fujdiara.

S fotbalem začínal v Tatranu Prachatice a do Dynama se dostal v 21 letech v roce 1998. S výjimkou hostování v Jiskře Třeboň a v Brně v sezoně 2005/2006 za Dynamo bývalý obránce hrál až do zimní přestávky sezony 2011/2012, kdy po příchodu Tomáše Řepky neměl v kádru místo a ukončil aktivní hráčskou kariéru.

Ihned se stal trenérem výběru U14 Českých Budějovic, po roce a půl zamířil na místo asistenta Petra Skály u staršího dorostu. Od března 2015 dělal asistenta Františku Ciprovi u A týmu, po jehož odchodu se Horejš v říjnu 2015 stal hlavním trenérem. Vedení s Horejšem mělo trpělivost a rozhodl se vsadit na koncepčnost. Do nejvyšší soutěži se mu totiž povedlo České Budějovice vrátit až od sezony 2019/2020, po čtyřech sezonách ve FNL.

Jako nováček Dynamo obsadilo velmi solidní 7. příčku a za pohodovou záchranou míří i letos. Na jaře však Budějovice čekaly 11 zápasů na výhru, což znamenalo téměř tři měsíce. I přesto Horejš tlak vedení ustál a momentálně za sebou má dvě výhry proti Příbrami a Pardubicím.

Jindřich Trpišovský na tiskovce
Zdroj fotografie: Profimedia

Jindřich Trpišovský (Slavia Praha, od prosince 2017)

Pod Jaroslavem Šilhavým Slavia po osmi letech vyhrála titul, a dokonce překonala rekord v počtu zápasů bez porážky, když přemožitele nenašla ve 36 zápasech za sebou. Šilhavého odvolání se tak mnohým mohlo jevit jako nespravedlivé. Čas však ukázal, že vedení sešívaných vědělo, co dělá a s Jindřichem Trpišovským trefilo jackpot.

Česká trenérská hvězda v Edenu vybudovala neuvěřitelně silný tým a Jaroslav Šilhavý mezitím získal místo hlavního trenéra reprezentace. I díky hráčům, ze kterých Slavia vychovala hvězdy, se mu po zoufalé éře národního týmu pod Karlem Jarolímem povedlo z nároďáku vytvořit tým, který se nebojí ani nejlepších týmů Evropy. Tým se pod ním zvedl ze dna až mezi elitu v Lize národů. Nepřímá spolupráce současného a bývalého trenéra Slavie tak funguje dokonale a příběh má nejlepší možné rozuzlení pro oba kouče.

Během tří sezon Trpišovského ve Slavii se sešívaní dostali do úzké společnosti 12 špičkových klubů, které za toto období více než jednou dosáhli aspoň na čtvrtfinále evropské pohárové soutěže. A ani minulá sezona, kdy se to Slavii nepovedlo nebyla vůbec špatná. Ochutnala totiž Ligu mistrů, ve které odehrála vyrovnané zápasy proti Barceloně, Dortmundu i Interu.

Slávistické účinkování v evropských pohárech má velký ohlas a už se tak začalo spekulovat o možném budoucím odchodu bývalého trenéra Horních Měcholup, Žižkova či Liberce do kvalitní zahraniční ligy. Nejspíš ale ještě několik sezon zůstane ve Slavii.

Petr Petr při zápase
Zdroj fotografie: fkjablonec.cz

Petr Rada (Jablonec, od prosince 2017)

Petr Rada je z hlediska délky angažmá opakem prvních dvou jmenovaných trenérů. Jiří Krejčí s Davidem Horejšem jsou celou trenérskou kariéru v jednom klubu, jablonecký Rada už trénoval osm českých klubů a reprezentaci. V Teplicích byl dokonce čtyřikrát, ve Slavii dvakrát a v Jablonci je momentálně rovněž podruhé.

Petr Rada přezdívaný plukovník může být nazýván králem vtipných hlášek i českou fotbalovou legendou. Jako trenér totiž je rekordmanem české ligy v počtu vítězství i v počtu získaných bodů.

Při svém aktuálním angažmá v Jablonci odvádí skvělou práci, se Spartou až do posledních kol bojuje o druhé místo a má výsledky na hranici možností severočeského klubu, ve kterém se musí každou sezonu vypořádávat s odchodem klíčových hráčů.

Není ale všechno jen pozitivní. Zlepšit by ale Severočeši měli výsledky v evropských pohárech. Při účasti v základní skupině Evropské ligy 2018/19 tým bouřliváka Rady předvedl kvalitní výkony, vyřazení s Pjunikem Jerevan i Dunajskou Stredou v dalších sezonách ale jsou velkými propadáky. 

Martin Svědík v barvách Slovácka
Zdroj fotografie: Vlastimil Vacek

Martin Svědík (Slovácko, od listopadu 2018)

Martin Svědík je od listopadu 2018 trenérem celku z Uherského Hradiště, kde zažívá své zatím nejlepší a nejdelší angažmá. Se Slováckem senzačně míří do předkol nově vzniklé Evropské konferenční ligy a začíná se o něm hovořit jako o kandidátovi na trenéra ve špičkovém českém klubu. Svědík umí perfektně využít potenciál týmu, ordinuje velmi organizovanou hru a umí své svěřence skvěle připravit na jakéhokoliv soupeře.

Své kvality už ale naznačoval i v průběhu předchozích angažmá. S Jihlavou sice sestoupil, přebíral ji však na poslední místě tabulky s velkou ztrátou na záchranu. V úvodu jarní části sezony 2017/18 přitom s Vysočinou šokoval čtyřmi výhrami za sebou v zápasech proti Slavii, Plzni, Teplicím a Dukle Praha. Jihlava tak výrazně oživila šanci na záchranu, o kterou bojovala až do posledního kola.

Z Baníku byl Svědík údajně kvůli špatnému hernímu projevu odvolán, když s ostravským klubem po podzimu obsadil 5. místo pár bodů za pohárovými příčkami, což bylo, na tehdejší poměry Ostravy, která v té době obvykle hrála o záchranu, skvělé umístění.

Pardubice šestačtyřicetiletý kouč vytáhl do druhé ligy, krátkou zkušenost už má i jako asistent Dušana Uhrina v Dinamu Minsk a Mladé Boleslavi či jako hlavní trenér reprezentace U20 a asistent u U21.

Související články:

Reklama