Český fotbal, První liga, Zahraničí

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Místo ostravské tribuny Ekstraklasa? Zajíc to vlastně vyhrál

Autor: David Joch

Zdroj fotografie: Deník/Lukáš Kaboň

KOMENTÁŘ | Do Ostravy přišel Tomáš Zajíc loni ze Slovácka, v minulé sezóně v jeho dresu nasázel osm ligových branek. Statistiky v té nové ovšem nabízejí samé nuly. Nezapsal si byť jedinou herní minutu. Po příchodech Ladislava Almásiho a Jiřího Klímy se z něj stal až třetí útočník a mašíroval na tribunu. Z té ho však vytrhlo polské Zaglebie Lubin, jenž se rozhodlo si jej na rok vypůjčit. Zajíci se normálně počítají až po honu. Říkám si ale již v tuhle chvíli, že to tenhleten už vyhrál.

Když opouštěl Uherské Hradiště, odcházel s dobrými čísly, plný sebevědomí a připraven na kariérní posun. A dá se říct, že první rok v Baníku to doopravdy i vypadalo, že šlo o správný krok.

Osm ligových branek, dvě přidal v MOL Cupu, po většinu času byl útočníkem numero uno. Vrcholem jeho sezóny bylo bezpochyby sólo proti Příbrami, kdy nadělal z bránících soupeřů i gólmana tréninkové kužely.

Neúspěch a protočené miliony

Celkově však poslední ročník Fortuna ligy nebyl pro ostravský celek úspěšný. Nudné osmé místo v šedém středu tabulky a brány do Evropy opět v nedohlednu. A tak přišlo kýžené letní posilování.

Patrizia Stronatiho po tučném prodeji do Maďarska nahradil David Lischka a z utržených peněz se přivedly ještě posily do útoku. Konkrétně přišel slovenský “Zlatan” Ladislav Almási, rekordní nákup v éře majitele Václava Brabce (12 milionů korun), a tandem z Mladé Boleslavi Jiří Klíma – Lukáš Budínský.

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V tom momentě se po Zajícovi slehla zem. V baníkovském dresu si zahrál naposledy 17. července, když dostal v přátelském utkání proti Górniku Zabrze 21 minut. V otvíráku nové sezóny v Jablonci proseděl celé dění na lavičce, ze které se pak přesunul do vyšších řad na tribunu.

To samozřejmě nepřehlédly tuzemské kluby, které se začaly ptát na možnosti si nadaného střelce vypůjčit. Nejblíže ze všech byl údajně Jablonec. I přesto, že severočeský klub čeká náročný podzim vlivem účasti v Evropské konferenční lize, měl by to ostravský fotbalista na Střelnici těžké.

Martin Doležal je jasnou stálicí trenéra Petra Rady a na časté rotování by to tak nejspíš nebylo. Do toho by Baník posílil přímého ligového konkurenta.

Jaký bude scénář?

S lasem tak nečekaně přispěchalo polské Zaglebie Lubin. Osmý celek loňského ročníku Ekstraklasy se domluvil s vedením Ostravy na ročním hostování s možností následné opce.

Klub z Dolního Slezska vstřelil v pěti odehraných kolech pouze šest branek, dvě z nich má na kontě 23letý útočník Patryk Szysz, jednu pak druhý český fotbalista v týmu, Erik Daniel. Zajíc má tak na bedrech jasný úkol – zvýšení gólové kadence.

První trénink Zajíce v polském celku. Trenérovi sdělil, že je připravený ihned nastoupit do zápasu. / Zdroj: Zaglebie Lubin

A na řadu tak přichází dva stejně pravděpodobné scénáře. V tom prvním se rodákovi ze Suchova v Polsku tolik nedaří. Příležitosti zahrát si proti elitním celkům Ekstraklasy jej však ošlehají a přinesou cenné zkušenosti, které může prodat zpátky v Baníku, případně jimi zaujmout potenciální další zájemce.

Druhý scénář počítá s tím, že se houževnatému útočníkovi sezóna podařila, nastřílel nějaké góly (jeho osobní metou je 10) a v nejvyšší polské soutěži zaujal. V tom případě se jeho možnosti můžou ještě rozrůst.

Buď se vrátí v silné pozici do Baníku, přestoupí v rámci opce po zájmu Zaglebie do Lubinu natrvalo nebo zmobilizuje jiné kluby. A jelikož už bude mít za sebou první zahraniční štaci, nemuselo by jít jen o ty české.

Místo vysedávání na ostravské tribuně či čekání v jabloneckém mužstvu na to, kdy si bude chtít Martin Doležal odpočinout, dostal Zajíc možnost se prodat.

Bude jistě zajímavé sledovat, jak a jestli se mu to povede.