Zahraničí

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Čeští nájezdníci obsadili Ekstraklasu. Kdo si to rozdá o špičku?

Autor: David Joch

Kliment na Slovácku restartoval svoji kariéru a vyrazil znovu do zahraničí. / Zdroj: PressFocus

Pokud byste se vydali v nové sezóně do Polska na fotbal, máte téměř jistotu, že na hřišti spatříte českého fotbalistu. Tuzemští nájezdníci jakoby zaútočili na ligu našeho severního souseda. Oproti minulému ročníku přibylo v Ekstraklase šest našich legionářů, čímž se celkový počet zvedl na 17. To z nás dělá (společně s Portugaly a Slováky) nejpočetnější cizí národnost v soutěži. Ne všichni ovšem budou bojovat o ty nejvyšší příčky. U kterých Čechů se to ale očekávat dá, se dozvíte v našem článku.

Tomáš Pekhart v zápase Ekstraklasy

Pekhart si vystřílel sošku pro nejlepší střelce i pozvánku na EURO. / Zdroj: Legia Warsaw

Tomáš Pekhart (Legia Warsaw)

Nejlepší střelec loňské Ekstraklasy bude i přes různé spekulace o přesunu nadále pálit v hlavním městě Polska. Český snajpr ve službách Legie bude samozřejmě mířit za obhajobou titulu.

Varšavský klub rozhodně neměl nejlepší rozjezd nové sezóny. V lize má po dvou odehraných zápasech jen tři body se záporným skóre 2:3 a do toho jej vyřadilo chorvatské Dinamo Záhřeb z předkol Ligy mistrů.

Pekharta a jeho spoluhráče teď čeká přímý střet o Evropskou ligu s českým mistrem, pražskou Slavií.

Pokud mu to zdraví dovolí, bude Petrášek znovu tahounem Rakówa. / Zdroj: Tomáš Petrášek Twitter

Tomáš Petrášek a Daniel Bartl (Raków Częstochowa)

Trochu veselejší situace je v úvodu sezóny u loňského vicemistra. Raków nasbíral v prvních třech kolech šest bodů a probojoval se přes ruský Rubin Kazaň do posledního předkola Evropské konferenční ligy.

To vše zatím bez českých fotbalistů Petráška a Bartla. Oba naši legionáři jsou dlouhodobě zranění. Prvně jmenovaný už v půlce července dokonce naskočil do finále polského superpoháru proti Legii, kde proměněnou penaltou pomohl k triumfu.

V dalším utkání, tentokrát přípravném, ovšem odehrál jen jeden poločas a od té doby dres znovu nenavléknul. Doufejme, že se to co nejdříve změní.

Kliment okamžitě zapadl do kádru, v prvních třech zápasech si zapsal gól a asistenci. / Zdroj: newspix.pl

Jan Kliment, Matěj Hanousek a Michal Frydrych (Wisla Krakow)

České trio v barvách Wisly má jasný úkol – vrátit zašlou slávu tradičnímu polskému klubu. Kliment a Hanousek v aktuálním přestupovém okně doplnili ex-slávistu Frydrycha, který má v Krakowě již jednu sezónu v nohách.

Nejspíše právě díky jeho skvělým výkonům sáhlo vedení opět do českých vod. Velkou posilou je hlavně Kliment, který patřil k loni k nejlepším útočníkům Fortuna ligy. Českou partu má navíc nově na starosti bývalý trenér Viktorie Plzeň Adrián Gul’a.

Wisla má rozhodně vysoké ambice a nebude mířit jinam než ke špičce Ekstraklasy.

Přikryl už si stihl v nové sezóně připsat gól. Povedlo se mu to proti Čechy nabité Termalica Bruk-Bet. / Zdroj: Jagiellonia Bialystok

Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl (Jagiellonia Bialystok)

Dá se říct, že již tradiční české duo v polské lize Pospíšil s Přikrylem spolu načínají již třetí společnou sezónu v Jagiellonii. Severovýchodní polský klub táhnou právě tito dva.

V započaté sezóně se po třech kolech dokonce drží na průběžném prvním místě. A to už má za sebou Jagiellonia například utkání s Rakówem, který na svém stadionu porazila 3:0.

Loni devátý tým tabulky zatím působí i s oběma českými hráči velmi sebevědomě a je nutné s ním v novém ročníku počítat.

Sýkora Lech

Sýkora zatím v Polsku štěstí nenašel. / Zdroj: dziennik.pl

Jan Sýkora (Lech Poznań)

Hned v závěsu za Jagiellonií se drží další český krajánek Jan Sýkora. Tradiční polský klub loni naprosto propadl a skončil až na 11. příčce. V nové sezóně má cíle mnohem vyšší, zatím je se sedmi body na druhém místě.

Sýkora začíná v Lechu svůj druhý rok. V tom prvním si nedokázal připsat jedinou branku a je otázkou, jak se mu bude dařit letos. Prozatím totiž sbírá minutky pouze z lavičky.

Schwarz Slask

Schwarz (na obrázku) by mohl vytvořit útočné duo se slovenským hráčem Róbertem Pichem, kterého úvod sezóny zastihl ve velké formě. / Zdroj: Slask Wroclaw

Petr Schwarz (Slask Wroclaw)

Do bojů o nejvyšší příčky by měl zasáhnout i loni čtvrtý Slask. Klub v létě posilnil český záložník Petr Schwarz, který přišel z Rakówa.

Wroclaw nezvládla dvojutkání Evropské konferenční ligy s izraelskou Beer Shevou a z pohárů se musí poroučet. Soustředit se tak může jen na Ekstraklasu, kde by letos opět měla patřit k nejlepším celkům.