Reklama
Loading...
Reklama
Zdroj fotografie: Vlastimil Vacek, Právo
FOTO: Vlastimil Vacek, Právo
Český fotbal, Reprezentace

Los baráže je tady! Přisoudí Česku giganta nebo schůdného soupeře?

Česko díky prvenství ve své skupině Ligy národů poprvé po éře Karla Brücknera postoupilo do baráže o Mistrovství světa. Přes ní má šanci se podruhé v samostatné historii probojovat až na závěrečný světový šampionát. V cestě však budou stát dva těžcí soupeři, přičemž v osudí číhají dva největší světové extratřídy. Los, který proběhne už v pátek, tak bude mimořádně důležitý.

Itálie a Portugalsko v závěru kvalifikačních skupin fatálně selhaly a euforie zavládla ve Švýcarsku a Srbsku. Dva super favoriti baráže tak jsou v jejím prvním kole obrovskou hrozbou pro všechny nenasazené národní týmy, mezi které patří i česká reprezentace a ve druhém už pro všechny, kteří se do něho postoupí.

„Vím, že jsou tam Italové nebo Portugalci. Není to nic příjemného, představovali jsme si snadnější soupeře,“ řekl o největších hrozbách baráže pro isport.cz stoper Jakub Brabec.

Mezi nasazené kromě Itálie a Portugalska patří Švédsko, Rusko, Wales a Skotsko. Rovněž kvalitní týmy, ale ani zdaleka ne tak hvězdné jako poslední dva mistři Evropy. Jedná se o dost nevyrovnanou šestku potenciálních soupeřů a los může při šancích na postup sehrát zásadní roli. Jisté je, že nenasazení budou hrát venku.

„Osobně bych preferoval, kdybychom dostali znovu Wales nebo Skotsko. Máme s nimi zkušenost, i tu pozitivní, že bychom to mohli zvládnout. Navíc o nich máme informace, takže příprava by byla snazší. Kluci si na to sáhli a přesvědčili se v těch zápasech, že na to mají. Mohlo by to hrát psychologickou roli a pomoci,“ vyjádřil své preference na tiskové konferenci po zápase s Estonskem asistent Jaroslava Šihlavého Jiří Chytrý.

Pořekadlu „do třetice všeho dobrého“ věří i pravý obránce nároďáku Vladimír Coufal, který v pozápasovém rozhovoru prozradil, že by si rovněž přál britského soupeře, ale i přes porážku a remízu po nepovedeném výkonu s tímto soupeřem v kvalifikační skupině by preferoval Wales:

„Chtěl bych Wales. Skoťáky jsme porazili na EURU u nich doma a nebyla by sranda je porazit znova. Neříkám, že bychom je nemohli porazit, ale je složité porážet tyto týmy vždycky, když přijedete k nim domů,“ řekl Cuf po posledním reprezentačním zápase tohoto roku pro ČT SPORT.

V případě postupu může jít český národní do druhého kola paradoxně v lepší výchozí pozici než do prvního. Týmy už totiž nebudou rozdělené na nasazená a nenasazené, takže se budeme v případě postupu těchto nároďáků moct utkat i s Polskem, Severní Makedonií, Rakouskem, Tureckem nebo Ukrajinou a los bude rozhodovat i o výhodě domácího prostředí.

„Tak to prostě je. Během Eura jsme se ale přesvědčili, že to může jít. Skotové proti nám také hráli doma a my u nich byli schopni vyhrát,“ řekl Tomáš Vaclík pro web české reprezentace o nevýhodě venkovního prostředí v prvním kole baráže.

Nejmíň jsou z možných soupeřů zmiňované týmy Ruska a Švédska. Oba nároďáky bojovaly až do posledního kola o přímý postup. Porážkami s Chorvatskem a Španělskem o něj však přišly. V posledním zápase Karla Jarolíma nás Rusko deklasovalo 5:1 a na EURU 2012 4:1, přesto by se mělo jednat o přijatelného soupeře.

Ze čtveřice schůdných soupeřů je nejspíš nejsilnějším Švédsko, které staví na Victoru Lindelöfovi z Manchesteru United, Dejanu Kulusevskim z Juventusu, Emilu Forsbergovi z Lipska či Alexanderu Isakovi z Realu Sociedad. Stále se však jedná o výrazně hratelnějšího soupeře než Portugalsko a Itálii, kterým bude zásadní se vyhnout. Chybět Švédům v první kole baráže bude Zlatan Ibrahimovič.

Baráž se odehraje dvoukolově, ale v každém kole pouze na jeden zápas, což hovoří ve prospěch dalších překvapení. Klíčové bude, aby se českému týmu v březnu vyhnuly absence, které byly na podzim obrovské a měly vliv na rozpačitá vystoupení.

„V tuhle chvíli jsme měli hodně zraněných hráčů. Vypadli nám i nějací stopeři. Věřím, že můžeme být ještě silnější a lepší. Do baráže to bude potřeba,” řekl Jakub Brabec.

Národní tým bude věřit ve schopnosti Patrika Schicka, který je bezpochyby největší ofenzivní zbraní Jaroslava Šilhavého, ale zároveň ho často trápí zranění. Pro zvýšení šance na postup bude načasování zdraví a formy útočníka Leverkusenu na konec března velmi důležité.

Los baráže proběhne v pátek 26. října od 17:00 a v přímém přenosu bude vysílán programem ČT SPORT. První kolo se odehraje ve čtvrtek 24. března příštího roku, druhé v úterý 29. března.

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama