Srdce českého fotbalového fanouška může radostí zaplesat. Václav Černý odehrál o víkendu své první minuty po těžkém zranění kolene. Stalo se tak v sobotu, kdy jeho Twente zavítalo na půdu Sparty Rotterdam.

Dlouho očekávaná chvíle přišla v 83 minutě zápasu. Ze hřiště odešel Daan Rots a Černý po deseti měsících nastoupil do soutěžního utkání. V náročném závěru pomohl svému týmu udržet těsné vedení a celek z Enschede si odvezl domů tři body.

Krásný moment nastal po skončení utkání, když jako první přiběhl Černému pogratulovat k návratu spoluhráč a krajan Michal Sadílek.

Gratulací se dočkal také od ostatních spoluhráčů, kteří ho vřele přivítali už při jeho říjnovém návratu zpět k tréninku. Všechny tyto věci jen potvrzují přátelskou atmosféru panující v týmu.

Radost mají samozřejmě i fanoušci, na svou první děkovačku si ovšem český křídelník musí ještě počkat. Nizozemsko se nyní potýká s další vlnou nákazy covid-19, zápasy Eredivisie se vzhledem kvůli protiepidemickým opatřením hrají bez diváků.

Twente je nyní v tabulce šesté a bojuje o účast v evropských pohárech, k čemuž jim má pomoci i české duo. Pokud se Černý rozehraje do své někdejší formy a Sadílek si svou udrží, může z toho těžit nejen celek z Enschede. Společně mohou pomoci také českému národnímu týmu v jarní baráži o účast na Mistrovství světa 2022.

Osud jménem Ajax

Černý už si jedním zraněním kolene v kariéře prošel. Stalo se to v říjnu 2017 během angažmá v Ajaxu Amsterdam. Tenkrát z toho byla téměř roční absence. Slavná fotbalová značka hrála roli i při jeho lednovém zranění.

Český talent tehdy překonal složité období a v dresu Twente zářil. Hrál pravidelně v základu, své výkony ještě podpořil solidní produktivitou. Do zranění zaznamenal za 16 zápasů šest gólů a stejný počet asistencí.

Twente se i díky němu drželo ve špičce tabulky a prožívalo jednu z nejlepších sezón za poslední dobu.

Před rokem přišel i Černého debut v A-týmu české reprezentace. Trenér Šilhavý ho nasadil do zápasů proti Německu a Slovensku. Při federálním derby si připsal i první bod za národní tým, když připravil pro Ondráška gól na 2:0. S týmem mohl poté oslavit vítězství ve skupině Ligy národů.

Jenže potom přišel 14.ledna domácí zápas proti Ajaxu a přišel malér. Černý si již v páté minutě utkání přivodil zranění a sezona pro něj skončila. Navzdory původním prognózám, které hovořily až o roční absenci, se mu ovšem podařilo vrátit dříve.

Jeho absence poznamenala i Twente, které po dobré polovině sezony ztratilo dech a skončilo nakonec až desáté.

Nyní už snad zdravotní peripetie přestanou a stále teprve 24letý český talent bude opět bavit fanoušky nejen v Nizozemsku.