Reklama
Loading...
Reklama

Už ve středu česká reprezentace vstoupí do kvalifikace o účast na Mistrovství světa 2022. Na úvod ji čeká Estonsko, které zasáhl covid a z původní nominace mu vypadlo 10 hráčů včetně karvinského Vlasije Sinjavského. Kvůli zpřísněným epidemiologickým opatřením v pobaltské zemi se navíc zápas odehraje na neutrální půdě v polskému Lubinu. Dalšími soupeři českého nároďáku ve skupině jsou Belgie, Wales a Bělorusko.

Kromě belgických hvězd či Garetha Bala atraktivitu skupiny zvyšuje i fakt, že s těmito soupeři se Češi dlouhou dobu v soutěžním zápase neutkali. Spokojenost může v národním týmu panovat i s ohledem na nenáročné cestování v rámci skupiny či příznivé klimatické podmínky v zemích soupeřů. Největší nadšení však vyvolala účast ve skupině s Walesem. Jaký je k tomu důvod?

Přímý postup daleko, baráž na dosah. Tak by se nezvykle už před startem samotné kvalifikace daly stručně a výstižně shrnout vyhlídky české reprezentace. O jednoznačném favoritovi skupiny nemůže být pochyb. Belgie stále těží ze své hvězdné generace a objektivně se očekává, že lídr žebříčku FIFA a bronzový tým posledního MS bude v kvalifikační skupině dominovat.

Hodnota vítězství ve skupině Ligy národů

Jasnými kandidáty na druhé místo, které zaručuje baráž, je Česko a Wales. Pokud však barážovou příčku obsadí Walese, je vysoce pravděpodobné, že šanci zabojovat o MS v baráži dostane i český národní tým.

Na světový šampionát totiž přímo postoupí 10 vítězů kvalifikačních skupin. Dalších 10 reprezentací na druhých místech se o účast na MS utká v baráži. Těchto 10 národních týmů z druhých míst v baráži doplní dva nejlepší vítězové skupin z Ligy národů, kteří si přímý postup nebo baráž nevybojovali v kvalifikaci. Nejlepší tři mančafty baráže si zajistí účast na závěrečném turnaji. Bude tak potřeba zdolat dva soupeře.

V žebříčku vítězů skupin Ligy národů 2020 Čechům patří 7. příčka. Před nimi je Francie, Belgie, Itálie, Španělsko, Wales a Rakousko. Pokud aspoň pět týmů z této šestice ve své kvalifikační skupině obsadí první dvě místa, bude mít česká reprezentace baráž jistou bez ohledu na umístění ve skupině.

První čtyři zmíněné celky jsou těžkými váhami reprezentačního fotbalu a jejich umístění do 2. místa v kvalifikačních skupinách by mělo být pouze formalitou. Pokud nebude Bělorusko nebo Estonsko šokovat a Belgie potvrdí roli favorita, tak druhé místo ve skupině E obsadí Česko nebo Walese a podmínka bude případně splněna. Kromě toho je Rakousko ve velmi hratelné skupině s Dánskem, Skotskem, Izraelem, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

„Chtěli do skupiny, kde byl Wales nebo Rakousko, což se nám povedlo. Je to velká výhoda, protože když se nic mimořádného nestane, minimálně v baráži budeme“, těšil se z losu trenér Šilhavý.

Už první reprezentační sraz roku ukáže, jak velkou naději Česko na přímý postup má. Čechy totiž hned na úvod čekají tři zápasy z celkových deseti kvalifikační skupiny, a to včetně domácího zápasu proti Belgii.

Opět mnoho absencí

Navzdory tomu, že je Belgie obrovským favoritem skupiny by se čeští fotbalisté samozřejmě neměli hvězd v čele s Kevinem de Bruynem či Romelem Lukakem zaleknout a šance na první místo předem vzdát. Už v domácím zápase proti Anglii kvalifikace o EURO česká reprezentace ukázala, že je schopna velkého favorita překvapit. I díky vítězství v Lize národů a velké šanci na baráž budou moct Češi hrát v klidu bez přehnaného tlaku.

„Belgie je favorit skupiny. Má skvělé mužstvo, ale neházíme flintu do žita. Anglii jsme také porazili“, říká kapitán Darida.

Výraznou komplikací však jsou rozsáhlé absence. Trenérům se vrací noční můra z Ligy národů, kdy jim kvůli zraněním, nákaze i protiepidemickým opatřením rovněž chybělo mnoho hráčů. Tentokrát jsou sice všichni nominovaní negativní, hráči z Bundesligy ale budou hrát pouze zápas proti Estonsku, papírově nejméně kvalitnímu soupeři. Na dva klíčové zápasy nebudou kvůli hrozící karanténě po návratu do Německa uvolněni.

Při zranění Ondřeje Koláře a špatné formě Tomáše Vaclíka může být absence Jiřího Pavlenky velmi citelná. To stejné platí o Pavlu Kadeřábkovi. Hráč Hoffenheimu by při zranění Václava Černého mohl být řešením na pravé straně zálohy.

Pro zápasy proti Belgii a Walesu nemůže Jaroslav Šilhavý dále počítat s kapitánem Vladimírem Daridou a střelcem Patrikem Schickem, který mezi českými útočníky nemá konkurenci. Kvůli zranění bude chybět i stálice základní sestavy Alex Král a stoper Tomáš Kalas.

Podobně rozsáhlé absence trenéři reprezentace řešili už v průběhu podzimní Ligy národů. V domácím zápase proti Skotsku dokonce nastoupil na poslední chvíli sestavený nezkušený ligový výběr. Národní tým v soutěži přesto předvedl skvělé výkony a svou skupinu vyhrál. Belgie však je soupeř na zcela jiné úrovni než Skotsko, Slovensko a Izrael.

Aby Češi mohli pomýšlet na úspěch v extrémně těžkém zápase proti gigantovi, budou se muset zaměřit na týmové pojetí hry, maximální bojovnost a od všech hráčů očekávat výkon na hranici jejich možností. V souboji proti velkému favoritovi je navíc vždy nutné mít štěstí na své straně.

Obrázek

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama