Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
Filip Nguyen v dresu Slovácka. / Zdroj: ČTK
FOTO: fcslovacko.cz
Český fotbal

Nguyen: Trenér by ideálně chtěl double, ale jsme realisti

Filip Nguyen před sezonou zamířil z Liberce na hostování s opcí do kádru černého koně aktuální i minulé sezony Slovácka. Devětadvacetiletý gólman, který v nejvyšší soutěži debutoval až v 26 letech, dosud s výjimkou zápasu prvního kola proti svému kmenovému klubu odchytal všechna ligová utkání a stal se oporou i největší posilou klubu z Uherského Hradiště. Za své výkony si bývalý brankář mládežnických výběrů Sparty, Nového Bydžova, Vlašimi či Liberce už několikrát vysloužil pozvánku do reprezentace.

Rozhovor pochází z nejnovějšího čísla magazínu Žongl věnujícího se výchově českých brankářů.

Slovácko v minulé sezoně skončilo na 4. místě a nejpříjemnějším překvapením minimálně dosavadního průběhu Fortuna ligy je i v té aktuální. Co z vašeho pohledu stojí za jeho vzestupem?

Minulou sezonu, ve které se to ze středu tabulky zlomilo na špičku, jsem ještě ve Slovácku nebyl, takže to úplně nedokážu posoudit. Ale řekl bych, že teď je jedním z nejdůležitějších článků samozřejmě trenér, který je přísný, má jasnou představu o fotbale a o tom, co chce hrát. Dokáže nás připravit na každého soupeře.

Pak tam jsou starší zkušenější hráči, kteří týmu dodávají klid. Kluci jsou tady dlouho spolu pohromadě a to jde na hřišti vidět, každý ví, kdo kde bude stát a co od něho může čekat. To jsou nejzákladnější aspekty toho, proč hrajeme tak nahoře.

V  lize se vám zatím daří skvěle. Možná o to větší škoda je, že jste v pohárové Evropě ztroskotali hned na prvním soupeři. Převládá v klubu spokojenost z umístění v lize nebo je ještě cítit zklamání z rychlého vyřazení Lokomotivem Plovdiv po penaltovém rozstřelu v Evropské konferenční lize?

Je samozřejmě škoda, že jsme vypadli, obzvlášť po penaltách, ale bůh ví, jestli by postupy nezanechaly nějakou stopu v  lize. Nechci říkat „díky bohu, že jsme vypadli v pohárech“, ale asi to tak mělo být. Byla to první zkušenost s evropskými poháry a řekl bych, že pro všechny je motivací podívat se tam znova. Zatím se nám daří. Hrajeme nahoře. Doufám, že to vydrží a příští rok budeme mít šanci na reparát.

Takže si myslíte, že pro nejstarší kádr letošní sezony Fortuna ligy by tři soutěže byly moc a projevilo by se to na výsledcích v lize podobně jako u Jablonce? Zkušenost s nabitým programem se základní skupinou evropského poháru už máte z Liberce.

Těžko říct. Nejsem tady tak dlouho, abych posuzoval, jak bychom to zvládli a jakou máme kondici. Zažil jsem to v Liberci a tam bych neřekl, že se to na nás podepsalo. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsme po podzimu byli na třetím místě. Mohlo by se to projevit, i nemuselo. Jablonci tři soutěže asi úplně nesvědčí. Těžko říct, ale nemyslím, že bychom měli špatnou kondici a zápasy nezvládali.

Největší problém je přepínat z evropské soutěže na domácí. To jde vidět i u Jablonce, a i ze své zkušenosti vím, že největší problém je připravit se na to v hlavě, protože evropská soutěž je úplně něco jiného. Zkušení starší kluci by s  tím problém třeba neměli. Těžko říct. Nedokážu to posoudit. Je to pro mě záludná otázka.

Filip Nguyen
Nguyenův výtečný zákrok v domácím zápase proti Bohemians. / Zdroj: fcslovacko.cz

V  MOL Cupu dostává v  bráně přednost Pavol Bajza. Jak jste na lavičce prožíval vyrovnání v nastaveném čase proti Karviné a následný postup do čtvrtfinále po prodloužení?

Bylo samozřejmě nepříjemné, že jsme pálili jednu šanci za druhou, ale do poslední minuty jsem věřil, že dokážeme srovnat. A pak bych řekl, že už bylo jasné, že to po srovnání dokážeme přetavit ve vítězný konec, protože Karviná šlapala vodu. My jsme je neustále drželi pod tlakem a mačkali. Říkal jsem si, že jeden gól nám tam spadne a tím to odšpuntujeme, což se potvrdilo. Myslím, že postup byl zasloužený.

Zavládla v týmu po odvrácení vyřazení v posledních sekundách zápasu velká euforie?

Tyto last minute góly jsou vždycky nejlepší. Samozřejmě, když ho dáme my. Ne když ho dostaneme. To bývá nejvíc euforické. Už se nám to povedlo i v lize třeba s Bohemkou. Ta celých 90 minut jenom bránila a my jsme v 90+2. minutě dali gól na 1:0. Tyto góly chutnají nejlíp.

Máte s Pavolem Bajzou zápasy jasně rozdělené? Vy liga, Pavol pohár, nebo je otevřené, kdo bude chytat závěrečná kola MOL Cupu?

Trenér říkal, že Bajzič bude chytat pohár a já ligu, ale nikdo samozřejmě neví, co se bude dít na jaře. Může se stát cokoliv. Bajzič se na každý ligový zápas připravuje, tak aby byl připravený a já na pohárový taky tak, abych byl připravený, kdyby se cokoliv stalo. Tak uvidíme, necháme se překvapit, jak to bude na jaře, a těšíme se na další kola MOL Cupu.

V  obou zápasech jste s Karvinou po základní hrací době remizovali. Projevil se na soupeři spíš impulz nového trenéra, nebo absolvovaná karanténa?

Myslím, že to mohlo být obojí. Asi se projevila euforie, že po karanténě zase můžou hrát zápasy. Nevím, jakou měli nálož pozitivních hráčů. I tady kluci na Slovácku zažili, že to není nic příjemného. Pokud tam bylo víc pozitivních hráčů, tak si myslím, že se to projeví časem.

I teď bylo vidět, že nemají kondici,  prodloužení už nezvládají a šlapou vodu. Covid je doběhne později. Může to být kombinace toho, že přišel nový trenér a všichni se chtějí ukázat, i toho, že konečně vypadli z karantény.

Filip Nguyen reprezentace
Nguyen už se několikrát ukázal i srazu české fotbalové reprezentace. / Zdroj: repre.fotbal.cz

Je vašim cílem využít mimořádně silného mančaftu a v MOL Cupu pro Slovácko získat první trofej v historii a zároveň první ve vaší kariéře, nebo se více soustředíte na ligu a pokusíte se ziskem trofeje šokovat v ní?

Oficiálně cíle od vedení nejsou. V MOL Cupu zbývají tři zápasy k zisku poháru, ale jsou to samozřejmě mimořádně těžké zápasy. Žádný cíl není ani v lize. Trenér je hodně ambiciózní, takže on to vnímá, že by trofeje chtěl vyhrát, ideálně aby z toho byl double, ale jsme realisti. Vnímáme sílu soupeřů v lize i poháru.

V poháru se hraje na jeden zápas, takže se může stát v podstatě cokoliv. Liga je dlouhodobější soutěž. Tam se projevuje víc faktorů. Bylo by krásné vyhrát pohár, ligu nebo obojí, ale je to dlouhá cesta. Oficiálně cíle nemáme, ale každý vnímá, že obojí je na dosah ruky.

Přestože cíle oficiálně stanovené nemáte, bylo by zklamání, kdyby se skvěle rozehranou sezonu nepodařilo dovést k postupu do evropských pohárů?

 

ČÍST VÍCE

 

Dočetli jste se do poloviny rozhovoru s Filipem Nguyenem. Dočíst jej můžete po kliknutí na “ČÍST VÍCE”, najdete jej v magazínu na straně 18.

Může být Slovácko tichým účastníkem o titul? A čím to je, že máme tak vyhlášenou brankářskou školu a renomé? I to na vás v našem magazínu čeká.

Související články:

Reklama