Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
Druhá liga
Zdroj: SK Líšeň

Úvod

Podzimní část sezony se blíží ke svému závěru a otevře se přestupové okno. Ligové týmy budou hledat možnosti jak posílit své kádry do jarních bojů.

Při hledání posil do svých řad se jistě pozornost sportovních manažerů stočí i ke druhé lize. V tuzemské druhé nejvyšší soutěži pobíhá řada zajímavých hráčů, kteří si zaslouží pozornost a šanci ukázat se mezi tuzemskou fotbalovou elitou.

V našem výčtu jsou záměrně vynecháni hráči, kteří v druhé lize hostují, jako například Denis Alijagič a hráči z B-týmu Sparty.
V dalších dnech můžete očekávat odhalování, jak by podle mě mohl dopadnout letošní ročník Fortuna ligy. V sestupném trendu se dostaneme od možných sestupujících až k mistrovi české ligy.

 

Bienvenue Kanakimana
Zdroj: MFK Vyškov

Bienvenue Kanakimana (21) MFK Vyškov

Ofenzivní univerzál z Burundi patří mezi nejproduktivnější hráče Vyškova. V pouhých devíti zápasech vstřelil pět branek a přidal i jednu asistenci. Od konce října bohužel řeší vízové problémy. Naposledy pálil ostrými proti béčku Sparty.

Na jih Moravy přišel již v lednu 2019, první starty v tuzemských soutěžích začal sbírat až letos na podzim. Kanakimana je i přes svůj nízký věk velkým fotbalovým dobrodruhem.

Z Vyškova již hostoval v Americe, Rakousku nebo daleké Číně. Nikde však nevydržel příliš dlouho. Zřejmě i díky postupu Vyškova do Fortuna národní ligy nebyl Kanakimana odeslán na další hostování a sázka na české prostředí se vyplatila.

Podzim na jihu Moravy je pro mladíka z Burundi nejlepším obdobím jeho dosavadní kariéry. Rychlý, produktivní ofenzivní hráč, který může nastoupit jak na obou krajích zálohy, tak i na hrotu útoku by se jistě hodil do kádru více ligových týmů.

S cenou pohybující se okolo tří milionů korun dle transfermarktu by se nemuselo jednat ani o drahou posilu. Navíc majitel Vyškova nebude s jeho dalším přestupem dozajista otálet.

Filip Blecha
Zdroj: FC Vlašim

Filip Blecha (24) FC Vlašim

Odchovanec Bohemians nastupuje poslední tři roky za Vlašim, v jejímž dresu se vypracoval mezi opory týmu a jednoho z nejproduktivnějších hráčů celé druhé nejvyšší soutěže.

Šikovný střední záložník nechyběl v průběhu podzimu na hřišti ani minutu. V patnácti zápasech vstřelil z pozice středního záložníka osm gólů a čtyři další připravil pro své spoluhráče.

Vyzdvihnout zaslouží zejména souhra s Denisem Alijagičem, který je i díky Blechově přispění nejlepším střelcem druhé ligy. Odchod produktivního středopolaře je v podstatě hotovou věcí. Otázkou zůstává, kam budou směřovat jeho další kroky.

Blechu by údajně rádi viděli v Edenu. Vršovický klub od léta spolupracuje s Vlašimí, kam posílá své mladé hráče na hostování. Trenér Vlašimi Hyský, který právě ze Slavie přišel dohlédnout na rozvoj mladých hráčů pražského týmu, tak jistě kolegům v Edenu podává i podrobné informace o šikovném odchovanci rivala z Ďolíčku.

O Blechovi služby ale stojí i Václav Jílek, který hledá náhradu za Pabla Gonzáleze. Španělský záložník odmítl na Hané prodloužit smlouvu a v zimě bude poslední šance získat za jeho transfer nějaké finance. Právě Blecha by měl v očích Hanáků zaujmout místo kreativního záložníka.

Karel Pojezný
Zdroj: FC Vysočina Jihlava

Karel Pojezný (20) FC Vysočina Jihlava

Mladičký stoper se prosazuje v kádru Vysočiny již třetí sezonu. Od jara je nepostradatelnou součástí základní jedenáctky, ve které chyběl pouze jednou.

Jihlavě se sázka na mladého obránce vyplácí. Ačkoliv v tabulce se Vysočina pohybuje ve středním pásmu, v počtu inkasovaných branek patří mezi nejlepší týmy Národní ligy. Pojezný si navíc připsal první branku za áčko Jihlavy, kdy se trefil do sítě Táborska.

V průběhu podzimu se vyrojily spekulace o zájmu Slavie. Červenobílí vidí v jihlavském stoperovi nového Davida Zimu. Konstruktivní rychlostně vybavený Pojezný zapadá do představ trenéra Trpišovského o moderním obránci. Navíc se jedná o leváka, kteří jsou velmi cenným zbožím.

Situaci okolo Pojezného sondují i zástupci Baníku, kde by mohl být alternativou k Davidu Lischkovi. Je vysoce pravděpodobné, že mladého obránce uvidíme po novém roce na ligových trávnících. Otázkou zůstává v jakém dresu?

David Kozel
Zdroj: FK Dukla Praha

David Kozel (20) FK Dukla Praha

Syn trenéra Liberce a odchovanec pražského klubu nastupující uprostřed zálohy nahlédl do hlavního týmu poprvé před dvěma lety. Teprve letos na jaře si na Julisce vysloužil výraznější prostor na hřišti.

Důvěru trenérům Dukly začal na podzim splácet nejen svými výkony, ale také góly. Ve čtrnácti zápasech se přesně trefil ve třech případech. Ve své hře uplatňuje svou dynamiku a dravost. Ve tříčlenném středu zálohy Dukly nastupuje jak na pozici pod hrotem, tak i hlubším postavení.

Kozel je také součástí reprezentační dvacítky trenéra Žiláka. Za mládežnický reprezentační výběr si zahrál proti Itálii, Německu a Norsku. Pozici v reprezentačním výběru však nemá jistou a patří spíše do širšího výběru. Jeho pozici by však jistě v očích reprezentačních trenérů vylepšilo působení v ligovém kádru.

Energický záložník by mohl putovat na sever Čech do Liberce, kde by se mohl rozvíjet pod náročným dohledem svého otce. Byl by zajímavou alternativou nejen k Christianu Frýdkovi.

Sunday Falaye
Zdroj: FK Dukla Praha

Sunday Falaye (23) FK Dukla Praha

Na Julisku dorazil Falaye z druhé rakouské ligy letos v zimě. Do kádru pražského týmu zapadl rychlonohý křídelník velmi rychle a na jaře vstřelil tři branky. Nigerijského útočníka nezdobí pouze rychlost, ale také síla a technické schopnosti, které prodává především v soubojích jeden na jednoho.

Na podzim se ve druhé nejvyšší soutěži ve třinácti zápasech přesně trefil dvakrát a přidal čtyři asistence. Gólově se prosadil také v MOL cupu, kde se podílel na výhře nad Kolínem 2:1.

Falaye také patří do širšího výběru nigerijské reprezentace. Za výběr do třiadvaceti let se zúčastnil před dvěma lety afrického poháru v dané kategorii. Nicméně Nigérie se neprobojovala ze skupinové fáze turnaje.

Rodák z Lagosu typologicky připomíná jiného afrického křídelníka, který se již etabloval v první lize, Joela Kayambu. Je důležité zmínit, že kontrakt v Dukle má Falaye jen do června příštího roku.

Pražský klub se tak nebude pravděpodobně výrazně bránit přestupním nabídkám, aby jim neušla možnost šikovného nigerijského hráče zpeněžit. Lze tedy očekávat, že v zimním přestupním období bude okolo Falayeho velmi živo.

Šimon Pecháček
Zdroj: FC MAS Táborsko

Šimon Pecháček (21) FC MAS Táborsko

Jediný brankář v našem výběru je odchovancem Sparty a v kádru Táborska působí od léta 2019. První dva ročníky ale neměl pozici mezi třemi tyčemi nijak jistou. Letos na jaře ale dokázal trenérům, že důvěra v jeho schopnosti se vyplatí. V jedenácti jarních zápasech vychytal sedmkrát čisté konto a inkasoval pouze šest branek.

Svou třídu Pecháček prokazuje i na podzim. Ve druhé lize má více vychytaných nul jen Tomáš Digaňa z Opavy. Ve třinácti zápasech, do kterých sparťanský odchovanec nastoupil, obdržel pouze čtrnáct branek.

Z druholigových gólmanů, kteří odchytali alespoň deset zápasů, jsou na tom lépe pouze Berkovec ze Zbrojovky a František Kotek, ten ale vychytal o dva zápasy méně. Pro srovnání Digaňa musel pro míč do branky sedmnáctkrát.

Pecháček působil v mládežnických reprezentačních výběrech od patnácti let. Svou pozici v reprezentačních výběrech však postupně ztrácel. Naposledy pravidelně chytal za reprezentační osmnáctku.

Kvalitní mladý brankář za rozumnou cenu, která je podle transfermarktu zhruba pět milionů korun, by neměl mít o nabídky ze strany ligových týmů nouzi. Bude mít Pecháček štěstí? 

Jan Silný
Zdroj: SK Líšeň

Jan Silný (26) SK Líšeň

Brněnský útočník doposud exceloval především ve třetí nejvyšší tuzemské soutěži. V dresu Kroměříže tři ročníky po sobě nastřílel vždy okolo dvaceti branek a byl dvakrát nejlepším střelcem MSFL. Díky své bilanci si loni v zimě vysloužil přestup do Líšně.

V prvních třinácti zápasech vstřelil šest gólů. V minulém ročníku lehce sundal nohu z plynu a ve čtyřiadvaceti utkáních mířil přesně jen v šesti případech. Svému týmu byl prospěšný nejen střílením gólů. Pro spoluhráče připravil další čtyři branky.

Na podzim už překonal své střelecké maximum v dresu jihomoravského klubu. Osm přesných zásahů a dvě asistence ve druhé lize a další branka a asistence v poháru. V líšeňském dresu se Silný zapsal i mimo fotbalovým způsobem, když v létě zpacifikoval fanouška, který napadl přímo na hřišti rozhodčího.

Líšeňský útočník je silovým typem hráče do vápna. Přímo se vyžívá ve svádění silových soubojů s obránci soupeřů. Za svůj způsob hry bývá nezřídka ohodnocen žlutou kartou. Účel však světí prostředky a agresivní způsob hry se Silnému vyplácí.

Ve svém věku má nejvyšší čas na přestup, pokud má ambice zahrát si na ligové úrovni. Vysokého gólového útočníka za relativně nízkou cenu by jistě ve svém kádru přivítala řada ligových týmů, například Teplice či Zlín.

Oběma ligovým týmům citelně schází gólový útočník v produktivním věku. V Teplicích je útočníkem číslo jedna Jakub Mareš, kterému bude v lednu pětatřicet a Zlín táhne gólově o rok mladší Poznar. Silnému navíc v létě končí v Líšni smlouva, což otevírá výhodnou pozici pro vyjednávání.

Související články:

Reklama