Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

NA RADARU: Kouzelník Bassey. Nigerijec dělá z obránců kužely

Autor: David Joch

Fortune Bassey

Bassey je úkazem, který se vyplatí začít sledovat. / Zdroj: Dynamo České Budějovice

Pohyb doleva, naznačovačka doprava, míč do běhu na 10 metrů a pelášit k brance. Takhle asi vypadá mantra, kterou si před zápasem opakuje budějovický útočník Fortune Bassey. Teprve 22letý Nigerijec okouzlil trenéra Davida Horejše a exceloval v posledních dvou utkáních Dynama.

Proč byste měli zpozornět a začít tohoto hráče pozorovat? To vám vysvětlíme v pilotu naší nové série Na radaru. Každé pondělí blíže ukážeme na jednoho hráče Fortuna ligy, kterého se vyplatí v dalších zápasech či v průběhu podzimu sledovat blíže.

Na Basseye byl krátký i David Lischka. / Zdroj: Michal Bártík

Driblink v naší krajině cizí

To, na co často upozorňují hráči i trenéři, kteří okusili zahraniční fotbal, že českému fotbalu chybí, přesně Bassey má. Práce s míčem v rychlosti. Nejen že útočník Dynama má nohy jamajského sprintera, ale ani balón mu při přeřazení spojky na pětku nezavazí.

V posledních dvou zápasech to bylo náramně vidět. Proti Baníku vyšvihl gólové sólo, při kterém mu pravděpodobně musely z chodidel šlehat zaklínadla. Ostravští obránci totiž zůstali stát jako očarovaní.

Podobné pohyby předváděl i v sobotním zápase proti Sigmě. Nejprve otevřel skóre, když se zorientoval ve vápně mezi několika bránícími Hanáky a okamžitě si připravil míč na střelu, kterou napral k bližší tyčce.

Na druhé brance Dynama měl znovu velký podíl i on. Na pravé straně dostal míč do nohy, elegantní otočkou ho obkroužil kolem stopera české reprezentace Václava Jemelky a naservíroval míč do šestnáctky na kolegu Mihálika. Ten pak patičkou nachystal gól do prázdné brány Čavošovi.

Upřímně musím říct, že jsme ho asi trochu podcenili. Trenér nás na něj před zápasem upozorňoval, ale nedařilo se nám ho dostupovat a souboje s ním jsme prohrávali. Ukázal, že je velmi silný, dobře technicky připravený a navíc velmi rychlý,” vyjádřil se k Basseymu samotný Jemelka.

Bassey

V Olympii Radotín si vypálil titul nejlepšího střelce ČFL, odtud zamířil do Ústí, po roce Budějovice a pak půl roku na rozehrání ve Vlašimi. / Zdroj: Ondřej Bičiště/MF Dnes

Neváhejte a nastupujte

Bassey se aktuálně rozjíždí jako japonský šinkanzen. V prvních dvou kolech pomalý start, proti Teplicím dvě minutky na hřišti, na Slovácku o dvacet víc. Proti Ostravě se už však přeřadilo na vyšší stupeň.

Důvěra v základu (74 odehraných minut) – vstřelená branka po dechberoucím sólu.

Další kolo Sigma, důvěra na celý zápas – jeden vstřelený gól a velký podíl na tom druhém.

V obou zápasech, ve kterých nastoupil v úvodní jedenáctce, získal cenu pro hráče utkání. A ano, to i proti Baníku, proti kterému Dynamo prohrálo 1:3. Po zápase s Olomoucí dostal vychváleno dokonce i od trenéra soupeře Václava Jílka.

V zápase předvedl opravdový nadstandard. Byl to hráč, kterého jsme v zápase nemohli vůbec chytit. My ho ale měli načteného, protože jsme ho viděli hrát minulý týden proti Baníku a také tam podal velmi dobrý výkon. Při gólu do sítě Baníku ukázal, že je na tom výborně technicky a navíc dnes ukázal, že je i velmi rychlý. Myslím, že Budějovice sáhly po opravdu velmi dobrém hráči a že by to mohl pro ně být i do budoucna povedený tah,” uznal olomoucký trenér.

Proti Sigmě byl k nezastavení. / Zdroj: Petr Pelíšek/Sport

Budoucí artikl pro větší kluby

Důvěru trenéra Horejše už si získal. Nejprve ho využil do útočné dvojky s Michalem Škodou, na Hané už ale nastoupil Nigerijec jako osamělý střelec.

K výkonu Fortuna se není potřeba ani vyjadřovat. Dle mého to byl dneska jednoznačně nejlepší hráč na place. Kdyby proměnil všechny ty šance, co si dnes vytvořil, tak bychom ho tady za týden už asi neměli,” komentoval po zápase jeho výkon kouč.

Budějovice aktuálně čekají vyloženě nepříjemné zápasy. Nejprve doma proti Liberci, pak výjezd na Spartu, domácí střet s nováčkem z Hradce a konečně výlet do zvedající se Plzně. Všechno to jsou těžké zkoušky, které ale můžou hodně ukázat.

Basseyho forma si vyloženě říká o to, aby ho prozkoušeli kvalitní soupeři. S tím, do jaké pohody se dostal a kolik prostoru na hřišti je schopný si získat sám pro sebe, by si šlo tipnout, že minimálně gól či dva v těchto utkáních vsítí.

Jedno je ale na světlo jasné. Už teď musel získat pozornost nejlepších českých týmů.