Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

NA RADARU: Dirigent Samek. Puberťák, který řídí hru Slavie

Autor: David Joch

Zdroj: SK Slavia Praha

Málokomu se povede již v 17 letech dostat tu zodpovědnost vést pozápasovou děkovačku Slavie před kotlem. Danielu Samkovi se to ovšem poštěstilo po excelentním výkonu proti Baníku Ostrava. Jindřichu Trpišovskému roste pod rukama obří talent a pozitivní je, že nejlepší český trenér posledních let mu dává prostor a piplá si ho podle svých představ.

Na nový mozek hry sešívaných se zaměříme v tomto dílu série Na radaru.

Ligový debut Samka v utkání v Jablonci. / Zdroj: Martin Malý

Fotbal taky nemusel vůbec hrát

Samek začínal s fotbalem v Hradci Králové. V tamější mládeži patřil mezi to nejlepší, co hradecký sport mohl nabídnout. A bohužel, i samotný mladík si toho byl vědom.

Trenér Ladislav Brož, který měl aktuální slávistickou hvězdičku v žácích pod sebou, v rozhovoru pro iDnes přiznal, že Samek nebyl tak tichý a nevinný, jak nyní působí. Konkrétně nebyl ochotný se podřizovat taktickým pokynům a omezovat tak svoji hru.

V jednu chvíli údajně i hrozilo, že na truc skončí s fotbalem a přesídlí na florbal. To se naštěstí nestalo a 14letá naděje zamířila v roce 2018 do Slavie, která v něm viděla obrovský potenciál. A co víc, talentovaný fotbalista změnil přístup a sešívaným trenérům pozorně naslouchal, což jeho růst výrazně urychlilo.

Během pouhých tří let strávených v mládežnických kategoriích si vypracoval interně takovou pozici, že patřil mezi vybrané zelenáče, které Jindřich Trpišovský v březnu vytáhl na pohárové utkání MOL Cupu proti Karlovým Varům.

Ligový debut poté zažil v květnu proti Jablonci. V posledním utkání minulého ročníku stihl ještě naskočit na 18 minut proti Českým Budějovicím a v letní přípravě už jen potvrdil, že definitivně patří do A-týmu.

Po vstřelení gólu do sítě Baníku vytryskly Samkovi z očí slzy. Tolik pro něj tenhle moment znamenal. / Zdroj: Dominik Bakeš

Trochu Souček, trochu Stanciu?

Když se zblízka podíváte na Samkův styl hry, může vám velmi připomínat ex-slávistu a aktuálně kladiváře Tomáše Součka. Neustále se stahuje pro balón, aby měl na sobě rozehrání akcí, neúnavně běhá po celé šířce hřiště a snaží se hrát co nejvíce konstruktivně.

Zajímavou, i když nerelevantní, paralelou je to, že Samek si připsal svůj premiérový gól proti Ostravě, které kdysi vstřelil Souček první ligový hattrick.

V mixu schopností a předností, které 17letý středopolař má, je ovšem příměs něčeho, co připomíná Nicolae Stancia. Stejně jako Rumunec, i Samek přináší do hry obrovskou dávku kreativity a spoustu netradičních řešení.

Často přicházejí přihrávky mezi stopery na 30 metrů, přetažené obloučky za obranu či prudké kolmice. Ukázkovým příkladem byla například ta v Karviné na Ubonga Ekpaie, jež vedla ke gólu Ivana Schranze.

Navíc nemá strach brát si na starost standardní situace, které jinak zahrává jen zkušený Stanciu.

Samek dostal šanci i v domácím utkání proti Legii. / Zdroj: Martin Malý

Více prostoru, lepší čísla

Přehlédnout nejde trend, který u Samka nastává. Jindřich Trpišovský mu začíná více a více věřit, díky čemuž se dostáváme do fáze, kdy je teenager relevantní alternativou za Stancia, jenž si taky občas potřebuje odpočinout.

Ono se kouči Slavie ani není co divit. Ve dvou ligových zápasech hradecký odchovanec sám jeden gól vstřelil, dva přímo naservíroval a na spoustě nebezpečných akcí sešívaných měl své razítko.

V průběhu aktuálního reprezentačního srazu nebude ani Samek sedět doma. David Holoubek si ho jako reprezentační trenér kategorie U19 povolal na mezinárodní turnaj do Portugalska, kde se 5. září utkají čeští mladíci s Belgií a o dva dny později s výkvětem domácích.

A dirigent Slavie bude ústřední postavou našeho mužstva.