Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Mick van Buren i po pěti letech slávistou. Proč ho klub neprodá?

Autor: Jan Klásek

Zdroj fotografie: SK Slavia Praha

Při posledních úpravách slávistického kádru pro další průběh sezony se nakonec dostavil jeden celkem očekávaný krok. Nizozemský útočník Mick van Buren sice zůstal hráčem Slavie, ale umění bude muset ukazovat trenérskému štábu na dálku formou hostování. Již podruhé se vydává na jih Čech a oblékne dres Dynama České Budějovice. Mluvíme o jednom ze služebně nejstarších hráčů Slavie, který nikdy nezískal pevné místo v sestavě.

V Edenu se Mick van Buren poprvé objevil v roce 2016 před sezonou, na jejíž konci slavili v Edenu po osmi letech a hubených časech mistrovský titul. Přicházel jako čtyřiadvacetiletý neznámý útočník, jehož dobře znali jen fanoušci nizozemského Excelsioru a dánského Esbjergu. V novém působišti ho ještě vítal trenér Dušan Uhrin mladší. Ten však za několik týdnů skončil a rodák z Ridderkerku musel přesvědčovat o svých kvalitách nového kouče Jaroslava Šilhavého. 

Díky rostoucím ambicím Slavie rostla logicky v týmu konkurence a Mick van Buren poznával dosud takřka nepoznané. Mnohdy se musel spokojit s místem na lavičce a někdy sledoval zápasy jen z tribuny. O místo v sestavě se musel postupně přetahovat například s Milanem Škodou, Stanislavem Teclem, Peterem Olayinkou či Petarem Musou. Boj o své místo na slunci však nikdy zcela nevyhrál. 

Během svého pětiletého působení v Edenu zažil dvě hostování. Půl roku hájil barvy nizozemského ADO Den Haag a v minulém ročníku měl za úkol rozdávat fanouškům radost v Českých Budějovicích. Logicky se tak spekulovalo o možném konci slávistické kapitoly. Místo toho však přišlo prodloužení smlouvy do roku 2023. Brzy se však objevily zprávy o zájmu Slovanu Bratislava, přičemž jednání s “belasí” potvrdil i hráčův agent Jiří Müller. Zájem mělo mít i několik dalších klubů v české nejvyšší soutěže. Slavia se ho však nezřekla a přichází další otázky kolem jeho budoucnosti. Samotná Slavia dle posledního vystupování patrně jasnou představu nemá.

Jedním z důvodů dalšího stěhování do jihočeské metropole jsou jistě slávistické nezdary v boji o evropské poháry. Mick van Buren se nevešel na soupisku pro Konferenční ligu a dres Dynama má oblékat až do konce této sezony. Legendární opera Richarda Wagnera Bludný Holanďan končí skokem ze skály do moře v podání Senty- dcery hlavního hrdiny. Tento radikální krok vede v tomto klasickém hudebním díle k onomu prolomení kletby. Po ukončení této sezony bude Mick van Buren znovu řešit otázku svého dalšího fotbalového účinkování. Již patrně bude také potřeba učinit jasné a dost možná zlomové rozhodnutí.