Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Dojde k velké redukci slávistického kádru?

Autor: Jan Klásek

Zdroj fotografie: ČTK

Neúspěch v předkole Ligy mistrů nemá pro Slavii jen negativní sportovní důsledky, ale logicky se jedná také o nepříjemnou facku z hlediska ekonomického. Když se podíváme na chování Slavie během letního přestupového období, dojde nám, že český mistr s postupem do hlavní fáze elitní evropské klubové soutěže tak nějak počítal. O to zmatečnější může být její chování v přestupové politice. Kteří hráči by mohli sešívaný dres v dohledné době svléknout?

Začít můžeme u brankářské jedničky. Ondřeje Koláře fanoušci vnímali jako jednoho ze strůjců zlatého hattricku a můžeme o něm mluvit jako o jasné brankářské jedničce. O jeho odchodu se začalo velmi hlasitě spekulovat už během minulého ročníku. Zájemce o jeho služby jsme mohli najít především v Francii. Slavia zatím všem lákadlům odolala, ale současná situace může znamenat přehodnocení celé situace.

Jako nenápadného hrdinu minulé sezony můžeme vnímat Tomáše Holeše. Jeho kariéra má zatím jen stoupající tendenci. Z Jablonce nepřicházel s velkou pompou jako některé další posily, ale své místo na slunci si vybojoval. Trenér Jindřich Trpišovský ho vyzkoušel hned na několika pozicích. Na žádné z nich nepropadl a vysloužil si i nominaci na evropský šampionát. V osmadvaceti letech už musí také myslet na to, že nemusí přijít mnoho nabídek na atraktivní zahraniční angažmá. Dostane nějakou ještě během léta?

Zahraničnímu angažmá by se zcela nebránil ani rumunský špílmachr Nicolae Stanciu. Ten přišel do Slavie po nepovedeném angažmá v arabském Al Ahlí. V Edenu měl dostat balzám na fotbalovou duši, ale neúčast v letošním ročníku Ligy mistrů tento plán výrazně narušila. V červenci velmi čile jednal s tureckým velkoklubem Galatasaray Istanbul, ale s vedením Slavie se nakonec dohodl na setrvání. Důrazná maďarská facka všek může celou věc ještě přehodnotit.

Jako o hráči s velkým přestupovým potenciálem mluvila na jaře Slavia o Abdallahu Simovi. Senegalský útočník připomíná fotbalovou kometu a jeho přestup z druholigového Táborska do Slavie připomíná jednu krásnou fotbalovou pohádku. Vzhledem k jeho výkonům v minulém ročníku se mluvilo o možném zájmu evropských velkoklubů a požadovaná částka za případný přestup se vymykala české fotbalové realitě. Slavia však v tomto ohledu možná bude muset snížit své nároky.

Chorvatský útočník Petar Musa předvedl další důkaz toho, že fotbal nemá logiku. Z české ligy se vydal rozehrát do Bundesligy. Útočník českého mistra strávil jaro v dresu Unionu Berlín. Působení v německé metropoli se mu relativně podařilo, ale větší herní vytížení ve Slavii zatím nezískal. Vzhledem k předpokládanému zúžení kádru českého mistra není nereálné vyjednávání o jeho odchodu.