Kontroverzního bosse severočeského klubu čeká pobyt za mřížemi a pětimilionová pokuta. Jaké dopady bude mít jeho trest na fotbalový Jablonec?
Miroslav Pelta je zcela jednoznačně jednou z nejvýraznějších funkcionářských osobností českého fotbalu. Byl zapleten asi do všech známých kauz okolo fotbalu a až dosud vždy před potenciálním trestem unikl.
Připomeňme největší korupční aféru profesionální kopané z roku 2004. Pelta navzdory tomu, že figuroval v policejních odposleších, přežil bez ztráty kytičky, narozdíl od jiných.
„Ty vole, já bych mu (Kotrbovi – tehdejší trenér Sparty Praha) nejradši řekl: ty č…ku, tys přišel do Sparty, měli jsme náskok, vole, na jaře jsme se klepali, vole, všechno bylo cinklý, vole, jinak byl konec, nevyhráli jste ani jedinej zápas, ani s Hradcem to nešlo. Jo, tragédie, ostuda, blamáž, ty vole, čempions lík (Champions league), kvalifikace. Tak si na to vzpomeň, jak jsme postoupili, ty č…ku.“ rozohnil se Miroslav Pelta v únoru 2004 při telefonátu s nechvalně známým Ivanem Horníkem.
Zpět do přítomnosti. V pátek uznal městský soud v Praze Miroslava Peltu vinným v kauze zmanipulování sportovních dotací. Soud mu uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na šest let, zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací v délce pěti let a jako bonus peněžitý trest ve výši pět milionů korun.
Rozsudek nicméně není pravomocný a dle očekávání se Pelta proti němu na místě odvolal stejně jako někdejší náměstkyně Simona Kratochvílová, která si také vyslechla rozsudek soudu. Kratochvílová měla spolu s Peltou ovlivnit přidělování státních dotací ve výši téměř půl miliardy korun.
Celá věc tedy není ještě u konce a s ohledem na odvolací mechanizmy může k pravomocnému rozhodnutí dojít až za několik let. Jaké ale může mít celá kauza dopady na fotbal v Jablonci, kde je Pelta předsedou klubu?
Ty tam jsou časy takzvaných jabloneckých „Galacticos“, kdy na sever Čech zamířila zajímavá jména jako Tomáš Hübschman, Tomáš Jun, Michal Trávník a Lukáš Masopust. V posledních ročnících se museli v Jablonci uskromnit a k velkému rozhazování na přestupovém trhu nedochází. Naopak se přestupní aktivita začíná přibližovat sousedům z Liberce.
Změna kurzu v přestupní politice a finanční síle přímo souvisí s aktuální Peltovou kauzou, kvůli které se vzdal i pozice předsedy FAČR. Od roku 2017, kdy byl Pelta policií zatčen, přišel Jablonec o téměř polovinu sponzorů a jeho rozpočet se snížil o zhruba 50 milionů korun.
Dojde k dalšímu odlivu sponzorů v souvislosti s rozhodnutím soudu o Peltově vině v kauze manipulace dotací? Lze předpokládat, že finanční dopady to na klub v delším časovém horizontu mít zcela jistě bude. Ačkoliv klub nyní dostane injekci v podobě finančních odměn za účast v konferenční lize, dlouhodobě se na tyto prostředky nelze spoléhat. S účastí v příštím ročníku mohou vzhledem k aktuálním výsledkům jen těžko počítat.
Trend Jablonce směřuje k prodejům perspektivních hráčů. Mezi nejžhavější kandidáty na přestup patří Tomáš Čvančara, Dominik Pleštil či Libor Holík. Jablonci reálně hrozí finanční nejistota, pokud se nepovede přivést zajímavé sponzory či nového majitele, kteří by klub zajistili.
Fotbal na severu Čech nečekají zřejmě nijak růžové časy a ještě hůře bude, až skončí velký boss ve vězeňské cele. Nebo zvládne šéfovat klub i odtud?