Reklama
Loading...
Reklama

Český fotbal dostal tentokrát tvrdou ránu od toho slovenského. Fotbalisté Dunajské Stredy díky vítěznému prodloužení otočili zápas s Jabloncem a severočeský tým ukončil svou pohárovou jízdu hned na jejím začátku. Ambiciózní tým trenéra Petra Rady se nepoučil z loňské sezony, kdy jeho pohárové účinkování rychle ukončil arménský Pjunik Jerevan. Zatímco tým ze slovensko- maďarského pomezí zažívá velkou euforii, sportovní dítě někdejšího svazového předsedy Miroslava Pelty si bude muset zase rok počkat. 

 

Pět minut před koncem normální hrací doby jablonečtí fotbalisté pomalu plánovali oslavy postupu. Poté však zaúřadoval moldavský fotbalista Ion Nicolaescu a vyrovnávacím gólem zcela obrátil dění tohoto zápasu. Jablonec dostal tvrdou ránu na solar, úplně zmizel ze hřiště a dva góly v prodloužení znamenaly jeho konec v letošním ročníku Evropské ligy. Vzhledem k tomu, jaké měl Jablonec před sezonou ambice, jedná se o velkou čáru přes rozpočet a to sportovní i ekonomický. Vzhledem k minulým výsledkům přichází na přetřes otázka, zda dnes již tradiční ligový klub nepřešlapuje na místě?

Jablonec před sezonou poměrně výrazně posiloval. Na jeho soupisku přibyla jména jako Jaroslav Zelený, Jakub Podaný, z Olomouce přestoupil Václav Pilař a na hostování přišel z ostravského Baníku Robert Hrubý. Všichni mluvili ihned po svém příchodu o možnosti zahrát si v evropských pohárech. Ty jsou nyní minulostí a to může znamenat další pohyb v kádru. Počet hráčů by se v tomto případě mohl zredukovat ještě do konce tohoto přestupového období, který nastane 5. října.

Na začátku minulé sezony způsobila jablonecký brzký konec v pohárech špatná muška v domácí odvetě, kdy nestáhl český tým jednobrankovou ztrátu ze zápasu v arménské metropoli. Letošní výjimečný scénář v podobě pouhého jednoho zápasu působil na severočeský tým ještě větší tlak. Ten může vzniknout nyní i v případě opěvovaného trenéra Petra Rady. Ten zažívá nejpovedenější angažmá ve své trenérské kariéře a patrně se těší i největší důvěře ze strany klubového vedení. Jeho nedávná nedotknutelnost však může být rovněž brzy minulostí.

Odvolání se v této společensky i fotbalově hektické době zatím příliš předpokládat nedá. Bude se však mnohem pozorněji sledovat to, zda se společně se svými svěřenci dokáže fanouškům vykoupit. Jak známe z médií povahu Petra Rady, tak včera bych se v jablonecké šatně krátce po utkání nacházet nechtěl. Na jablonecké Střelnici úřaduje přes dva roky a pod jeho vedením se tým vždy dostal na pohárové příčky. Výrazy jako titul či Liga mistrů se patrně neskloňovaly, ale pohárová příčka se stala jistým sportovním standardem.

Jablonec svým rozpočtem a sportovním potenciálem nemůže konkurovat pražským “S” či Plzni. V otázce herního progresu tedy místní fanoušci patrně nejvíce spoléhají na větší počet zápasů v Evropské lize. Na ty si bude muset opět minimálně rok počkat. Když se podíváme na jablonecké posily před sezonou, jednalo se zpravidla o “hotové hráče”. Člověk si dokonce mohl vzpomenout na časy, kdy Miroslav Pelta chtěl budovat severočeské Galacticos. 

To se však nepovedlo a místní klub se točil v kruhu, což musel nakonec nerad přiznat i tehdejší nejmocnější muž českého fotbalu. Vyřazení od Dunajské Stredy představuje pro Jablonec varování před opakováním tohoto scénáře. Jablonecké období “po Peltovi” nelze na české poměry považovat za neúspěšné, ale nyní se klub nachází na rozcestí. Opakované selhání v předkole Evropské ligy budí jisté pochybnosti, zda klub ví, jakým směrem se vydat.

Související články:

  • Severočeši zahajují pouť Evropou
  • “Věřím, že můžeme být úspěšní,” rozpovídal se pro nás Podaný
  • Reklama