Reklama
Loading...
Reklama

Skoro až hanebným výkonem se prezentoval český reprezentační výběr v dalším díle seriálu „Jedeme do Kataru“, tedy kvalifikace o MS (Seznam laskavě promine za vypůjčení názvu jeho podcastové šou). Někdejší mediální premiant skupiny a aspirant na tři body v domácím zápase s Belgií, nestačil na Wales without Gareth Bale a jen s pořádnou porcí nezaslouženého štěstí bere z domácího zápasu bod. Ale proč jen bod?

Absence, absence, absence, lkají média i realizační tým. Forma, forma forma, dodávám já. Ano, trenér Šilhavý se musel vypořádat s pořádnou porcí omluvenek, ovšem vezmeme-li to opravdu objektivně a měřítkem současné formy, pak chyběli pouze dva hráči: Coufal a Jankto. V obraně sice vypadly oba dva kraje, ale třeba stoperská dvojice Kalas a Čelůstka, byla tatáž, která byla chválena za své výkony na ME. A oba „zaskakující“ krajní obránci, tedy Matějů a Novák, jsou také prověření a vydělávají si na chléb svůj vezdejší v zahraničních ligách. Tedy žádní zajíci, kteří by se měli ze zápasu kvalifikace podělat.

Ze zálohy chyběl Jankto, ve své současné formě opravdu hodně potřebný, ale například „hvězdný“ Souček byl na hřišti a v útoku měl Šilhavý současný „dream team“, tedy českou superstar Schicka a sparťanského supertalenta Hložka (doufám, že ne jen věčného). K tomu musíme připočítat i Jakuba Peška, technickou rychlonožku, který se letos na Letné potkává s přesvědčující formou a pomalu vystrkává právě Hložka z pozice jediného a pravého sparťanského lídra. Tedy sestava, jenž by, podle médií a sázkařů, s Walesem without Bale neměla mít problémy. Přesto měla. A jaké!

A proč? Inu proto, že Wales i bez Balea byl kvalitnější než český výběr a jen výkony obou brankářů zařídily konečnou remízu. Vaclík plichtu vychytal a jeho protějšek Ward jí svou fatální chybou zařídil. A také proto, že hodně českých hráčů se momentálně nepotkává s formou. Přesto hrají. Nebo musí hrát. Viz třeba Alex Král, který je totálně z formy, nebo Souček, který je po tom všem, co musel v minulých sezónách na svých bedrech odtahat, zřejmě vyšťavený a tak trochu mimo sám sebe. A když není  náhrady, je nutné vzít zavděk trochu omezeným výběrem.

Tedy pokud se i z této trochu vybledlé palety barev někdo nezraní a nešetří se (pardon, neléčí se) před lítými ligovými mači a utkáními Konferenční ligy. Přesně jako se to stalo slávistickým plejerům Masopustovi, Bořilovi, Ševčíkovi a na poslední chvíli i Holešovi. Pikantní je, že za jejich zdravotním i trablemi stojí zřejmě derby se Spartou, které někteří letenští hráči možná pojali jako nominační příležitost a snažili se slávistické borce co nejvíce faulovat tak, aby se zranili. Ne to byla nadsázka, snad pochopená.

Ovšem pokud to tak opravdu bylo, pak je mi záhadou, proč nebyl nominován třeba takový Sáček. Když už tedy v kvaldě o MS o nic nejde (tedy skoro nejde, kdy díky důmyslným a možná trochu zbytečným zamotanicím velmi benevolentního kvalifikačního síta, máme baráž víceméně jistou). Tenhle borec je zdatně opomíjen snad všemi reprezentačními trenéry. Momentálně hraje určitě ve větší pohodě než čerstvý „leštič“ lavičky ve West Hamu Alex Král. K jeho opomíjení určitě přispěla i Sparta sama, když s ním vekslovala po hřišti na různých postech, které mu nebyly vlastní. Teď se tedy konečně usadil ve středu hřiště mezi zálohou a obranou, hraje pravidelně a podává mnohdy nadstandardní výkony, ale ani to nestačí na nominaci. Příště se zřejmě bude muset nechat přejet tramvají na Letné, aby ho někdo z realizačního týmu reprezentace zaregistroval.

Wales
Aleš Matějů bránící tahouna Walesu Daniela Jamese. / Zdroj: Reuters

Pokud je mi tedy záhadou Sáček, pak daleko menším překvapením je neúčast Kadeřábka. I přesto, že máme zraněného Coufala, který si post pravého obránce od Šilhavého pronajmul zřejmě na věčné časy. Obránce bundesligového Hoffenheimu se „vynominoval“ sám, s odkazem na podlomené zdraví a potřebného času na utužení pochroumaného těla. Možná bychom si při té příležitosti mohli vzpomenout na letošní ME a Kadeřábkovu mizernou (pardon, mizivou) minutáž. A když už se tedy na něj dostalo, musel hrát přes nohu (protože právě na levém beku se žlutil Bořil).

Ve skoro legendárním zápase (a pohříchu asi nejlepším pod Šilhavým) proti Holanďanům v play off ME podal skvělý výkon. Ale ani to nestačilo na setrvání v základu a hned po utkání se zase pakoval na lavičku. Proti Dánům se na plac opět vrátil Bořil, který svým výkonem rozhodně nepřesvědčil. A jestliže v Bundeslize Kadeřábek hraje (a výborně), pak mi tady něco neštymuje. Že by se to mezi „Kadeřem“ a repre pokazilo? A nebo jsou to jen čiré spekulace? A ke všemu jen moje?

Obecně se má za to, že trenér by měl být malinko konzervativnější. Mít vyhlédnuté „své“ hráče, důvěřovat jim a podržet je, když se nedaří. Ovšem měl by dokázat i reagovat na jejich případná zranění, prostě umět je nahradit. Mít základní osu mužstva a variabilně obměňovat některé posty. Šilhavý konzervativnější beze sporu je. Oproti Jarolímově nominační promiskuitě určitě. Ale podle mnohých je konzervativní (opatrný) až přespříliš. A až příliš se spoléhá na jednobarevnou (pardon, dvoubarevnou) osu týmu. Což mohlo být v minulé a předminulé sezóně jistě výhodou. Ovšem letos se ani v Edenu netančí na vlně spokojenosti a to se pak může přenášet i do reprezentace. A jestliže jsem se teď právě „otřel“  o slávistické (i bývalé) zástupce v repre, musím s těžkým srdcem nasadit i na Hložka. Momentálně je to, stejně jako Alex Král, hráč spíše na reprezentační lavičku.

Takže suma sumárum, jisté je pár věcí: první ve skupině nebudeme a na baráž dosáhneme. Neexistuje tedy nic z čeho bychom se měli hroutit. Jen možná ta střídání měla přijít dříve. Ale to je otázka spíš pro konzervativního trenéra reprezentace. A tím já nejsem.

A takhle to vidím já. Mějte se fajn a těšte se na baráž!

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama