Český fotbal

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Zpět k legendám! Kbelský fotbal slaví 100 let, gratulovat přijede Poborský

Autor: Petr Kastner, Deník Sport

Zdroj fotografie: Spartak Kbely

Městskou část Prahu 9 – Kbely zná většina z nás. Víte ale, že se ve Kbelích hrála druhá fotbalová liga? A že černobílý dres oblékala legenda pražské Sparty Arnošt Pazdera? Kbelský fotbal slaví 100 let. Na hřišti účastníka 1.B třídy se uskuteční velká sláva! Celodenní akce bude mít vrchol v odpoledních hodinách, kdy na kbelském pažitu vyběhnou legendy tuzemského fotbalu. Těšit se můžete na Karla Poborského nebo Jiřího Novotného, kteří zde odehrají zápas se starou gardou Spartaku Kbely. Program začíná v 9 hodin ráno.

Ten, kdo do areálu ve Kbelích zavítá si oslavy jistě užije. „Lidé se mají na co těšit. Budou k vidění mistráky, zápasy řízené Pražským fotbalovým svazem plus přáteláky a mini turnaj. Co se týče mládeže, na místě budou v akci různé atrakce, které zapůjčí STES a Pražský fotbalový svaz,“ popisuje manažer klubu Tomáš Haniak, na co se mohou fotbaloví gratulanti těšit.

„Budou u nás i různé dovednostní a obratnostní soutěže, kdy děti budou plnit úkoly. Vytvořena je elektronická aplikace, kdy budou chodit po stadionu a odpovídat na otázky, bude to taková vědecká hra. Bude to všeobecně zamřený kvíz. Děti si užijí třeba i skákací hrady,“ láká k návštěvě celé rodiny.

Vrchol programu nastane v 16:30, kdy na místním hřišti vyběhne All Stars-výběr hvězd proti kbelské staré gardě. Budete se moci těšit na vystoupení legend českého fotbalu. V dresu All Stars týmu se objeví například Karel Poborský, Jiří Novotný, Daniel Zítka či Ladislav Vízek.

„Tohle je taková ochutnávka jmen, přijedou i další hvězdy, nechte se překvapit,“ slibuje Haniak s tím, že do akce půjdou i legendy domácího klubu. „Snažili jsme se oslovit co nejvíce lidí. Pozvali jsme všechny, kdo měl s klubem co do činění – bývalé trenéry, hráče. Bylo hodně těžké za to kvantum let všechno dohledat. Zveme všechny fanoušky z okolí, hráče dalších klubů, všichni, kdo budou mít chuť oslavit s námi stoleté výročí, jsou vítáni,“ dodává.

Zmiňovanému zápasu bude předcházet i křest nové knihy Miloslava Jenšíka – Století kbelské kopané. Miloslav Jenšík má za sebou díla jako Bohemka je a bude nebo Dědo, jak to tenkrát bylo? Probíhat bude také autogramiáda hvězd, tudíž si knihu budete moci nechat i podepsat.

Na závěr večera zahraje kapela Arythmie, takže si nenechte ujít ani taneční zábavu.

Spartak Kbely v dnešní době

,,V roce 1960 končíme na 2. místě, což znamená historický postup do 2. ligy. V roce 1961 k nám jezdí odehrát zápasy takové týmy jako Teplice, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Most, Děčín, a další. Nádherně se vzpomíná na tehdejší návštěvy – na zápasy domácích „černobílých“ chodí tisíce lidí! ”, tak zní úryvek z klubového webu.

Momentální účastník pražské 1.B třídy se má za čím ohlížet a na co vzpomínat. Fotbalové Kbely rozjely sezónu na výbornou a po sedmi zápasech jsou na druhém místě tabulky za úřadující Dubčí, které v prvním kole podlehly. Kbelský tým má v hlavě jediný cíl a tím je postup do vyšší soutěže, což potvrdil i Tomáš Haniak.

„Chtěli jsme dát tenhle dárek klubu už k výročí, ale nevyšlo to. V covidové době se dvakrát soutěž nedohrála. Teď už se snad všechno dohraje a mládež bude také dál sportovat,“ přeje si.

Za tým nastupuje i bývalý ligový fotbalista Pavel Besta. V Baníku strávil dlouhých 11 let a v sezoně 2003/04, kdy Baník šturmoval za titulem, byl nespornou součástí jeho základní sestavy. Teď již druhým rokem obléká černobílý dres a je oporou defenzivních řad Spartaku Kbely. 

Pavel Besta ve kbelském dresu.

Velké plány má kbelský fotbal i do budoucna, třeba ohledně rekonstrukce areálu. Ten se za poslední léta mění k lepšímu, teď by ale mělo dojít k radikálnímu vylepšení. „Říkáme mu UEFA, začínáme shánět peníze. Ke sto letům jsme to nestihli, ale startujeme. Základní pomyslný kámen tady je,“ říká hrdě starosta Pavel Žďárský.

Za jeho úřadování již jedna přestavba areálu proběhla. „Přeji každopádně kbelským fotbalistům, ať vše dál funguje jako nyní, nebo ještě lépe. Přeji hlavně soudržnost, která je podmínkou toho, když chcete dosáhnout nějakého cíle,“ dodal.