Reklama
Loading...
Reklama

V poslednej dobe, sa aktívne špekuluje o tom, že by súčasný tréner slovenskej reprezentácie Štefan Tarkovič, mohol svoje miesto opustiť. Ako hlavný kandidát sa javí tréner bratislavského Slovana Vladimír Weiss st. Čo na túto tému hovorí bývalý manažér klubov, ako je Senica, Trenčín, Nitra, či Slovana Bratislava, Vladimír Koník? Aký je jeho pohľad na rozdiely medzi futbalom na Slovensku a v Česku? O tomto sa dočítate v tomto rozhovore

 

Pán Koník, v prvom rade Vám v mene celého magazínu ďakujem, že ste si našli, na tento rozhovor čas. V médiách sa momentálne špekuluje o tom, že pán Vladimír Weiss st. by sa mal stať staronovým trénerom reprezentácie. Predtým než sa presunieme k tejto téme, je podľa Vás čas na zmenu, alebo by mal súčasný tréner, pán Štefan Tarkovič, ešte dostať šancu?

 

Dobrý deň. Na túto otázku sa treba pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, čo sa týka trénera Tarkoviča. Prvý uhoľ pohľadu je ten, že kvalifikácia nebola úspešná. Výkon na Majstrovstvách Európy bol takisto, taký aký bol. Na druhej strane, je ale treba povedať, že záver tej kvalifikácie nás zastihol v hernom progrese, aj keď nie výsledkovom. Na základe toho, že teraz sa v období roku a pol nebude hrať žiadna kvalifikácia, tak si myslím, že by bolo vhodné, aby tréner Tarkovič zostal a potvrdil tú nastupujúcu gradáciu, ktorú mužstvo malo

 

V prípade, že by k tej zmene malo dôjsť, ako sme spomínali, tak sa najviac špekuluje o tom, že by sa mal vrátiť pán tréner Weiss. Myslíte si, že je to najideálnejšia voľba v prípade, že by bol súčasný tréner nahradený? Vieme, že pán Weiss už reprezentáciu trénoval.

 

Ja len zopakujem svoje vyjadrenia z minulosti. My na Slovensku máme síce veľa pro licenčných trénerov a do budúcna aj veľa šikovných trénerov. Ale v momentálne situácii, v ktorej sa futbal nachádza, sú kandidátmi na tento post, ak by ku zmene malo prísť, z môjho pohľadu len Vladimír Weiss a Ján Kozák st. A nakoľko sa tréner Kozák k aktívnej činnosti už moc vracať nechce, tak Vladimír Weiss je v tejto chvíli jedinou alternatívou. Opakujem však, že len v prípade ak by ku zmene malo prísť.

 

Ak by náhodou táto situácia nastala, myslíte si, že bude pán Weiss zvládať, “sedieť na dvoch stoličkách“? Nakoľko by musel viesť národný tím, aj mužstvo na klubovej úrovni. K tejto situácii došlo aj v minulosti, no vtedy bola situácia trochu iná. Myslíte si že by to bolo kontraproduktívne? Nakoľko by nemohol venovať plnú pozornosť obom mužstvám?

 

Myslím si, že by to nebolo úplne šťastné riešenie. Hlavne z toho dôvodu, že ako poznám trénera Weissa, tak nerád robí veci polovičato. Je to človek, ktorý pracuje na 150%. A pracovať takto pre Slovan aj pre reprezentáciu je prakticky nemožné. Trénovať Slovan je veľmi vážna funkcia viesť taký kolos akým Slovan je a k tomu sa venovať aj reprezentácii čo je takisto neľahká úloha.

 Hlavne z toho dôvodu, že laická aj odborná verejnosť, už dlhodobo očakáva stabilnejší prienik medzi európsku aj svetovú špičku, ktorá nám zaručí rovnomerný súboj o postup na šampionáty, alebo trochu inú úlohu v národnej lige. Aj z tohto pohľadu sú to pre kohokoľvek obrovské výzvy. Pre pána Weissa, ktorý je maximalistom by to bolo ešte o to náročnejšie

 

Spomínali ste, že trénovať klub s takou reputáciou a postavením je neľahká úloha. Vy ste na krátke obdobie v tomto tíme pôsobili. Vedeli by ste našim čitateľom priblížiť prečo tomu tak je? V čom je táto funkcia iná, oproti ostatným mužstvám, v ktorých ste pôsobili?

 

Sú to neporovnateľné faktory, ktoré tam vstupujú. Predsa len Slovan je najúspešnejší klub na Slovensku, ktorý má meno nie len u nás, ale aj vo svete. Tlak je tam cítiť na každom kroku. Človek tam musí precítiť všetko, čo Slovan spravilo Slovanom. Nehovoriac o mediálnom tlaku a pozornosti. Z minúty na minútu sa stanete jedným z najsledovanejších ľudí, práve z toho pohľadu, že ten klub je veľmi viditeľný.

Samozrejme, každý jeden váš krok, je konfrontovaný s vaším okolím, médiami, fanúšikovskou obcou. Každý čaká v Slovane len úspech. Nehovoriac o tom, že má množstvo neprajníkov. To znamená, že hráči, tréner aj klub, do konfrontácie. Práve tam je dôležité aby dokázal svoju pozíciu uhájiť výsledkom.

Treba však povedať, že futbal je šport, takže nie vždy sa to podarí. Skutočne nie je jednoduché pracovať v Slovane na akejkoľvek funkcii, hlavne v kabíne A-tímu. Môžem povedať, že som tam strávil tri a pol týždňa a bola to pre mňa neuveriteľná škola života. Dokonca by som povedať, že je to ako Harvard a Oxford dohromady. To dokáže pochopiť len človek, ktorý to tam zažil.

 

V minulosti sa hlavne v médiách riešila možnosť, že na lavičku Slovenskej reprezentácie  by mohol zasadnúť aj niekto zo zahraničia, ak nerátame pána trénera Hapala. Bolo by to z vášho pohľadu šťastné riešenie? Alebo sme mali dať skôr šancu slovenským trénerom? Môžeme sa pozrieť na slovenský hokej, kde je trénerom Kanaďan a vidíme tam zlepšenie výsledkov?

 

Samozrejme, že možností má výkonný výbor viacero a je si z čoho vyberať. Dôležité je pozerať sa na poznanie prostredia, koncepciu, ktorá teda neviem ako je vytvorená na futbalovom zväze a samozrejme na ekonomickú stránku veci. Ľudia často a radi spomínajú pána trénera Ramseyho.

Lenže málokto už vie, že tento tréner nie je platený z rozpočtu hokejového zväzu. Je platený skupinou podnikateľov. To znamená, že suma, ktorá sa bežným ľudom môže javiť ako prehnaná, je pre zahraničného trénera sumou, ktorá ho neosloví. Takže tu opäť do toho vstupuje množstvo faktorov, ktoré musíme vziať do úvahy.

Aj preto musíme vychádzať z reality, ktorú tu máme. Ako som spomínal, tréner Tarkovič po Majstrovstvách Európy jednoznačne ukázal že s mužstvo pracovať vie. Progres je viditeľný, videli sme jasné zofenzívnenie  reprezentácie, mladí hráči, ako Suslov dostali šancu. Haraslín sa začal viac a viac presadzovať. Dnes vidíme, že Hancko sa dostáva na úroveň európskeho hráča. Tzn. že Tarkovičovi chýbal, len taký bonus v podobe víťazstiev, či postup do aspoň do baráže.

 

Z koncepčného hľadiska, by som mu ešte nechal šancu, teraz keď nás žiadna kvalifikácia nečaká. Hlavne z toho dôvodu, že tréner Weiss je viazaný zmluvou v Slovane. Ak musíme spraviť túto zmenu, tak ju z môjho pohľadu musíme spraviť z vlastných zdrojov. A z toho pohľadu mi to vychádza jedine na trénera Weissa.

V horizonte, možno piatich rokov sa možno objavia ďalší tréneri. Čo sa týka zahraničného trénera, to je veľmi zložitá vec. My sme veľmi špecifický národ, federácia či mentalita. Bolo to vidieť práve, na trénerovi Hapalovi, že to nebolo to pravé orechové.

 

Slovenský futbal sa často porovnáva s českým.  Ak sa pozrieme na českú reprezentáciu, tak tam vidíme trénera Šilhavého, ktorý má skúsenosti aj úspechy z českej ligy a pozná tých hráčov. Myslíte si, že je niečo takéto realizovateľné aj na Slovensku? Najmä ak sa pozrieme na to, že tréneri v našej lige nemajú dlhú životnosť a nevime v slovenských kluboch toľko odchovancov, ako práve v Česku?

 

Je veľmi zložité nás porovnávať s českým futbalom, pretože nám všetci veľmi utiekli. O Čechoch nemusíme ani hovoriť. Ten rozdiel je vidieť najmä na úrovni českej ligy. Ak našu a českú ligu porovnáme, je to neuveriteľný rozdiel. Ak sa pozrieme na Sláviu Praha, tak tá sa zapotí aj v zápase s poslednou Karvinou. Na druhej strane, majstrovský Slovan, má za sezónu možno päť, šesť zápasov, kde musí ísť naplno a bojovať o to víťazstvo.

Ak sa bavíme o odchovancoch, je to tiež neporovnateľná vec. Napríklad Sparta Praha vygeneruje hráčov zo svojej akadémie, na takú úroveň, že okolo 80 ich odchovancov sa pohybuje v kluboch prvej a druhej českej ligy. Kdežto ak si vezmeme taký Slovan, tak toľko hráčov nie je ani zďaleka. Na Slovensku sme sa vybrali cestou legionárov. V zásade, by to nebol problém, lebo ak je legionár kvalitný, tak ligy oživí. V našej lige, však hrá množstvo podpriemerných legionárov, ktorí zaberajú priestor odchovancom, ktorí by mohli dostať viac šancí.

 

Z tohto pohľadu si myslím, že tréner Šilhavý to má oveľa jednoduchšie, ako ktorýkoľvek slovenský tréner. Tých hráčov, ktorí majú kvalitu v Čechách, je ďaleko viac ako u nás. Niekedy mi to pripadá tak, že na Slovensku sa zásoby postupne míňajú. Zatiaľ sme ešte v situácii, kedy mladých a šikovných hráčov máme. Ak však nebudeme s mladými pracovať tak, ako to robia v Česku, tak sa môže stať že nám zásoby talentovaných mladíkov minú.

My si musíme uvedomiť jednu základnú vec. My nie sme krajina ani federácia, ktorá by sa mala za každú cenu kvalifikovať na každý turnaj.  To akým spôsobom sa na Slovensku robí šport a to ako ho podporuje vláda, to neviem či niekde inde vo svete sa šport odvíja, alebo vyvíja. Pri tom, ako je dotovaný na Slovensku šport, je každý jeden úspech, alebo postup, je z dielne nového seriálu Harry Potter. To sú neuveriteľné zázraky a preto je treba sa skloniť pred každým majiteľom, ktorý do toho dáva svoje vlastné peniaze.

Vzhľadom na tieto skutočnosti, i keď sa mi to hovorí ťažko, je dnes veľmi zložité. Český futbal nám veľmi utiekol. Z hľadiska infraštruktúry, alebo ligy. Na všetkých frontoch.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama