Reklama
Loading...
Reklama
Slováci
Zdroj: TASR

Úvod

I keď je momentálne najznámejším hráčom, ktorému končí zmluva Mbappé, aj na Slovensku máme niekoľko zaujímavých mien, ktoré majú zmluvu len do konca aktuálnej sezóny. Mohli by sa tak teoreticky stať posilami pre kluby ako Slovan, Dunajská Streda, alebo Trnava. Taktiež je možné, že zakotvia v českej najvyššej súťaži, ako to už veľa Slovákov spravilo.

Nejedná sa síce o tie najväčšie hviezdy ako Marek Hamšík, Milan Škriniar, či Stanislav Lobotka, no istotne sa nejedná, o nikoho neznámeho. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ktorí Slováci môžu byť horúcim tovarom, ktorý by mohol byť úplne zadarmo.

Matúš Bero
Zdroj: getty images

Matúš Bero

Najznámejším menom je určite Matúš Bero. Nedávno sa gólovo presadil proti slávnemu Totenhamu. Za svoj klub Vittese v Holandsku, však hráva pravidelne a preto sa nepredpokladá, že by ho boli ochotný pustiť preč zadarmo. Pred nejakou dobou sa spomínal záujem pražskej Sparty. So samotným hráčom, sme na túto tému viedli rozhovor.

Jeho hodnota je napriek končiacej sa zmluve, pomerne vysoká, 1.6 milióna podľa webu Transfermarkt. Návrat na Slovensko sa neočakáva. Pre hráča, ktorý v 26 rokoch hráva pravidelne holandskú ligu, by sa určite jednalo o krok späť.

Špalek
Zdroj: SITA

Nikolas Špalek

Druhý v našom liste, už tak aktívne nehráva. Špalek pôsobí v talianskej Brescii už piatu sezónu, no v tej zatiaľ dostáva šance len sporadicky. Väčšinou prichádza len z lavičky a často sa nedostane ani na tú. V jeho prípade sa predĺženie zmluvy až tak neočakáva. Môže sa teda chystať návrat na Slovensko. Slovenský krídelník už pôsobil v Nitre a Trnave, najvýraznejšiu stopu však zanechal v Žiline, odkiaľ sa presunul do Talianska.

Pred nejakou dobou sa spomínal záujem Slovana, ktorý už z tejto krajiny získal Samuela Mráza. Jednalo by sa samozrejme o rozporuplný prestup, vzhľadom na to, že futbalista hrával najmä v tímoch rivalov bratislavského klubu.

Peter Pekarík
Zdroj: dpa

Peter Pekarík

Ďalší hráč pri ktorom sa môže ešte diskutovať o predĺžení zmluvy. V Herte Berlín zažil v minulej sezóne znovuzrodenie, keď sa po dvoch ročníkoch kedy pravidelne nehrával, vrátil do základnej zostavy. Momentálne hráva pomerne často, no vzhľadom na jeho vek, ktorý číta 35 rokov, je zotrvanie víťaza Bundesligy stále otázne.

V prípade odchodu sa zdá byť reálna len jedna možnosť. A tou je Žilina, ktorá sa síce špecializuje na mladých hráčov, no skúsený internacionál a dlhoročný hráč elitnej európskej ligy, ktorý naštartoval svoju kariéru práve v tomto klube, by mohol byť dobrým mentorom pre mladých hráčov.

Róbert Mak
Zdroj: TASR

Róbert Mak

Hráč, ktorý má dlhodobo problém udržať sa v základnej zostave. Potom ako nehrával v ruskom Zenite Petrohrad, sa presunul do Maďarska. Aj tam vo Ferencvárosi musí o základnú zostavu bojovať a takisto zažil obdobia, kedy viac času strávil na lavičke ako na ihrisku. Teraz už hráva častejšie, no predĺženie zmluvy je naďalej otázkou.

Jeho výhodou pri boji o novú zmluvu, či hľadaní nového klubu môže byť to, že hoci v národnom tíme nepodával vždy ideálne výkony, stále je hráčom s množstvo skúseností na svetovej scéne. Takisto ak dá gól, väčšinou to býva dôležitý zásah, ktorý Slovensko niekam posunie. Tiež by mohol byť jedným zo Slovákov, ktorý sa vrátia do našej ligy.

Najpravdepodobnejší klub by bol Slovan Bratislava, ktorého je odchovancom, i keď v prvom tíme zápas neodohral. Hoci je však rodený Bratislavčan, priazeň belasých priaznivcov stratil, najmä vďaka prestupu do konkurenčného tímu v Maďarsku

Hubočan Ďuriš
Zdroj: TASR

Michal Ďuriš a Tomáš Hubočan

Na piatu priečku sme si vybrali dvoch Slovákov, nakoľko obaja hrajú v jenom tíme. Michal Ďuriš je známy najmä v Česku, kde spolu s Viktoriou Plzeň písal históriu tohto klubu. Nedávno ukončil medzinárodnú kariéru a na klubovej úrovni nehráva pravidelne. Za Omóniu Nikózia nastupuje paradoxne hlavne v pohárovej Európe. Mohol by sa vrátiť aj do Česka a nereálny nie je ani príchod na Slovensko. Tam nastupoval za Banskú Bystricu, ktorá momentálne bojuje o postup do prvej ligy. Prípadný postup by určite zvýšil šance na jeho príchod

Tomáš Hubočan na Cypre takisto nepatrí k futbalistom, ktorý by hrali pravidelne. Navyše vo veku 36 rokov je šanca na predĺženie zmluvy významne nižšia. Spolu s Petrom Pekaríkom by sa mohol takisto vrátiť do Žiliny a pomáhať mladým hráčom. V kariére pôsobil aj v Rusku a Turecku, či Francúzsku, no návrat do týchto krajín sa neočakáva.

Miroslav Stoch
Zdroj: Profimedia

Záver

Samozrejme sa nejedná a všetkých Slovákov, ktorým končia zmluvy. na konci roka budú bez kontraktu aj skúsení hráči z reprezentácie Martin Škrtel a Miroslav Stoch. No nakoľko do svojich klubov prišli len nedávno a podpísali len kontrakty do kanca roka, je predčasné hovoriť o odchode po ich konci. Z českej ligy by mohol byť na odchode aj Lukáš Štetina, ktorému v Sparte Praha končí dohoda na konci roka.

Róbert Pich, ktorý mal v úvode sezóny skvelú fazónu v Poľsku bude takisto bojovať o zotrvanie. Ďalej sa to týka aj Slovákov, Filip Lesniak, ktorý má na konte jeden štart za Tottenham, mladý talent Sebastian Nebyla z Dun. Stredy, Jakub Holúbek a Tomáš Huk (Gliwice) 

Související články:

Reklama