Slovensko pred zápasom s Maltou dávno vedelo, že šance na postup sú ďaleko preč. Napriek tomu sme odohrali úspešný zápas, v ktorom padol hattrick a debutant Vernon de Marco dal gól, len pár minút potom, čo premiérovo nastúpil v najcennejšom drese. Toto však nemôže zakrývať neúspech, ktorý sa v rámci tejto kvalifikácie stal

Na ihrisku prakticky od začiatku existovalo len Slovensko. Už v 16. minúte sme viedli 3:0 a bolo prakticky rozhodnuté. Potom nás gólostroj síce trocha ustál, no po zmene strán nám super prácu výrazne uľahčil, vďaka svojmu dvojnásobnému vylúčeniu. Aj vďaka tomu si debutant Vernon de Marco, len dve minúty po príchode na trávnik pripísal premiérový gól. Vydarený deň mal aj Ondrej Duda, ktorý zaznamenal hattrick. Boj o postup sme teda zakončili výborné, hoci toto víťazstvo absolútne nič neriešilo.

Zlý začiatok ukázal, ako sa Slovensko bude uberať

Už úvod kvalifikácie naznačil, že niečo nie je v poriadku. S dvoma papierovo najslabšími súpermi, Cyprusom a Maltou sme stratili dôležité body pri remízach. Proti druhému menovaného, sme navyše zachraňovali historickú hanbu, nakoľko sme po polčase dobiehali šokujúce manko 0:2. To sme síce zachránili, no aj nerozhodný výsledok bol poriadny škrt cez rozpočet.

Náladu nám síce zlepšila povzbudivá výhra nad Ruskom, no i to bola slabá náplasť na predchádzajúce straty. Po týchto zápasoch nasledovala neúspešná púť na Euro 2021. Potom  sa Slovensko muselo opäť vrátiť k povinnostiam v rámci kvalifikácie. Neistej nálade, nepomohol ani remízový stav so Slovinskom. V tomto prípade sa síce nejednalo o takú blamáž, ako v prvých dvoch dueloch, no stále to boli body, ktoré sme museli získavať ak sme chceli hrať Majstrovstvá Sveta.

Paradoxne po našom, azda najlepšom výkone, sme opäť smútili, keď si proti nám Chorvátsko zabezpečilo triumf až v samotnom zábere duelu. Ak nejakú iskru nádeje vytvorila výhra nad Cyprusom, definitívny koniec bola porážka s Ruskom. Následne sme už len dohrávali a práve vtedy prišli dobre výsledky. Remíza s Chorvátskom, kde sme dlhú dobu viedli a aj vysoké víťazstvo v poslednom zápase

Slovensko nie je na dobrej ceste

Prakticky počas celého boja o účasť na najväčšom turnaji, sme neukázali, že by sme tam patrili. Hoci sme sa proti silnejším mužstvám ukázali v dobrom svetle, zbytočné remízy, či prehry prevážajú nad týmto faktom. Alarmujúca je aj starnúca zostava, nakoľko väčšina našich hviezd sa nachádza na konci kariéry a ich výkonnosť prirodzene klesá.

Slovensko stále nemá adekvátne náhrady za futbalistov ako je Hamšík či Kucka. Ani s kvalitou na krídlach, to nevyzerá ružovo. Napriek slabému hernému vyťaženiu na klubovej úrovni, nastupuje Róbert Mak pravidelne. Vladimír Weiss má dlhodobo zdravotné problémy. A napríklad Miroslav Stoch bol dlho bez klubu, kým ho nedávno neangažoval český Slovan Liberec.

Na všetkom zlom je niečo dobré

Negatívne emócie v tomto prípade jasné prevyšujú tie pozitívne. Napriek tomu, je v rámci objektivity treba uznať, že sa našlo aj pár vecí, ktoré mohli trocha zlepšiť túto pochmúrnu náladu. Povzbudivé je napríklad to, že na post pravého obrancu si razí cestu Martin Koscelnik. Táto pozícia je problematická, najmä preto, že Pekarík už je v pokročilom veku a Pauschek má často problémy so zraneniami

V dobrom svetle sa takisto ukázal Tomáš Suslov, ktorý je aj vo veľmi mladom veku prínosom. Ďalší post, kde sa ťažko hľadali hráči je miesto útočníka. Počas kvalifikácie, ale začali ponúkať alternatívu Dávid Strelec a neskôr aj Ladislav Almási, ktorý podáva skvelé výkony v českej lige. Hoci sa Vernon de Marco ukázal len v závere jedného zápasu, okamžite skóroval a môže sa javiť ako dobrý futbalista na ľavej obrane. Tam si postupne posilnil svoju pozíciu Dávid Hancko, ktorý je hviezdou pražskej Sparty

Zlé veci samozrejme prevyšujú. Naďalej, ale máme mladé nádeje, ktoré môžu byť prísľubom lepších výsledkov. Bude záležať, ako sa do reprezentácie zapracujú. Na premýšľanie máme veľa času, nakoľko nám povinnosti na veľkom turnaji, vďaka nepostupu odpadli. Bude teda zaujímavé sledovať, ako si Slovensko poradí po tomto neúspechu