Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
Stanciu Rumunsko Anglie
FOTO: Reuters
Zahraničí

Nicolae Stanciu před zápasem nepoklekl

Blížící se evropský šampionát se sice nebude týkat reprezentace Rumunska, ale dva její hráči dokázali zaujmout novináře napříč státy svým gestem před přátelským zápasem s Anglií, která se naopak na finálový turnaj čile chystá a v základní skupině se střetne také českým týmem. Tomu bude chybět slávistický obránce Ondřej Kúdela díky dění v letošním ročníku Evropské ligy.

Tam se dostal do diváckého povědomí i jinak než děním na hřišti. Kauzu, jež se odehrála v osmifinálové odvetě Glasgow Rangers, kde si Slavia vybojovala postup mezi osm nejlepších týmů letošního ročníku Evropské ligy, asi není třeba připomínat. Důsledky zde má střet mezi Ondřejem Kúdelou a záložníkem skotského týmu Glenem Kamarou. Ten po zápase prohlásil, že ho slávistický obránce rasisticky napadl a skotský tým žádal exemplární trest poté, co pro něj skončil letošní ročník Evropské ligy.

Ten skutečně přišel a Ondřej Kúdela si nezahraje deset zápasů na mezinárodním poli. Díky tomuto verdiktu musí sledovat evropský šampionát jen v televizi. Kamara a jeho tým u UEFA uspěli, byť vlastně neexistují přímé důkazy a co zaznělo mezi oběma hráči během inkriminovaného střetu, skutečně ví jenom oni dva. Celá kauza však vzbudila  mezi týmy z celé Evropy vlnu solidarity a všichni jsme často viděli pokleknutí hráčů před začátkem zápasu, které mělo představovat jasné vymezení hráčů vůči rasistickému chování během zápasů.

Toto gesto jsme viděli i před výše zmíněným zápasem. Dva hráči však nepoklekli. Jednalo se o rumunské záložníky Ionuta Nedelcearho a slávistu Nicolaeho Staciua. Ten podle svých slov zůstal stát, aby vyjádřil solidaritu s českým obráncem, s nímž prožil úspěšnou sezonu ve slávistickém dresu. Tam zažil více radosti než s rumunskou reprezentací a soutěžní zápasy ho čekají až na začátku nové sezony v dresu Slavie, s níž bude bojovat o účast v Lize mistrů.   

Nicolae Stanciu se podle některých vyjádření dočkat v zápase na skotské půdě také jistých urážek. Hráči soupeře ho totiž měli titulovat “rumunským cikánem”. Zde Slavia podala trestní oznámení na skotskou policii. Fotbalový trest však nekonal. Možná i to bylo důvodem nepokleknutí dvou rumunských záložníků. Stanciu po zápase do médií znovu vzkázal, že jeho klubový spoluhráč byl potrestán bez důkazů.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama