Zahraničí, Anglie

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Premier League za rohem! Co čeká šestku Čechů a Slováků?

Autor: David Joch

Zdroj: West Ham/Brentford

Už za týden se fotbalovým fanouškům vrací nejsledovanější liga světa. Premier League odstartuje pátečním utkáním nováčka z Brentfordu proti londýnskému Arsenalu. I v letošní sezóně má Česká republika a Slovensko v Anglii své zástupce. Do konce léta je navíc ještě spousta času a nebylo by překvapením, kdyby se jejich počet ještě rozrostl. Udělejme si tak před výkopem přehled, co naše fotbalisty v tomto ročníku čeká, jaké mají pozice v týmech a na jaké příčky budou jejich kluby mířit.

Vydra v Anglii zůstane?

Dlouho se spekulovalo o jeho přestupu, Vydra by však měl v Burnley setrvat. / Zdroj: Burnley

Matěj Vydra (Burnley)

Burnley v minulé sezóně rozhodně nemělo ustláno na růžích. Severoanglický tým skončil na 17. příčce, posledním místě zaručující setrvání v soutěži. Podobné boje bude svádět i letos. Klub zatím nepřivedl mnoho posil a zatím to ani nevypadá, že by nějaké výrazné nakupování mělo přijít.

V posledním přípravném utkání porazili “The Clarets” druholigový Blackpool 1:0. Do něj sice ještě nezasáhl Matěj Vydra, k týmu se však připojil v pondělí po své prodloužené pauzu kvůli účasti na EURO. Pozitivní zprávou je, že trenér Sean Dyche vítal Vydru s otevřenou náručí a úsměvem na tváři.

“Bude mít před sebou pár těžkých dní, aby se dostal do tempa. Je ale docela fit, protože trávil čas s českým týmem, takže doufáme, že se dostane do tempa hodně rychle,” komentoval kouč pro Burnley Express stav svého svěřence.

Devětadvacetiletý rodák z Chotěboře je pro Burnley aktuálně útočníkem č. 2, hned po Chrisu Woodovi. Tak by to mělo být i v průběhu sezóny, pokud vedení klubu nesáhne ještě po nějakém posílení.

Český forvard se v posledním ročníku dlouho nedostával na hřiště. Na jaro se to však změnilo a vytvořil právě s Woodem stabilní duo. Samotný Vydra zasáhl do 28 zápasů (15 z nich v základní sestavě), zaznamenal tři góly a dvě asistence.

Právě na produktivitě bude muset zapracovat. A rozhodně i na ofenzivní aktivitě. V anglické lize měl průměrně 1.3 střel na branku za zápas, což si řekněme narovinu, že je na útočníka málo.

Fanoušky milovaní Souček a Coufal budou i letos stěžejními hráči Kladivářů. / Zdroj: Paul Grover

Tomáš Souček & Vladimír Coufal (West Ham)

Czech mates! Fanoušky kladivářů milovaná dvojka bude táhnout West Ham i v další sezóně. I přes to, že konkrétně u Tomáše Součka se vyrojilo spoustu věhlasných jmen klubů, které by o něj měly stát, vypadá to, že kapitán reprezentace zůstane v Olympic Stadium.

Východolondýnský celek zažil ohromný úspěch, když dokázal vybojovat účast v Evropské lize. Přítok peněz a prestiž z pohárů však s sebou nese i úskalí velkého počtu zápasů.

To může znamenat pro klub jako West Ham, který se už loni pral s úzkým kádrem, problém. David Moyes zatím přivedl do týmu čtyři posily. Známé jméno je mezi nimi ale jen jedno. Alphonse Areola, brankář francouzský brankář zapůjčený z PSG.

Příchody jsou tak pořád na místě. Zrak kladivářů se bezpochyby upne i zpátky do Edenu. Nejnovějším slávistou na seznamu potenciálních posil má být, podle ostrovních médií, Lukáš Masopust.

Ten by tak mohl doplnit svoje bývalé parťáky Tomáše Součka s Vladimírem Coufalem. U obou je jisté, že půjde znovu o základní pilíře týmu. Prvně jmenovaný loni dominoval ve vzdušných prostorech anglické ligy (vyhrál ze všech fotbalistů nejvíce vzdušných soubojů v sezóně), k čemuž přidal ještě 10 vstřelených branek.

Pozadu nezůstal ani Coufal, který patřil k nejlépe hodnoceným obráncům Premier League. Jeho přesně mířené centry našly hned sedmkrát gólového adresáta.

Zkrátka od “Czech mates” se toho spoustu dočkáme i letos!

Jan Žambůrek

Žambůrek nemá jisté, že se příležitost v Premier League dočká. / Zdroj: Brentford

Jan Žambůrek (Brentford)

Český mládežnický reprezentant patří do kádru navrátilce do Premier League, Brentfordu. Bohužel, Jan Žambůrek je v pozici, kdy si nemůže být jistý, jestli si nejvyšší anglickou soutěž vůbec zahraje.

Na postupu z Championship se podílel pouze šesti starty, které daly dohromady 49 minut. Více minut, ovšem ne o tolik moc, dostal na hostováních v nižších soutěžích a sezónu tak končil s dvěma asistencemi (jednou z Championship, jednou z League One).

Aktuálně o něm ani nejde moc zpráv. Nezasáhl totiž do žádného z přípravných zápasů áčka a ani béčka. Fanoušci “Bees” už dokonce na sociálních sítích vtipkují, jestli nebyl unesen.

Podle všeho ale dostal Žambůrek od klubu oficiálně přiděleného číslo 31 pro nový ročník Premier League a byl i na individuálních portrétovaných focení. To ovšem nic neznačí o tom, jestli v týmu zůstane nebo poputuje na další hostování.

Brentford by mohl patřit k příjemným překvapením nejvyšší anglické soutěže. Velmi ofenzivně laděný tým (největší počet vstřelených branek v Championship) má v útoku nejlepšího střelce soutěže Ivana Toneyho. Pár favoritů by nováček určitě potrápit mohl.

Jestli to bude s Žambůrkem nebo bez, se teprve uvidí.

Dúbravka se léčí po zranění a do úvodního kola tedy nenastoupí. / Zdroj: Newcastle

Martin Dúbravka (Newcastle)

Trochu smolný patron minulé sezóny Newcastlu. Martin Dúbravka strávil většinu času kvůli zranění mimo zápasové dění. Jeho místo zaujal Angličan Karl Darlow, který svými výkony volal i po nominaci do reprezentance.

V jarním zápase proti Manchesteru United však udělal chybu, po které dostal příležitost uzdravený slovenský brankář a od dubna už místo jedničky patřilo opět jemu.

Bohužel pro Dúbravku tam, kde minulá sezóna skončila, nebude ta nová pokračovat. Z evropského šampionátu si totiž přivezl zranění chodidla, se kterým byl nucen jít na operaci. Je tak velmi nepravděpodobné, že by měl zasáhnout do úvodního utkání proti Arsenalu. Pokud se však dvaatřicetiletý gólman vrátí zdravý zpátky do tempa, nemělo by mu sezení na lavičce hrozit.

Severoanglický klub se umístil na pohodlném 12. místě. Co se týče posilování, tak zatím aktivita Newcastlu vázne. Vedení by si však přálo přivést zpátky Joe Willocka, který v dresu “Magpies” řádil. A podle aktuálních zpráv by se tomuto transferu nemuseli ani Gunners úplně bránit.

Slovenský buldok si poprvé vyzkouší anglický fotbal. / Zdroj: Parma

Juraj Kucka (Watford)

A nakonec nejnovější přírůstek do československé stopy v Premier League, i když ještě není oficiálně potvrzený. Jeho přestup ale již oznámil renomovaný sportovní novinář Fabrizio Romano, který je určitou zárukou spolehlivosti informací.

V 34 letech by jiní hráči asi uvažovali o konci kariéry, to však neplatí pro Juraje Kucku, který po dvou a půl letech v Parmě míří poprvé do Anglie. Bývalý Sparťan patřil v italském celku k tahounům týmu, připsal si dokonce sedm branek. A nejspíš právě produktivita a jeho buldočí povaha zaujala vedení Watfordu.

“The Hornets” se vracejí do nejvyšší anglické ligy po roční absenci. Cíl pro sezónu? Jednoznačně se v ní udržet. Z Championship postupovali přímo z druhého místa.

Poměrně široký kádr by neměl mít s klasicky velkou porcí zápasů v sezóně větší problém. Důležitá je však kvalita a konzistence ve výkonech. A právě spolehlivý “Kuco” může k tomuto faktoru výrazně přispět.

Slovenský reprezentant by měl pravděpodobně patřit do základní sestavy španělského trenéra Xisca a Watfordu pomoct nejlépe ke klidnému středu tabulky.