Reklama
Loading...
Reklama

Fortuna liga je v plném proudu a už ve svých prvních kolech ukázala, že jsou hráči, kteří si zaslouží větší pozornost. Mezi ty patří Michal Ševčík, Abdallah Gning, Mojmír Chytil či Christián Frýdek. Tihle hráči jsou ovšem po raketovém nástupu do sezóny pod drobnohledem. Co ale další talenti, jenž jsou aktuálně (možná i neprávem) v jejich stínu?

Lukáš Endl (FC Zbrojovka Brno)

Urostlá postava, spousta vyhraných soubojů, ovšem nenechte se oklamat. Devatenáctiletý stoper patří na své pozici k nejlepším rozehrávačům v lize. Chce hrát a nebojí se ani jako poslední hráč riskovat. Endl průměrně za každý zápas obejde 2,5 krát soupeřícího hráče, nejvíce ze všech stoperů na začátku ligy a nabytého prostoru využívá k zakládání útočných akcí (3. nejlepší na své pozici).

V tom je právě Endlova síla, která ihned zaujala pražskou Slavia. Ta v brněnském talentu vidí podobnost s Davidem Zimou, jenž po příchodu ze Sigmy Olomouc pod vedením Jindřicha Trpišovského výkonnostně raketově vystřelil. Podobný scénář si načrtávají sešívaní i nyní, ovšem v cestě stojí náročný brněnský klub, jenž nemá důvod ani potřebu se zbavovat svých nejlepších hráčů.

I přesto se dá ale očekávat, že to v zimě Slavia na Brno zkusí.

Antonín Růsek (SK Sigma Olomouc)

Dosavadní kometou v týmu Sigmy je útočník Mojmír Chytil, to netřeba zpochybňovat. Velký kredit na tom ovšem má o pozici níže postavený Růsek. Ten totiž funguje jako takový zámečník, který má univerzální klíč k odemknutí každé obrany. Třiadvacetiletý ofenzivní univerzál kraluje v útočném meziprostoru, dokáže svým pohybem či zrychlenou přihrávkou roztrhnout obranný val.

Růsek je druhým nejčastěji střílejícím ofenzivním záložníkem (3,07 střel na zápas). Co mu ovšem stagnuje, je produktivita. I přes nezpochybnitelný přínos týmu, má v kolonce zatím pouhý jeden gól, a to i přes to, že v přípravě střelecky dominoval. Přes léto patřil do užšího seznamu vytipovaných posil sportovního ředitele Sparty Tomáše Rosického. Nakonec z Androva stadionu zamířil na Letnou jen jeden hráč, o čtyři roky mladší Kryštof Daněk.

Filip Kubala (FC Hradec Králové)

Další ofenzivní univerzál, tentokrát v týmu Votroků. Odchovanec Slovácka loni v Hradci Králové hostoval a Miroslavu Koubkovi se ihned zalíbil. Je až trochu s podivem, že mateřský klub jej v létě bez problému pustil do Čech, když sám řešil nedostatek útočníků, jelikož právě pod zkušeným trenérem, dokázal Kubala rapidně fotbalově vyzrát.

Kubala se může pyšnit svojí flexibilitou. Sedí mu nastupovat v hrotové dvojce, ale zdatně alternuje i na pravém křídle. Celkově jde o dravý typ hráče, který instantně napadá rozehrávku soupeře. To jen potvrzuje fakt, že na své pozici je zatím třetím nejčastějším „odběratelem“ míčů.

Po odchodu Adama Vlkanovy bude trenér Koubek jistě na Kubalu více spoléhat, což může nadějnému útočníkovi náramně pomoct. Hodí se ještě zmínit, že v aktuální sezóně má na kontě již dvě vstřelené branky a další dvě nachystal spoluhráčům. Za celý loňský ročník jeho bilance činila 5 gólů a 4 asistence.

Merchas Doski (1. FC Slovácko)

Přišel jako úplně neznámý hráč, předvedl se na testech, přesvědčil trenéra, vletěl do soutěží jako uragán. Možná jako až moc splašený uragán. Začátek jeho sezóny byl doprovázen chybami a spoustu situací řešil zbrkle. Jde ovšem poznat, že Martin Svědík se mu už dostal pod kůži a Doski vypadá lépe každým zápasem. Takhle to pokračovat, tak si krásné moravské prostředí příliš dlouho neužije.

Dvaadvacetiletý Iráčan disponuje skvělou technikou, nebezpečnou levačkou a má rychlostní předlohy pro nebezpečné „kontry“ přes kraj hřiště. Výborně mu sedí systém se třemi obránci, kde se on nachází na kraji zálohy a má tak více volnosti směrem dopředu, ovšem viděli jsme i jeho výkon proti Fenerbahce, kde jeho tandemy s Danielem Holzerem dělali turecké obraně těžkou hlavu.

Doski navíc není nijak ostýchavý typ hráče, co se bojí vzít situaci na sebe. Na levém kraji zálohy je třetím nejčastějším driblerem, a co se týče jeho úspěšnosti v souboji 1 na 1, je druhým nejlepším. Zápasy v Evropě ho velmi rychle posunou nad standard naší ligy.

Data a statistické údaje pochází od fotbalové datové společnosti Comparisonator.

Reklama