Reklama
Reklama

Jeden z nejgeniálnějších fotbalistů české historie Karel Poborský utrpěl dlouho po skončení aktivní hráčské kariéry jednu hořkou porážku. Ze souboje s Petrem Fouskem o post prvního muže českého fotbalu odcházel se skloněnou hlavou, přičemž se ale potvrdily předpoklady vzniklé již před zasedáním valné hromady FAČR ve středočeském Nymburce. Jaký vzkaz vyslal výsledek tohoto souboje do české fotbalové obce? A nastanou skutečně dramatické změny?

Tento legendární tvůrce hry se před volbou jistě velmi spoléhal na své jméno a celkovou pozici v očích fotbalových fanoušků. Je členem patrně nejúspěšnější hráčské generace naší moderní fotbalové historie a patřil mezi její přirozené vůdce. Možná i díky hráčským úspěchům na něj někteří hleděli jako na posla fotbalového dobra. O jeho manažerském potenciálu by se však mohla vést jistá polemika. Vzhledem k tomu, jak je fotbalové prostředí širokou veřejností vnímáno, se pozice šéfa FAČR dala brát jako příliš velké sousto. Je totiž rozdíl řídit jeden jihočeský klub a velet celému českému fotbalu.

Jeho soupeř Petr Fousek má v porovnání s legendárním záložníkem mnohem více manažerských zkušeností. Působil i v mezinárodních fotbalových strukturách a může tak mít reálnější představu o tom, jak by měla probíhat náprava v rámci českých fotbalových reálií. Otázkou bylo to, jak se poučil z porážky v souboji s dosavadním předsedou fotbalové asociace Martinem Malíkem, kterou utrpěl před čtyřmi lety. Do souboje s Karlem Poborským šel s podobnými vizemi, s nimiž už jednou neuspěl, což mohlo budit jistou skepsi.

Petr Fousek dostal důležitý trumf do rukou už dva týdny před samotnou valnou hromadou. Kandidaturu totiž stáhl někdejší reprezentační spoluhráč Karla Poborského Vladimír Šmicer. Ten následně veřejně podpořil Petra Fouska. Můžeme vést jisté polemiky o tom, zda nešlo o obyčejný kalkul rodící se ve fotbalovém zákulisí. Vladimír Šmicer má už dlouhá léta přezdívku “Štístko” a to se v případě Petra Fouska dokonale potvrdilo. Všichni teď však musí doufat, že nevznikl mezi oběma stranami až příliš velký příkop.

Stejně jako Vladimír Šmicer podpořil Petra Fouska veřejně i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. Oba však musela přepadnout během čtvrtečního večera i poraženecká nálada. Vladimír Šmicer neuspěl v souboji o post místopředsedy za Čechy, kde ho porazil Jan Richter. Ani Jaroslav Tvrdík nezískal místo ve výkonném výboru FAČR. Ztráty tak vlastně zaznamenaly obě strany, ale více jistě smutní podporovatelé rodáka z Jindřichova Hradce. 

Karla Poborského lze považovat za člověka více spjatého s fotbalovým prostředím řízeným Romanem Berbrem a to mu také jistě mezi delegáty uškodilo. Lze to brát jako jeden z důvodů úspěchu Petra Fouska. Na hřišti měl zpravidla roli dirigenta. Nyní bude muset pozorně naslouchat představy svého soupeře, na něhož recept nenašel.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Brno a Příbram do FNL! Změnit počet účastníků Fortuna ligy už není možné
  • Fotbaloví hračičkové – NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU
  • Reklama