Reklama
Loading...
Reklama

Stáli za příchodem slávistického kata Mahira Emreliho. Mnou si ruce při pohledu na momentální výkony Fortune Basseyho. Kdo? Datově-analytická firma 11Hacks a její výkonný ředitel a spolumajitel Jakub Otava, někdejší manažer pražské Sparty. Jak lze přicházet s vědeckými metodami do prostředí, kde hlavní roli hraje ,,kulatý nesmysl’’? Jak probíhá spolupráce s kluby? Jak doba zveřejnění postu na Instagramu rozhodne o mentalitě hráče? To a mnohem více v následujícím rozhovoru.

Už se o analýzách namluvilo hodně, ale je možné, že někteří čtenáři o tomto odvětví moc nevědí. Jak funguje celý proces datových analýz ve fotbale?

My řešíme veškerá událostní data, tzn. všechny doteky hráče s míčem během utkání, všechny defenzivní i ofenzivní akce. Naběhané kilometry neřešíme, jen to, co se na hřišti děje a jaký podíl na tom daný hráč má. Když to vysvětlím, tak existují různé videoplatformy, ať už je to Instat, nebo Wyscout, které umožňují vidět nejen celé zápasy, ale i jejich fragmenty. Aby mohli tyto sestřihy vzniknout a tyto shoty být vytvořeny, vzniká tzv. skript. Někdo musí veškeré události označit a poté tento skript kupujeme. Tvrdá data vkládáme do naší platformy, která nám poté vyhodnocuje aktivity jednotlivých hráčů, a my jsme na základě toho schopni hodnotit, jestli hráč má přínos pro ofenzivu, nebo je naopak slabinou v defenzivě. Obecně problém datové analýzy ve fotbale spočívá v tom, že na rozdíl od ostatních sportů, zejména v zámoří, kde je datová analýza používána mnoho let, od baseballu po hokej, se toho ve fotbale mnoho neděje ve smyslu, že třeba celý zápas nepadne žádná branka. To znamená, že i kvůli tomu je základní metrikou metrika očekávaných gólu a my poté zároveň dopočítáváme i celý řetězec, který vede k samotné šanci nebo ke vstřelenému gólu. Na základě toho ohodnocujeme každého hráče.

S kluby spolupracujete hlavně na hráčských přestupech, to ale nebude jediná vaše spolupráce, že? Spolupracujete s nimi ještě jinak?

Velkou částí spolupráce s kluby je skauting. To znamená, že my jsme schopni relativně rychle zanalyzovat hráče, jak pohledem dat, tak pohledem skautským. Samozřejmě, většina klubů nemá dosti rozvinuté skautské oddělení, některé kluby ho nemají vůbec, ty hodně spoléhají na agenty nebo na doporučení lidí, kterým důvěřují. Díky nám jsou kluby schopny relativně rychle informace filtrovat. My se nejprve podíváme na hráče v naší platformě, kde pomocí našich radarů, které vizualizují jednotlivá data a jednotlivé informace, které o hráči máme, jsme schopni ihned říci, jestli je zajímavý, nebo není, a v čem jsou jeho přednosti či slabiny a vyhodnotit to v souvislosti s ligou nebo týmem, do kterého má jít. Následně máme i vlastní skauty, kteří hráče vidí minimálně v deseti zápasech, napíšou skautský report a poté na základě skautingu běžného i datového předáme klubům report, ve kterým jim poskytneme veškeré informace a hráči dáme rating, jak si myslíme, že se do daného týmu hodí.

Jakub Otava (vlevo) začínal jako tiskový mluvčí a ředitel komunikace pražské Sparty. Poté byl agentem ve společnosti Sport Invest. Nyní vlastní analytickou firmu 11Hacks. Na fotografii je s bývalým generálním ředitelem letenského týmu Adamem Kotalíkem (uprostřed) a jeho majitelem Danielem Křetínským (vpravo). Zdroj fotografie: Barbora Reichová / Sport

Podrobně se věnujeme i analýzám soupeřů. Dokážeme díky lidem v naší firmě, kteří jsou i vystudovanými trenéry a fotbalu opravdu rozumí z té odborné stránky, rozebrat soupeře na úplný detail, poskytneme klubu, co nejvíce informací. Díky datům zjistíme, v jakých prostorech je daný klub nejvíce nebezpečný, nebo nejzranitelnější, kteří hráči jsou nejdůležitější, jak nejčastěji vznikají jejich akce, jaké jsou řetězce přihrávek a spoustu dalších informací, takže kromě skautingu nabízíme i analytiku soupeře, což kluby využívají čím dál častěji. V předkolech pohárů jsme pomáhali řadě klubů nejen z České republiky a máme velikou úspěšnost i co se týče jejich postupování do základních částí. To se nám ověřilo i v Legii Varšava, se kterou spolupracujeme od začátku kalendářního roku. V této sezóně po předkolech s Bodø/Glimt, Florou Talinn, Dinamem Záhřeb a poté se Slavií je Legia po pěti letech zpět v Evropě. Dokonce i v základní skupině Evropské ligy, tudíž věřím, že i my na tom máme podíl.

Pro čím dál více klientů děláme i dlouhodobou strategii. Díky číslům jsme schopni vidět, jak se fotbal vyvíjí a bude vyvíjet, jak hrají nejlepší kluby na světě z hlediska intenzity presingu, počtu přihrávek, rychlosti přechodu do útoku. To vše jsme schopni měřit a ukazovat klubům. Kromě skautingové, datové analytiky máme i tu odbornou část ve firmě a neustále sledujeme nejnovější trendy, čteme všechny možné články, pozorujeme online přednášky, kurzy a vše, co se v datové a fotbalové komunitě děje. Myslím, že know-how, které máme, je obrovské a unikátní.

Spousta trenérů má svoji hlavu a spousta trenérů je ještě ze ,,staré školy’’. Jak s nimi probíhá spolupráce? Nechají si říci?

Záleží konkrétně na jednotlivých osobnostech, ale obecně cítíme, že například i trenéři ze starší školy teď už cítí, jakým směrem se fotbal vydává, a snaží se získávat nové informace, vědomosti a učit se.

Váš kolega Jakub Dobiáš v jednom rozhovoru řekl, že přestupy provedené přes data mají o 30 % větší úspěšnost než přestupy zrealizované klasickým skautingem. Můžeme v budoucnu očekávat konec starého dobrého skautingu?

 

ČÍST VÍCE

 

Právě jste dočetli úryvek z rozhovoru s fotbalovým analytikem Jakubem Otavou. Chcete si ho přečíst celý? V nejnovějším vydání našeho magazínu ho najdete na straně 28.

Související články:

Reklama