Reklama
Loading...
Reklama

Pro zbytek sezóny mají na Letné vystaráno. Anglický gigant byl nad sparťanské síly a pokračování EL se českého mistra už týkat nebude. Po obou osmifinálových zápasech jsou sparťané možná raději, že je jízda už u konce a nastal čas lízání si utržených ran. A že jich bylo v poslední době požehnaně. Ptal se Zuřivec.

Podle očekávání je Sparta venku z EL. Na Liverpool to opravdu nebylo (a pozor, nedodávám „ještě“) a výlet na Anfield se změnil skoro v noční můru. Kéž by se nekonal, přáli si možná někteří poté. Ale pozdě bulet nad rozlitým krajáčem. Sparta si v Anglii udělala jméno, o které zřejmě vůbec nestála. Bylo to nutné? Myslím, ten výprask?

Sparta už ví, že Champions League raději (ještě) ne

Byl nutný. Byl nutný pro to, aby si na Letné sundali růžové brýle opojného optimismu. Ačkoliv si, a mnohdy i oprávněně, ve sparťanském světě mysleli, že jsou nejen na dobré cestě na vrchol, ale možná už i na jejím konci, Liverpool jim nastavil nemilosrdné zrcadlo. A v něm se ukázala každá „vráska“, každý beďar letenské nedokonalosti. „Vládci Prahy“? Tak momentálně asi ano, ale za Žebrákem už začíná Šádkovo a tam vládne Viktoria. Ostatně to už na Letné také vědí. Apropos, změnilo se něco od výprasku v Plzni? Třeba obrana?

Sparťanská obrana pod tlakem kupí chyby

Momentálně asi nejsklonovanější letenská řada opravdu neprožívá „slastné“ období. I když se vedou takové ty učené řeči, že brání celý mančaft, obránce je na hřišti od toho aby bránil. Máte snad někdo pocit, že podle dosavadní statistiky měsíce března, tedy skóre 2:15 a jeden bod (!) ze čtyř soutěžních utkání, je opravdu paráde bajšpíl výborné obranné hry? Asi ne co? Spíše to vypadá na statistiku nějakého třetitřídního otloukánka. A heslo „Liverpool“ v tomto případě nefunguje, to se na mě nezlobte.

Sparťanská obranná trojka má svá specifika. Jsou v ní „elegantnější“ fotbalisté, než v jiných týmech. Polopatisticky, žádní psi obranáři, ale spíše techničtější (útočnější) typy. Vychází to jistě z Priskeho herní filozofie, že nejlepší obranou je útok. Ladislav Krejčí, Filip Panák, Asperg Sörensen i Martin Vitík (a nakonec i Patrik Vydra) jsou všechno jiné, než jen „tupí“ obránci. Třeba Panák má vynikající rozehrávku (to může částečně platit i o Sörensenovi), Vitík také umí zaútočit a o kápovi Krejčím se ví, že se v soupeřově vápně cítí jako ryba ve vodě (viz jeho střelecká potence).

Ale co platí třeba třeba na Karvinou, Liverpool nebere a vystriptýzoval v obou zápasech letenskou obranu do naha. Pod tlakem její borci dělají chyby a mnohdy fatální. A co posléze v lize Sparta uhraje útokem, případně morálem, na borce z Premier League jaksi nefunguje. Ani brankářský post v letenském týmu, bereme-li ho jako součást obranné fáze hry, momentálně nijak extra neexceluje. Není tedy čas na nějakou herní změnu? Případně si v zimním přestupním termínu vyhodit z kopýtka?

Zmaten byl ale skoro celý mančaft

Brian Priske i Sparta byli chváleni za to, že se v domácím zápase proti Liverpoolu stále snažili o svou hru. Bez ohledu na sílu, která proti nim stála. Velmi odvážný počin, většinou kladně hodnocený. Dokonce tu a tam zaznívaly tóny typu „kdyby to tam spadlo, tak by možná….“. V minulém komentáři jsem psal: túdle a sůvy z nudlí, na Liverpool by nestačily ani tři fíky v jeho síti. Nehledě na to, že hned poté dostali sparťané pohlavek i v Plzni. Sice měl Haraslín také první šanci, ale nakonec to skončilo ligovým výpraskem, proti kterému nebyl „mančaft“ jako celek schopen cokoliv udělat. Možná i zásluhou váhavého střídání páně Priskeho. A červené pro labila Krejčího. A opakuji, celý tým nebyl schopen na plzeňské nadšení reagovat.

Stejný mustr se opakoval i na Anfieldu. Ani tam nebyl mančaft schopen jakékoli reakce a po patnácti minutách bylo zaděláno na ostudu jako divá sviňa. Asi poprvé v kariéře někteří borci v rudém zažili „time out“ ve fotbale a hučení do duší už na začátku zápasu. Normálně je toto pravidlo povoleno tuším pouze v basketbale, ale asi proto, že Spartě hrozil „basketbalový“ (nebo přinejmenším hokejový) výsledkek, uchýlili se hráči a trenér Priske k této akci. Liverpool to však nezmátlo a briská média marně v archívech pátrala po slabším celku, jenž se kdy utkal z borci z Anfieldu (a to je fakt, to si nepřidávám, to psali). Stálo to Spartě za to? Hrát svou hru, která zjevně nestačí na evropskou superšpičku?

Snům o Champions League je potřeba dát reálný základ

Jenže co měli chudáci sparťané dělat? Probránit se k podobnému výsledku? Zřejmě by to vyšlo nastejno (plus mínus gól) a ruku na zátylek, v rozkladu nebyla jenom obrana. Nestíhala celá Sparta. To je smutné vysvědčení nejenom její. Na „giganta“ nestačila ani Slávia, ačkoliv její souboje s AC Milán pro ni vyzněly přece jenom lichotivěji. Může zaštiťovat tím, že pokaždé hrála v oslabení a přesto nepropadla tak devastujícím způsobem jako Sparta. Ovšem ani ona nějak extra nepřesvědčila, že týmy z české fotbalové ligy budou už brzy prohánět celky v Champions League. Tedy pokud se nebudou chtít pouze „coubertenovsky“ zúčastnit.

Proto by zejména sparťanští fans měli po „anglické lekci“ slézt z hrušky a přestat na sociálkách neustále plkat o příštím ročníku Ligy mistrů. Vedení Sparty i sami hráči už sami zřejmě prohlédli. Ačkoliv to po Galasataray vypadalo na skvělou sezónu, březen vrátil Letnou na zem. A dost tvrdě. Ale může se na vše zapomenout, když Sparta vezme tento „držkopád“ jako výzvu.

Bylo by chybou teď od čekokoli ustupovat. Něco měnit, či se začít bát fotbalu jenom proto, že ho jinde dělají lépe. Třeba zatím a teba také navždy. Vždyť mnohé jiné mače ukázaly, že hra současné Sparty je v mnohých ohledech už konkurence schopná. Jen asi nesmí zrovna narazit na Liverpool….

A takhle jsem to pobral já. Říkal jsem vám, že se máte těšit raději na Hradec…..

Reklama
0
Budeme rádi za vaše komentáře. Děkujeme!x