Reklama
Loading...
Reklama

Sparta v přípravě ještě nevyhrála, ale nic se neděje. Protože právě od toho příprava je, vyzkoušet si i série bez výhry. Mordor, pardon Eden, sice dále pokračuje v módu z konce sezóny a vítězí jako na běžícím páse u Forda, ale kampak s tím na Letnou. Sparťané se řídí heslem: těžko na cvičišti, lehko v lize. A LM je víc než pohár utěšitelů. A co dál v národě letenském? Pohledem Zuřivce.

Letní fotbalová okurková sezóna je v plném proudu. Kluby se připravují a testují, srandují na sociálkách a představují, když ne nějakou zvučnou posilu, alespoň nové dresy. Vše v pohodové, líně ospalé letní atmosféře, okořeněné výlety (vlastně soustředěními) do lukrativních destinací, tu na břehu moře, tu ve stínu alpských velikánů. Takový výletík si dovolí i v klubech, které byly už jednou nohou v pekle druhé ligy. Protože vše zapomenuto, jede se od nuly.

Sparta v roli obhájců

Šampióni z Letné se také pilně připravují na další sezónu. Možná důležitější, než byla ta uplynulá. Jdou do ní totiž v pozici obhájců titulu. Očima zasvěcených jde o mnohem náročnější úkol, tedy obhájit dobyté pozice, než v závětří „můžeme jen překvapit“ čekat na zázrak. Ten se Spartě povedl právě v uplynulé sezóně. Sice se s ní počítalo, ale na titul to viděl ještě málokdo. To se to pak snadněji překvapuje. Letná však šla nenadálému štěstí hodně naproti, a tak slavila. Obhajoba, to už bude však jiné kafe. Laťka je nastavena (v Česku můžete chtít těžko více) a úkoly stanoveny. Rok šampiónů může začít. Jen se na to dobře připravit.

V přípravě zatím bez vítězství

Prohra s druholigovou Jihlavou, dvě remízy s balkánskými týmy, těžko můžete mluvit o výsledkově povedené sparťanské přípravě (zápas s Anderlechtem na letenské teprve čeká). Možná se leckterý fanoušek už teď chytá za hlavu a prorokuje nehezké, nesvětlé zítřky. V letenském táboře v Rakousích však ani náznak po panice. Vše běží podle plánu a budeme připraveni! Popravdě, mají recht. Je to příprava a teprve sezóna nastaví zrcadlo, jak moc tahle výsledková bohorovnost měla, či bude mít vliv na její hodnocení. Ovšem prohra s průměrem druhé ligy, byť v přípravě a bez reprezentantů, nevrhá dobré světlo na lesk poháru pro šampióny. Takže Zuřivec by selankovitost přípravných zápasů tolik nezlehčoval.

Tentokrát trochu jinak

Oproti jiným klubům ligového pelotonu je Priskeho příprava zápasově chudší. Kromě úvodního přípravového mače s Jihlavou čekají (čekaly) na Spartu „už“ jen tři zápasy na soustředění v Rakousku. Třeba úhlavní z Edenu mají naplánováno pět zápasů, Plzeň dokonce sedm, stejně jako Slovácko. Překvapení sezóny z Ďolíčku, Bohemians, sehraje dohromady šest zápasů. Letenští tedy nejméně z těch, kteří si dělají zálusk být v nastávající sezóně nad nimi.

Trenér Priske to má zřejmě trochu jinak a více sází na propracování hry do nejmenšího detailu pěkně v klidu tréninku. Tam můžete některé prvky opakovat do zblbnutí, dokud nebudou odpovídat vašim představám; v hektice přípravného zápasu jen těžko trenér ovlivní to, co neodpovídá jeho myšlenkám. Viz fatální chyba hrdiny šampiónů Krejčího ze zápasu proti Čukaričky. Když se hráč v zápase blbě rozhodne, trenér může akorát bít hlavou do konstrukce střídačky.

Přestupově spíše střídmě

V přestupovém kolotoči vsadily skoro všechny prvoligové týmy na umírněnou střídmost. Na Letné se radují z Birmančeviče, Ševčíka, Kuchty, Surovčíka a Hranoše. Možná zatím, ale vzhledem k tomu, že příprava bude u konce a liga začne už 22. 7., zřejmě se fanoušci nedočkají nějaké přestupové bomby. To spíše v případě odchodů, o kterých se ještě spekuluje. O Čvančaru se údajně zajímá bundesligový Mönchengladbach, o Vitíka slavný Ajax a o Karabce Bologna. 

Zatím sice není nic potvrzeno, ale čert ví, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Zvláště ve fotbale. Agenti raději zapřou vlastní matku, než by řekli vše na rovinu. Ovšem pokud by se dohady potvrdily, byl by to řádný průvan v letenské jedenáctce. Na druhou stranu je to (byla by to) příležitost pro další členy kádru. Třeba pro Schánělce, Vydru, Kukučku a jiné.

Bez jedničky v brance?

Jednu věc však na Letné možná prokalkulovali. V mistrovské sezóně tým v brance táhl brankář Kovář. Měl výborné zákroky a svůj tým dokázal v kritických okamžicích podržet. Do brány se postavil okamžitě, bez aklimatizace, hned po svém příchodu na Letnou. Heča, Vorel a jiní (třeba Nita v Pardubicích) tak překvapivě ostrouhali. Spousta fanoušků kroutila nechápavě hlavou. Nechápali myšlenkové (přestupové) pochody v letenských kancelářích. Sparta v té době potřebovala především kreativního středního záložníka a přišel brankář.

Kovář však dokázal, že v Manchesteru United si ho nevyhlédli pro nic a jeho modré oči. Jenže to je možná kámen úrazu. Mladík fotbalovým původem ze Slovácka je hráčem slavného anglického klubu a ve Spartě pouze hostuje. A možná i dohostoval, protože de Gea, jednička rudých ďáblů, se bude možná pakovat a Kovář by se mohl posunout do role dvojky (že by i jedničky?). Což je i jeho osobní ambice.

Čekání na Godota (Kováře)

Sparta mezitím „vymetla“ z Letné všechny zkušené brankáře. Pakoval se Heča (na Slovácko), Nita, Holec i Bačkovský. V týmu tak zůstal jen Vorel a Nalezinek. K nim přibyla nová akvizice z Jablonce Surovčík. Dost možná „narychlo akvizice“, když se situace s brankářskou jedničkou na Letné nevyvíjí podle představ sportovního vedení letenských (tedy čekání na Godota-Kováře). 

Jisté je jedno, ani Vorel a ani Nalezinek nejsou hlavní koně ve stáji. Surovčík by se jím mohl stát, proto také přišel, ale kardinální chyba v utkání proti Dinamu Záhřeb ho vystavila pod velký tlak. Zdá se, že situaci s brankářskou jedničkou na Letné podcenili. Ale dost možná chystají právě onu „přestupovou bombu“. Vaclík je volný…(autor si zaspekuloval. Ostatně, to není trestné).

Generálka s Anderlechtem

V pátek čeká na Spartu ostrá generálka s kdysi slavným Anderlechtem. Pokud se jí výsledkově ani herně nepovede, půjde za obhajobou mistrovského poháru s mírnou pachutí. Ale ta se nepočítá, protože přece příprava. Pro Letnou budou daleko důležitější mače v evropských pohárech. Tam se měří úspěch českých týmů. LM je snem, ale pro sparťany je po dlouhých dobách „evropského sucha“ dobrá každá kapka úspěchu za hranicemi vlasti. I třeba v Konferenční lize. Proč ne. Důležité je neklesnout pod vlastní nastavenou laťku.

A takhle to zatím vidím já. Tak buďme trpěliví, však víte co, trpělivost růže přináší. A užívejte si vedra. Než nám ho zakáží.

Reklama