Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: AC Sparta Praha
Český fotbal, Zuřivý Sparťan

Zuřivý Sparťan: Sparta na kolotoči marnosti, už i Vrba si vystoupil

Je to marný, marný, marný. Sparťanská mizérie nebere konce. Po nedělním gejzíru neschopnosti, který doslova tryskal nejen z hráčů, trenérů, realizačního týmu, ale dostalo se i na zástupce vedení v hledišti, kteří kvapně opustili stadion zadními vrátky, aby jednu nechytili, se na Letné odhodlali k věci nevídané. Odvolali trenéra Vrbu a nasměřovali tak sparťanskou kocábku ke světlým zítřkům. Tůdle, mrkev s nudlí, nikam nic nenasměřovali. Jen odvolali jednoho zničeného, zoufalého chlápka.

Být ješitou ješitným, psal bych teď a tady: všechno co jsem předpověděl a diagonostikoval ohledně nemocné Sparty, se vyplnilo do puntíku. Titul ani náhodou, Vrba se popakuje (pravda, myslel jsem po konci sezóny a po tzv. „vzájemné dohodě“, případně „ze zdravotních, či rodinných důvodů“) a nastane další doba megalomanství. Tedy nějaký „supr čupr“ trenér (se setsakramentsky vysokou gáží), pár odkvetlých třicátníků jako „supr čupr“ posily (s patřičně vysokou gáží), pár svalnatých řečí před startem sezóny, pochopitelně zájem o titul a tradááá, kára jede dál.

A kdybych si už vážně chtěl honit triko, tak bych napsal, že i opěvovaný Luděk Mádl z „najdu tam, co neznám“, ve svém komentáři k dění ve Spartě skoro doslova trefil hřebíček na hlavičku přesně tam, kam jsem ho už před dávnem zatloukl já. Tedy, že si na Letné neustále lžou do vlastní kapsajdy, lakují věci na sakra růžovo a galakticky se míjejí s realitou. K tomuto tragickému výčtu stačí připojit (ne)schopné vedení (které ještě ke všemu zcela úplně bez výjímek podléhá CMS – centrálnímu mozku Sparty, tedy Danielovi Křetínskému) a máme další sezónu v pr… no prostě se nepovedla.

Vrba Spartu nikam neposunul

Že se trenér Vrba popakuje bylo jasné už delší dobu. Na to nemusím mít vlastní insidery v zákulisí klubu. Řeč těla, ale i kakofonie výsledků a hlavně herního projevu s propadem formy většiny hráčů, namíchala tak jedovatý koktejl, že Vrbu vystřelil z klubu bez ohledu na jeho dřívější zásluhy (tedy zásluhy plzeňské, aby bylo jasno). I jinak ohleduplní jeho zastánci z řad trenérských kolegů, bývalých svěřenců i novinářů museli uznat, že toho je už přespříliš. Slovy obyčejného fanouška, že je to prostě na vyhazov. A jen déšť, ten filuta nevypočítavá, zřejmě zabránil jeho konci už minulou středu.

Pavel Vrba Spartu nikam neposunul, ani herně ani výsledkově. O trofejích a Evropě ani nemluvím. Jak už stojí výše, u většiny hráčů pod jeho vedením nastal místo herního progresu spíše sešup do podpalubí. Někteří se z něj budou hrabat hodně dlouho, případně se vůbec nevyhrabou. Třeba takový Karabec bude jednou vnoučatům zřejmě zatajovat sezónu 2021/2022, ve které se z broušeného talentu stal stín sebe sama. Nebo Pešek. Snad jediný letenský nákup, který záviděli i v Edenu. Nebýt nedělního zoufalého Buchova pokusu ho v úniku složit jako kance na lovu, ani bychom nevěděli že hraje. I pod tím vším je podepsán trenér Vrba. Přinejmenším jako ten zodpovědný.

Sklíčený Pavel Vrba v zápase s Plzní. / Zdroj fotografie: AC Sparta Praha

Takže i přes halekání jeho zastánců, že na hřišti se mátoží hráči a ne on, jediný možný výstup z (nejen) nedělního trapasu byl a je: vyhazov. Už jenom z ohledu na Vrbovo tělesné i duševní zdraví. O něj musel mít strach každý, kdo viděl trenéra v posledních zápasech. Zlomený, smutný, s tužkou versatilkou hrající si, vlahé oči sklopené ke špičkám svých vyleštěných bot; tichý, zádumčivý hlas bez špetky jízlivosti. To přece není rozhodný trenér hledající východisko z marasmu. To byla spíše nešťastná patnáctka, která se právě dozvěděla, že její idol, profesor češtiny na střední, ji nejenže nemiluje, ale je dokonce i ženatý. A ona teď zvažuje, že do sebe kopne tubu prášků na spaní.

Vrba a posily. Chtěl nebo nechtěl?

Ovšem otázkou je, jak moc Vrbu semlelo letenské servilně (ne)schopné prostředí se svými svéráznými představami o vlastní pravdě a výjimečnosti. Žijící ve vlastním světě ve znění hesla „my jsme Sparta, kdo je víc“. Třeba to Vrbovo nadšení z kádru, který vůbec, ale fakt vůbec nepotřebuje posílit. Opravdu to byla jeho myšlenka? A byl vůbec při smyslech? Dneska už tomu moc nevěřím. Ani tomu, že v zimním přestupním období nechtěl žádnou posilu. Jen pohled na seznam marodů by musel stačit i pověstné Blažkové, aby požadovala výrazné posílení. Jenže, když si představíte, že proti vám na druhé straně stolu sedí TR10 a nad vašimi návrhy jen kroutí hlavou, usmívá se, a že to jako fakt nejde, že to je moc drahé, a že to by doktor (Danek Křetínských) neschválil, pak vám asi nezbude nic jiného, než tvrdit, že kádr posílit nepotřebuje. A tetelit se nadšením nad Čvančarou.

Pokud je však pravda pravdoucí, že Vrba skoro žádné posily nepožadoval (ale jak říkám, spíše je to blábol), pak dal kádru na srozuměnou, že mu věří. No a pak je buď blázen, nebo idealista. Případně obojí, protože současní letenští hráči možná mají na to vyhrát domácí pohár (když už jsou venku Plzeň se Slávkou), ale na titul, dominaci v lize a úspěšné tažení evropskými poháry (všechno Rosického volební sliby) ani náhodou. Tedy čest výjimkám, ale ty po sezóně odejdou!

Hned po odvolání (které jen tak mimochodem očekávali snad všichni, kdo fotbalu fandí i jen vlažně a povrchně) se vyrojilo mraky spekulací. Ty nejsměšnější oznamovaly, že to sparťané Plzni nechali, páč za a) nechtějí titul slavit spolu se Slavií v Edenu po závěrečném zápase nadstavby a za b) Vrba jede příští týden na grilovačku k Limberskému a nechtěl si to s ním rozházet. Někdy se na sociálkách (to je mé pojmenovaní pro sociální sítě, dodávám neskromně) vážně zasmějete. Pravda je spíše taková, že borci v rudém v této sezóně (a vlastně i v předchozích) proti jednomu z dominujícího dua Plzně či Slavie herně neuspěli a byli většinou trapní jak týden před výplatou. A když řeknu, že na Letné na to nemají kádr, nemají a neměli, že na to nemají ani schopné vedení, pak nelžu ani slovo. To potvrdí nejen stará Blažková, ale třeba i Vízek, Csaplár či Standa Levý.

Herrlich? Jako trenér moc nedokázal. Ale hrál s legendou…

Tak tedy (chudák) Míša Horňáků zase bude tahat kaštany z ohně za „věhlasného“ trenéra i za „legendu“ TR10. A pak se pěkně spakuje, odevzdá notebook a vrátí se k béčku. Protože na Letné údajně uvažují (zase! ono to dvakrát nestačilo) o zahraničním trenérovi! Tentokrát poněkud chladnějším a akurátním germánovi Heiko Herrlichovi! Takže na Letné vážně nemají dost? Zase chtějí půl roku bloudit ve slepém střevě jako Bludní Holanďani, aby poté prozřeli, až se přiblíží ke konečníku? Proč proboha Herrlich? Aha já zapomněl, on hrál s „legendou„“… A také toho moc jako trenér nedokázal. No a je volný. Tak asi tak. Ale co, moje peníze to nejsou. Ty má CMS.

Vidíte, a já blbec si myslel, že už konečně nazrál čas pro nějaké ty Holoubky. Jak hluboce jsme se mýlili. No nic, mějte se fanfárově (pokud to tedy v dnešní blbé době jde) a věřte v skoro nemožné: v pohár a koncepci na Letné. Že chci moc? A takhle to vidím já.

Reklama