Reklama
Loading...
Reklama

Sparta si připsala další vítězství na cestě k vysněné metě. Ke které, se ještě v průběhu sezóny ukáže, neboť na Letné mění své sezónní cíle rychleji než řeknete Trpiš. Olomouc tedy dostala na pamětnou, nic nepředvedla a po zásluze odjela s prázdnou. Sparta na druhé straně ukazuje, že možná, když Bůh dá, motyka spustí, tak to může na konci sezóny vypadat ještě dobře. Minimálně tak, že se budou hrát opět předkola EKL. Ale ty na Letné zatím neumí. Tak uvidíme.

Nelze si nevšimnout, že Sparta v neděli ukázala, že umí být silná i ve skoro improvizované sestavě. Tedy jinak, že i náhradníci umí zabrat a stát se plnohodnotnou náhradou upřednostňovaných (rozuměj drahých) jedinců. To ovšem spíše platí o útočné vozbě, kde chybělo hned několik borců. Obrana, jak se zdá, zatím jede ve stabilním módu, protože její borci patří mezi nejlepší sparťanské hráče. Aleluja! Alespoň, že stopery už Sparta našla.

Minule jsem jsem poukazoval na to, že zranění vyřadilo Haraslína ze sestavy a že mu to jistě pomůže, protože jinak hraje neořezanou tužku. Už dlouho a už dlouho byl přesto stavěn (asi úlitba tomu, že na něj Vrba často zanevřel). No a podotknul jsem, že taková přestávka by prospěla i Peškovi. Sice jednomu z nejlepších nákupů Sparty z posledních let, ale přesto borce bez formy. Nechtěl jsem na něj přivolávat hned zranění, ale lavička, myslel jsem si, by mu vážně prospěla. A ejhle! Pešek se zranil. To jsem vážně nechtěl.

Jestliže tedy naše křidýlkovská formace sedí, leží, prostě si hoví na marodce, zákonitě se mělo dostat na další borce z kádru. Nabíledni byli hned dva: Karabec s Minčevem. A rovnou lze k jejich jménům napsat: bída s nouzí. Karabec sice vstřelil branku, ale jinak to bylo velké skoro nic. Bohužel. Nikdo se asi nedozví, kde je zakopaný pes jeho sešupu, ale že na tom zřejmě neponese vinu jenom on, je skoro tutovka. A cestu z tohoto bludného kruhu musí najít jenom on sám. Příležitosti, na rozdíl od jiných trenérů Sparty, od Priskeho dostává. A je to marný, je to marný, je to marný.

To Minčev je jiný “kanón”. U něj postrádáte jakýkoli důvod držet jej v sestavě. V kádru i na Letné. Nic, nic, nic. Dříve se to možná dalo omlouvat adaptací, ale po třech letech ničeho? To už je vážně na facku. Nejen hráči, aby se probudil, ale i TR10, aby už takové nákupy nikdy, nikdy a nikdy nedělala. No a Rosa vám přivede Krejčího staršího. Tam už vážně není pomoci.

Ovšem z Apeninského poloostrova nepřišel jen “mráz”. Viz Hancko například, nebo Haraslín (momentálně sice bez formy, ale jinak určitě posila). A italskou minulost má i Jankto, i když na Letnou přišel z Getafe. Což, jak zasvěcení tuší, leží ve Španělsku. Tedy hráč ze španělské La Ligy! To už něco znamená, takový plejer v barvách Sparty.

Nadšení však je nutné trochu krotit. Za prvé, moc toho ve Španělsku neodehrál, také byl zraněný a neplatí alimenty. Za druhé, každý návrat do české ligy, potažmo do Sparty, většinou smrdí průšvihem a vyhozenými penězi. Takže tanec na lebkách nepřátel není na místě. Ale deset minut (možná patnáct, nebuďme cimprlíni) v neděli ukázalo, že by jeho restart na Letné mohl mít smysl.

Apropos neděle. Jak všichni vědí a výše je uvedeno, Olomouc prohrála a Sparta vyhrála. Nic víc, nic míň. Zase to nebyl takový válec (i když větší než v Budějkách) a převaha vyústila v pouhé dvě branky (z toho jedna jde za obráncem). Ačkoliv je to úhel pohledu, zda je to málo nebo moc, při převaze, kterou letenští místy měli, by si jeden představoval gólů více. Ale nešť, jen když to padá a vyhrává se. Což je fajn a možná to i malinko přebíjí zklamání ze zkažené sezóny. Malinko upozorňuji.

Pro sparťanského fandu musí být zadostiučiněním i mírná frustrace páně Jílka. Jak známo i on trénoval na Letné a vyhořel jako papír. Ovšem stále zahořkle tvrdil, že Spartu posunul a další trenéři těží z jeho práce. Být tento text zpráva na sociálkách, následovaly by teď smíchy řvoucí smajlíci. Po zápase, ve kterém Sparta Olomouc k ničemu, ale vůbec k ničemu nepustila, prohlásil, že Sigma na Letné domácím skoro nic nedovolila. Sorry jako, a co ty dva banány? Co střely na bránu? To je nic? Jílek je holt asi zahořklý nerv!

Sparta tedy odehrála proti Sigmě dobrý part, ale jinak stále u fanouškovstva nemůže převládat naděje hraničící s jistotou. Nejde jen o výkon, který asi ještě není úplně vyladěný, to však může přijít. Ovšem ani to zřejmě nesmázne trapárnu s Vikingem. Ale může být, našlápnuto je dobře. Asi. Co však může letenské zbrzdit a utopit na lžíci vody, je její, ano fanfáry! lazarhaus. Tolik nemocných a zraněných hned na úvod sezóny? To už vážně není normální. A většinou se jedná o ty samé marody: Čelůstka, Vindheim, ale třeba i modla a kapitán Krejčí mladší. K ní se přidal Pešek, Haraslín, Panák, Fortelný a tak dále. To to vážně na Letné nikoho nezajímá? Proč, proč proč? Vždyť je to nenormální a Spartu to oslabuje v boji o cokoliv.

Na závěr si neodpustím malou štiplavku. Tedy spíše ukázku toho, jak funguje karma. Santos. Stoper z Edenu. Mistr ligy s Plzní, kde hostoval z Karviné. Po veleúspěšné sezóně, která totálně obrátila jeho doposud nepříliš zajímavou kariéru, se upsal, světe div se, Slávii. Tedy ne Plzni, která ho nakopla. Bez uzardění oslavil s Plzeňáky titul a upsal se Tvrdíkovi. Pro někoho hnus fialový, pro jiného normální fotbalový byznys. Ale máme tady ty karmy. Santos v obraně Slávie hoří. A to dokonce tak, že červenobílí uvažují o angažování dalšího stopera. Takže místo LM (Plzeň je stále v hře), případně druhého levelu EL, to bude asi EKL, ale dost možná jen z lavičky. Kdo je tedy nakonec za mírného pitomce?

A takhle to vidím já. Sparta konečně v sobotu a já budu u toho. A vy?

Reklama