Reklama
Loading...
Reklama
Český fotbal, Rubriky, Zuřivý Sparťan

Zuřivý Sparťan: Přestupy? Sparta tajemná jako hrad v Karpatech

Šampióni z Letné, jak se teď na sociálkách titulují sparťané, zahájili přípravu na podzimní porci zápasů. Kromě „obhajovací“ první ligy a domácího poháru, se Sparta znovu podívá i do Evropy. Díky titulu její účast nebude mít jepičí život a když se nepodaří prokopat se mezi evropskou smetánku v LM, čeká na ni jistota základní skupiny EL či KL. No nekup to. A propos, koupit či nekoupit? To je to, oč tu běží. Bude tedy Letná posilovat?

Závěr základní části ligové soutěže a posléze i nadstavbu dojeli sparťané tzv. na morál. Zranění i ztráty formy nebezpečně ohrožovaly možnost, která se před Spartou nečekaně otevřela – tedy mistrovský titul. Co se po mírně bídném podzimu a bodovém náskoku jejích rivalů jevilo jako mise impossible, dostávalo náhle konkrétní kontury. A co čert nechtěl, právě v době lámání chleba se na Letné potýkali s nedostatkem zdravých a ve formě hrajících hráčů. Lapidárněji vyjádřeno – Spartu dostihl úzký kádr. To, že se titul nakonec „na sedmičce“ slavil, se zpětně opravdu jeví jako zázrak, kterému ale šla Sparta bez bázně naproti a třináct statečných (myšleno hráčů) ukázalo, že vyhrát titul může i neskutečná vůle. Ačkoliv lepší fotbal hráli zřejmě v Edenu.

Zatím žádné velké přestupové zemětřesení – z Brna (ne)bomba Ševčík

Sparta ohlásila program letní přípravy, udělala si testy fyzické připravenosti hráčů (jestli se snad některý z nich ještě nenachází v módu oslav) a podepsala první letní posilu. Z Brna přišel talentovaný Ševčík. Což však bylo už avizováno v zimě, takže žádná přestupová bomba se nekoná. Brno si zřejmě chtělo ponechat svůj kreativní klenot pro předpokládané jarní záchranářské práce a Sparta měla v tu chvíli v kádru relativně plno. Záchrana se však Zbrojovce nezdařila. Proč, to si jistě vyhodnotí sami, ale zlí jazykové tvrdí, že za tím stála neuvážená instalace „televizního“ trenéra Haška. Ten přišel, všechno překopal, posadil na lavičku Řezníčka i Ševčíka a sestoupil s týmem do druhé ligy. A právě novou posilu Sparty Ševčíka glosoval jako hráče rozhodně nepřipraveného na takový přestup. Mírné zpochybňování „morálně-volných vlastností“ ofenzívního talentu v médiích se mu snažilo dát za pravdu. Faktem však zůstává, že mnoho takových hráčů v lize neběhá a tak Ševčík bude hrát o LM a Hašek je bez práce. Tak asi tak.

Nakonec přece jen výbušnina z Ligue 1?

Zatímco v Česku si Sparta v hledání posil nijak extra aktivně nepočíná, její aktivita na západ od našich hranic je přece jenom výraznější. Po oblíbené destinaci Dánsko, její pohled zálibně spočinul na Francii a tamější Ligue 1. V zimě odtud přivedla Laciho, který skvěle do týmu zapadl a ukázal, proč mohl hrát francouzskou ligu. Teď Sparta zamířila ještě o level výše a bez obvyklého humbuku získala na hostování s opcí srbského reprezentanta a čerstvého vítěze francouzského poháru Veljka Birmančeviče a posílila tak zálohu, případně podhrot. Srb je možná pro fanouška velkou neznámou, ale ruku na srdce, tou byl Qazim Laci také. A v případě zahraničních posil se na Letné už hodně zlepšili. Tudíž lze očekávat, že ani Birmančevič nebude ranou do prázdna.

Návraty z hostování mohou pomoci. Musejí mít ale smysl

Sparta je známá svou „politikou hostování“ jejích hráčů. Každoročně vysílá do ostatních klubů ligy mnoho tzv. nadějí na rozehrání a sbírání zkušeností. Není v tom sama, podobně to mají i ve Slávii a může jít vcelku o bohulibou činnost, která pomůže oběma stranám, tedy jak hráči, tak klubu. Ovšem čeho je moc, toho může být příliš. Hráči, kteří běhají po hostování rok co rok, aniž by se stali plnohodnotnými členy kádru, toho na Letnou mnoho nepřinesou. Pohybují se permanentně v jiném prostředí a jiných podmínkách příprav, herních stylů a mnohdy i kvality. Proto je oznámení, že posíláme hráče xy na rozehrání do toho a toho klubu je spíše důkazem toho, že si na Letné s hráčem „nevědí rady“. V posledních letech se také žádný velký „comeback“ z hostování do základní sestavy nekonal. A zřejmě ani letos konat nebude.

Drchal, Fortelný, Kozák i Patrák mají již své „jisté“. I v následující sezóně budou pokračovat nadále ve „vyhnanství“. Překvapuje to zejména u prvního jmenovaného. Drchal má za sebou povedenou sezónu v Bohemians a určitě by unesl konkurenci Kuchty a Čvančary. I vzhledem k situaci z konce sezóny, kdy nemohl hrát Čvančara ani Kuchta, se trenéru Priskemu nabízela do útoku pouze varianta Minčev (případně Schánělec z B týmu). Přesto Drchal pokračuje na hostování, tentokrát v Jablonci.

Jiné hráče si Sparta naopak z hostování stáhla: Suchomela, Plechatého, Polidara, Součka, Ryneše a Sejka, kteří tak dostali příležitost „porvat“ se o své místo na slunci. Až na Suchomela se většinou jedná už o zkušené fotbalisty, kteří mají v lize něco odkopáno. Ti všichni by mohli pomoci kádr rozšířit takříkajíc z „vlastních řad“ a prakticky okamžitě, bez výmluv na potřebnou aklimatizaci. Však možnost, že zůstanou všichni, je zřejmě malá. Trenér Priske má trochu jiný „styl“ než mají v Edenu, kde rotují sestavou skoro v každém kole. To však nemění nic na tom, že Sparta potřebuje kádr znatelně rozšířit a „naučit“ se se širokým kádrem pracovat. Situace z konce uplynulé sezóny a výhled na podzimní zápasový fičák, k tomu vybízí.

Pravá strana stále hoří, stále hoří

Ani nákupem Mejdra se Spartě nepodařilo „vylepšit“ pozici pravého halvbeka. Jinou alternací je Tomáš Wiesner, který však také není ideálním kandidátem. V lize, zejména ve Slávii, se po pravé straně prohánějí zřejmě kvalitnější hráči. Oba dva zmínění mají sice své přednosti (Mejdr sílu, Wiesner rychlost i techniku), ale každý sám za sebe má spoustu nedostatků. Ideálním kandidátem by zřejmě byl „Mejwie“ (tedy kompilát obou dvou borců), ale to není z čistě humánních důvodů možné. Rozhlédneme-li se po lize, pak se mnoho možností, jak situaci řešit, nenabízí. Nejenom fanoušci už drahný čas volají po posile na pravou stranu, ale ve skautingu letenských je zatím ticho po pěšině. Chystá se snad nějaký zahraniční transfer? Vzhledem k Priskeho lehké „orientaci“ na zahraniční kvalitu na důležitých postech v sestavě je to možné. Ovšem příprava již začíná a pokud by měl někdo přijít, měl by ji s týmem absolvovat. A opět, vzhledem ke svým ambicím by měla mít Sparta na každý post minimálně jednu alternaci. Spíše však dvě.

Kovář v ohrožení. Heča, Nita pryč

Pohyby směrem ven z kádru letos většinou dávají smysl. Jankto byl úlet (ačkoliv nečekaný), Mabil nenaplnil svá ani letenská očekávání. Oproti jiným příchodům v zimě (Kairinen, Laci) zaostal o parník, ačkoliv svůj podíl na titulu měl a v některých fázích hry se jevil dobře. Krejčí starší, Trávník, Vindheim i Hanousek už v týmu delší čas nejsou a i s ohledem k jejich věku mají jejich odchody oprávněně zelenou. Ani Čelůstka, s vzhledem k situaci mezi stopery a vleklému zranění v minulé sezóně, nemohl mít ve Spartě velkou perspektivu. Přesto odchází s čistým štítem. O dalším třicátníkovi Pavelkovi se rozhodlo a zůstává. Juliš po hostování ve Španělsku zakotvil očekávaně v Olomouci.

Jiná je situace mezi brankáři. Priske vsadil v minulé sezóně vše na Kováře, ačkoliv přicházel pouze na hostování z Manchesteru United. Ten se mu „odvděčil“ spolehlivými výkony, které ho však paradoxně mohou „stát“ místo v letenském kádru. MU totiž o svém hráči údajně uvažuje jako o brankářské dvojce (a možná i více) pro svůj A tým. A to je velké lákadlo. I vzhledem k tomu, že Sparta už dávno avizovala „chtěné“ odchody Nity, Holce a Heči, tedy velezkušených borců, může být na postu brankářské jedničky pořádně horko. Start přípravy zatím absolvuje s dvojicí Vorel, Nalezínek. Ani jeden z nich však nikdy v minulosti nebyl pro letenské kandidátem number one. Je možné, že Rosa bude situaci s brankáři řešit teprve až bude jasný osud Kováře.

I béčko má zajímavé hráče, na Letné to však mají odchovanci těžké

B tým Sparty se v minulé sezóně zachránil ve druhé lize. Po podzimu byla situace kritická, odešla spousta hráčů i trenér Horňák a letenští byli kandidáty na sestup. Na jaře se však dokázali vypnout k daleko lepším výkonům (i díky pomoci borců z A týmu) a v lize zůstávají. Někteří z hráčů měli tak zajímavý potenciál, že neunikli pozornosti štábu kolem trenéra Priskeho. S A týmem tak začnou přípravu Cissé, Schánělec, Kaštánek, Kukučka, Okeke, Nalezínek a Váňa. Zejména Schánělec má velkou šanci na „přestup“ o level výše. Ovšem v tomto směru je na Letné trochu specifické prostředí, takže se může stát, že valná část talentovaných borců skončí zpět v B týmu (autor článku tipuje že všichni), případně půjdou „sbírat zkušenosti a herní vytížení“ do jiných klubů.

Mantra široký kádr

V minulé „nulté“ sezóně se na Letné mnohokrát přesvědčili o tom, že s příliš úzkým kádrem se nedají stíhat všechny soutěže najednou. Přesto Sparta nakonec slavila titul, což opravdu mohlo vypadat jako zázrak. Většinu zápasů totiž „odjezdilo“ třináct hráčů. Tedy do doby, než se zranili nebo přišli o formu. I tak, bravo a klobouček. Ale pokud chtějí letenští ještě dále a ještě výše, musí pracovat s dostatečně širokým kádrem. Investice do něj se vyplatí. V českých podmínkách mnohonásobně.

A takhle to vidí Zuřivec. A teď bych prosil ty posily.

Reklama