Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: AC Sparta Praha
Český fotbal, Zuřivý Sparťan

Zuřivý Sparťan: Panika není na místě. Vlastně, Sparta si ji nemůže dovolit

„Blbý“ týden nezažil jen její kapitán Ladislav Krejčí. „Blbý“ týden pouze se dvěma body zažila celá Sparta. LM zůstává i nadále zatím jen snem a penalty možná letenskou noční můrou. A pak si ještě na sparťany vyšlápli „snaživci“ ze Stínadel. Sebrali jí dva body a pro další zápas s Karvinou i kapitána. A co na to Velký Vont? Tedy, jak to viděl Zuřivec?

Tento týden si Sparta za rámeček asi nedá. Ačkoliv se může z mnohého, co se v něm přihodilo, poučit. Pak ale musí na Letné přestat vzdychat nad nespravedlivostí osudu, který je připravil o LM a v sobotu i o kapitána (tedy jen pro ligovou soutěž). Vlastně nad nespravedlivostí „standardek“, které jim v týdnu zavařily. Nějaký ten centr do vápna, dlouhý aut a Sparta měla problémy.

Teplicím stačilo nadšení a otravování života letenským

Ne že by Teplice neudělaly pod trenérem Frťalou nějaký progres. To jistě ano. Zachránily se v lize a v letošní sezóně zatím pečlivě sbírají body (možná se pak budou hodit do předpokládaných bojů o záchranu). Ovšem, že by měli obrat Spartu o body jen s nadšením a důsledným hraním do těla? Vida podařilo se! Severočeši ukázali co na letenské stále platí: tedy nadšení a „nepříjemná“ bojovnost. I to jim stačilo na bod ze zápasu s nimi.

Sparta neudělala nic proto, aby brala tři body

Kdo viděl Spartu proti Kodani, musel být Spartou z Teplic zklamán. V kvalifikaci o LM šla za svým cílem bez „úhybných“ manévrů. Nejenže bojovala (to se rozumí samo sebou), ale předváděla i sebevědomý fotbalový výkon bez ohledu na to, kolik toho bude muset oběhat, ubojovat, aby se dostávala do šancí. Presing, represing, tedy česky fotbal „nahoru dolů“. Má babička by řekla: „nebyli líný na krok“.

V sobotu v Teplicích spousta těchto atributů chyběla. Sparťani byli líní na krok a dravost a agresivita domácích je „obtěžovala“. Možná ještě „hlavičky“ nepřepnuli z LM do domácí ligy, kde většina týmů jde proti Spartě především bojovat, a když tím „rudochy“ (myšleni hráče Sparty, neplést s indiány z Ameriky) dostatečně otráví, přidají i fotbal. No a pak mohou se Spartou i bodovat. Inu proč ne, když borci z Letné třemi body „opovrhují“.

Ztráta kreativity ve středu hřiště

Sparta nastoupila se šesti změnami v sestavě oproti zápasu s Kodaní. Konečně i na Letné pracují s celým kádrem, za to musí dostat podtrženou jedničku. V Jablonci bylo změn dokonce o dvě více a výkon byl hodný nominace na Oskara. Možná však Teplice nejsou Peltovo a možná změny týmu tentokrát neprospěly. Asi záleží i na tom, kdo koho nahradí. S Davidem Pavelkou ve středu hřiště asi nelze očekávat extra kreativní hru. Tedy takovou, kterou potřebují útočníci, aby se dostali do šance. Ale s Pavelkou byl na hřišti i „miláček“ tribun Qazim Laci. Tentokrát však jeho kouzlo nefungovalo.

Proti Kodani se pod její vedoucí gól „podepsal“ především Wiesner. Spekulovalo se o tom, zda neměl raději hrát Mejdr, který na začátku sezóny „chytil“ formu (konečně, řeklo by se). Oba hráči jsou „fotbalově“ vyrovnaní, ale každého z nich „zdobí“ něco jiného. V Teplicích padla volba na Mejdra. A tentokrát můžeme říci bohužel. Spolu s Minčevem měl nejvíce ztrát míče a „jejich“ strana prostě nefungovala. Stejně tak jako záloha s Pavelkou.

Kapitán se začervenal

Kapitán týmu Ladislav Krejčí neprožil zrovna „snový“ týden. Neproměněná penalta proti Kodani a červená v Teplicích po souboji s „hajzlíkem“ Fillou. Ten kapitána zlobil asi nejvíce, ale kdyby Krejčí neudělal skoro fatální chybu a nepodskočil nakopnutý míč, zřejmě by Fillu „zkrotil“. Takhle musel na konci prvního poločasu zatáhnout za záchranou brzdu a po zásahu VAR šel (ne)zaslouženě do sprchy.

Lze sice propírat rozhodnutí rozhodčího zápasu Volka ze všech stran, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. Jediným „hříšníkem“ tohoto okamžiku je právě sparťanský „hero“ Krejčí. Chyba, faul a pápá, sprchy čekají. Jen on sám ví, zda neproměněná penalta proti Kodani a raus z LM se nepodepsaly na jeho psychice. Ačkoliv všude do médií prohlašuje (nebo je prohlašováno), že je kapitán mentálně silný a nezanechá to na něm vůbec nic, přeci jen. Máte-li pocit, že jste v životní formě, všemi vychvalován a i po prohře (byť na penalty) plácán po ramenou, může se to lehounce na vaší koncentraci podepsat. Ale kapitán je silný….

Druhý poločas Spartou trestuhodně odevzdán

Když šel Ladislav Krejčí do sprchy, vedla Sparta na Stínadlech, i přes nepříliš pohledný výkon, jedna nula. K tomu dvakrát nastřelila tyč Grigarovy branky. A i přes oslabení, měla ve druhém poločase utkání dotáhnout ke třem bodům. Podobně jako v úterý: měla dotáhnout vedení v nastavení (dvojnásobné!) k postupu. Ale nic z toho se nekonalo. Kodani Sparta „nabídla“ penalty a v Teplicích zřejmě hodlala „ušmudlat“ hubenou výhru jakousi ledabylou selankou. A taky se to nepodařilo, především proto, že Sparta zcela trestuhodně rezignovala na útočnou hru.

Kromě držení míče zaostala za Teplicemi ve všech důležitých herních ukazatelích. Střely na branku, střely vedle, rohové kopy, nebezpečné protiútoky. Ve všech těchto „disciplínách“ byly Teplice prostě lepší. Ve druhém poločase dokonce Sparta ani jednou nevystřelila na branku. A vlastně ani vedle. Ačkoliv hrála s jedním hráčem v poli méně, je to statistika více než zarážející. Mluvíme tady přece o loňském mistrovi. O týmu, který má ambice titul nejen obhájit, ale také „udělat díru“ do Evropy. A na druhé straně Teplice, které se v minulé sezóně horko těžko zachraňovaly.

Osobně bych si to dobře zanalyzoval, než pojedu do Záhřebu bojovat alespoň o EL. Stejně tak jako trestuhodné bránění standardek, třeba. A možná bych se podíval na přínos některých hráčů, třeba zrovna v Teplicích. A ještě bych se zeptal, zda byl Birmančevič zraněný, že nenastoupil ani na minutu.

Ne, neděsme se. Na Letné nemají důvod k panice. Tedy oni na ni nemají čas. Další zápasy už klepou na dveře a Teplice budou zapomenuty. Ovšem mohou se brzy připomenout…..

A takhle to viděl Zuřivec! Ostatně soudím, že Minčev by měl hrát za béčko. Ne, nebojte se, to byla jen vtipná vsuvka.

Reklama