Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: sparta.cz
Český fotbal, Zuřivý Sparťan

Zuřivý Sparťan: Letenská srážka s realitou

Vyučování skončilo, nezapomeňte hoši sparťanští. Neboť jste právě dostali takovou lekci, po níž po vás neštěkne ani pes a klávesnice fotbalového novináře se rozpumprlíkuje jenom proto, aby na vás dštila síru a dávala vás za příklad, jak se to nemá dělat. Podzimní derby se odehrálo podle slávistických not, na to by na Letné neměli zapomínat. Měli by se přestat konejšit různými mylnými představami a opájet se neskutečnými vidinami své vlastní velikosti. A přestat nadobro plkat o silném kádru. Ten sešívaný mu v neděli nastavil nemilosrdně pravdivé zrcadlo.

Slávie v derby posadila Spartu na kolotoč a roztočila ho do vysokých obrátek. A nezvolnila, ani když se borcům v rudém dělalo blbě a bylo jim na zvracení. Naopak, s přibývajícím časem je stále více přesvědčovala o tom, že na téhle pouti je ona principálem a letenští za pouhé přicmrdávky.

Trapné přicmrdávky, nutno podotknout, protože se za celý zápas v rudém dresu nenašel nikdo, kdo by dokázal červenobílé lavině vzdorovat fotbalovým umem, bojovností, nasazením, prostě něčím, čím by slávisty vyhodil ze sedla. Třeba jen zaujetím pro hru a zapálením pro věc svých barev. Nic z toho neměli sparťané v repertoáru. Jen trapně přicmrdávali sešívanému galapředstavení.

Musíte se ptát, proč tedy letenské vedení raději nenahlásí, že jim cestou do Edenu někdo vypustil kola u autobusu a Sparta tak nemůže derby odehrát. Byla by to sice také ostuda a kontumace k tomu, ale ostuda daleko menší a gólů by rozhodnutím disciplinárky dostal Kovář také méně než v neděli ve Vršovicích. A pokutu? Bóže, máme přece Křéťu. Ten už zaplatil a platí dál daleko větší zhovadilosti, než je trest za jeden zkontumovaný zápas. No a borci v rudém by si ušetřili zklamání z toho, že nejsou tak dobří, jak jim na Letné klepou po ramenou.

Normálně by to byl zápas, po kterém si řeknete: no co, chleba levnější nebude, Putin sebevraždu nespáchá a Rosa se Sivokem to také nepoloží (to spíše přijmou do party ještě Kováče, až se popakuje z Pardubic). Jenže vám to nedá, jste fanda a právě jste v neděli večer došel k poznání, že vás tady celou dobu někdo houpal. Někdo vám tvrdil, že si to už sedá, že je tady něco jako směr a vize, že zamrzlí borci se už probrali a když ne titul (protože i na Letné umí počítat), tak alespoň pohár a nebo jiné umístění a hlavně hra, na kterou je radost koukat. Moderní a konkurenceschopná.

Tyhle vize předkládá sparťanské vedení často. A rádo se jich zase zbavuje, když se jim to hodí (respektive, když to neběží podle teoretických výpočtů, podle kterých by to už běžet mělo). Sparta se obecně, a to neplatí jen pro vedení, ráda oblbuje na růžovo lakovanými bláboly o své síle a kvalitě. V této souvislosti mě napadá, že pokud bude někdo do novin, do televize, na sociálky trousit něco o tom, že druhý poločas byl už ze strany Sparty lepší, tak přijdedu, rozdupu mu zahrádku, vyspím se s jeho ženou a rozkopu mu televizi (když ne něco jiného). Protože právě tohle je ona lakovaná lež!

Slávie ve druhém poločase ubrala plyn a pošetřila se na KL, to je realita! Protože kdyby chtěla, tak sázela góly do sparťanské sítě klidně dál a nikdo v rudém by jim v tom nezabránil. Ani nová letenská “hvězda”, kreativní brankář Kovář, který v neděli hořel jako papírový čert. A to by chtěl chytat za první tým MU? Tak to mu nezávidím, má tedy ještě hodně na čem pracovat. Malé vápno by mělo být jeho a on tam dostával naloženo pomalu od každého slávisty, který šel kolem. Nebo spolehlivá “síla” Sörensen? Ten se asi nestačil divit, jak to kolem něj svištělo. Možná mu nestihli přeložit, že Slávie (a později Slovácko, Plzeň) nejsou Pardubice. Že to je špička ligy. A to je právě ona vypovídající hodnota, nastavené zrcadlo, jak na tom borci z Letné jsou. A že bídně až blbě, to už vědí po neděli sami.

Ne, Sörensen a Kovář v tom nejsou sami. Celý tým byl v Edenu zralý na ručník. Třeba Daněk, co si ani nečut a jen běhal, Pavelka, který nestíhal, Sadílek, který si pomalu ani nehodil svůj “pověstný” aut a jen lítal bez míče. Hojer, Mejdr, Vitík, Wiesner…..Šlo by sem vypsat celý sparťanský kádr a každý z těch borců by v porovnání s těmi slávistickými propadl. Každý! Například, střídající hráče Karabce s Minčevem by po tom, co předvedli v neděli, nechtěli do Zlína ani zadarmo. A oni jsou součástí týmu, který si ještě před sezónou dělal čáku na titul! Ale třeba dobře pracují v tréninku…..

Pro sešívané dopadl i souboj trenérů. Kde kdo si už mnul ruce, že Trpišovský to má za sebou. Že jeho čas skončil a kouzlo pomalu vyprchává. A že trenér Priske je na české poměry skoro něco jako Guardiola. Jen to ukázat. No ukázat…..stále čekáme. Stále čekáme až se projeví. Až konečně něco ukáže. Zatím i na české malé poměry nic moc (spíše nic než moc). Ale možná ještě trvá jeho adaptace na naší provinční ligu. Tak mu držme palce, aby to stihl dříve, než Křéťovi dojde trpělivost. Jak už bylo uvedeno výše, je ochoten platit různé zhovadilosti, ale hloupý není. A umí sakra dobře počítat. Tak….”abych z vás neudělala nezaměstnaného pane Priske”.

Nechci tady (a ani nebudu) vyhánět Briana Priskeho z Letné. Já netrénoval ani přípravku, takže mi nepřísluší se do něj navážet. Ať dostane čas a naváží se do něj jiní. Třeba konečně pozná, že jeho tým má jednu obrovskou slabinu ve středu zálohy. I vrabci na letenských střechách si cvrlikají o tom, že Sparta nemá kreativního středního záložníka. Že Sadílek jím není, že Pavelka jím není a nakonec ani nového “Bořka zachránce” Krejčího mladšího nezdobí zrovna kreativita a fajnová technika, díky které by letenská hra dostala nějaký smysluplný řád. Bez konstruktivní zálohy se hrát nedá. Tedy asi, já přece netrénoval ani přípravku.

Proto si mohu dovolit zírat s otevřenou hubou na prohlášení trenéra Priskeho, že první poločas (vida, jen první!) byla velká ostuda, ale Sparta kráčí po správné cestě! Aha! No tak to jsem nevěděl. Ale v souvislosti s tím mě napadají dva úhly pohledu: věř a víra tvá ti přinese ovoce, a ten druhý: ještě větší blbec než jsme doufali. Tak si vyberte.

A takhle to vidím já! On chleba vážně levnější nebude a ani ostatní věci se také nestanou. Tak netruchlete. Naděje vždycky umírá poslední, tedy kromě té sparťanské na titul. Tak snad příště!

Reklama