Reklama
Loading...
Reklama

Po šňůře remízové, zavádí Letná šňůru výher? Kéž by to bylo tak snadné, jako že remízy už nás nebaví a tak to konečně rozpálíme za tři bodíky? Každopádně se na Letné mohu částečně uklidnit. Mužstvo konečně začalo vyhrávat, do sestavy se naplno vrátil kapitán Krejčí, a bájný střelec Kuchta, drahé to hostování, se snad střelecky probudil. Že to bylo „jenom“ Brno? No a? Před blížícím se derby každá vzpruha dobrá. I s nováčkem.

Po nepříliš přesvědčivém vítězství nad nedávným druholigistou Hradcem (o okolnostech raději pomlčím) to Spartu zaválo do Brna, kde místní FC Zbrojovka zkouší oživit zašlou slávu socialistické Zbrojovky. Jo, to byly časy, když se psal rok 1978 a v Brně se slavil titul. Pro mnohé je to fotbalový pravěk, my časněji narození ještě vzpomínáme: Janečka, Kroupa, Václavíček, Mazura, Pešice, Jarůšek, … Jo v Brně to tenkrát dělali moc dobře.

Jenže nic není na stálo, jak se zpívá v jedné písni od skupiny Lucie, a tak i Zbrojovka prošla (a prochází) mnoha veletoči. Momentálně se opět vyhřívá mezi českou ligovou „smetánkou“ a dá Bůh, soncna zalije prýgl a šaliny pojedou na čas, tak mezi ní nějaký čas i pobude. Zatím se jí daří celkem dobře. Po jedenácti kolech je přesně v půlce tabulky a zápas s Plzní má k dobru.

Být to ještě před rokem, kdy Zbrojovka hrála druhou ligu a Sparta by se s ní utkala třeba v rámci MOL Cupu, nikdo by nic jiného než vítězství Pražanů neočekával. Ale to je právě to, časy se mění i ve fotbale a najednou jede letenský tým do Brna s lehkými vráskami na čele, zda se potvrdí to, co bylo halekáno po zápase s Hradcem: tedy, že je Sparta nakopnuta a teď už rozjetý válec nezastavíš.

No, ono je to stejné tvrzení, jako když se po losu kvalifikace ME haleká: postup je povinnost! Jen možná Poláci budou zlobit. Sparta se už i v této sezóně přesvědčila, že tituly nerostou na stromech, body se nedávají za pofidérní dominanci v držení míče a objímací kolečka po zápase ještě nemusí přinést kýžený úspěch. Tedy srozumitelně: tři body z Brna nebyly, měřeno sparťanskou herní rozháraností, žádná jasná páka.

Blyštivá výhra v Brně

O to lepší, hodnotnější a blyštivější výhra v Brně je. Dokonce i novináři a komentátoři si odpustili obvyklé poznámky o tom, že Sparta sice vyhrála, ale… kdyby Zbrojovka proměnila… a tak dále. Což třeba v zápase s Hradcem mělo své opodstatnění. Nechtěl jsem se k tomu vracet, ale ofsajdy by se měly pískat i Spartě a Kubala by možná měl po tréninku ještě zůstávat a trénovat, jak trefit gól v tutové šanci.

Vyjádřeno brankami, bylo utkání s nováčkem jasnou záležitostí letenských. Hra, no to snad už bylo lehké přiblížení se vysněnému ideálu, kterým sparťanské vedení každý rok opíjí fanoušky. Převaha byla potvrzena, nikdo se nezranil a po zápase bylo na Letné vše růžové jako v Ordinaci v růžové zahradě. I nálada (zlí jazykové tvrdí, že i TR10 se pousmál). Na to, že ještě před dvěma týdny shánělo vedení, údajně podotýkám, náhradu za Priskeho, je to také zajímavý obrat. A podotýkám, že asi jediný správný. Tedy podepřít Dánovi záda.

Trenér Sparty Brian Priske při výhře v Brně. / Zdroj fotografie: AC Sparta Praha

Nic by se však nemělo přehánět. Nejen láska k jedné slečně, ale ani přeceňování jednoho vítězství. Prostě s nováčkem je potřeba bodovat. Zvláště, když s ním bodují i naši úhlavní konkurenti na případný titul (ačkoliv na Letné o něm už hlasitě nemluví). Slavia Brnu nasypala čtyřku a Plzeň si myslím také problémy v dohrávce mít nebude. Tedy určitě neprohraje. Berte to jako tip na sázku. Vynese vám milióny.

Tři důležitá prozření

Spíše než skoro povinné tři body, bych za tím viděl několik prozření. Předně jak to Kuchtičovi sluší samotnému na hrotu. Dva góly je slušný počin a další pokus o návrat do repre formy z června. Dokonce bych řekl, že při Schickově (ne)formě je to pro národní tým skoro nutnost. Ale hlavně, pro sparťanskou kasu vyrovnání salda poměr cena/výkon.

Další prozření páně Priskeho v případě Vitíka sice uškodilo Zelenému (škoda, ale sám si o to řekl), ale kde už jinde by měl mladý stoper hrát, když ne v klubu, který ho vychoval. A pokud hraje dobře, pak bez ohledu na zásluhy jiných, klidně přes ně. Zdůvodnění trenéra Priskeho, že Vitík hrál, protože pracuje dobře v tréninku, bych bral jako Dánovu neznalost českého vyjadřování. Vitík hraje, protože hraje dobře a ne proto, že po tréninku bez reptání uklidí kužely. A momentálně, po odchodu Hancka a Zeleného lehké neformě, ani není jiného zbytí.

No a do třetice. To snad ani není prozření, ale jakýsi zákon. S Krejčím ml. jde výkon týmu nahoru. Kluk jeden brněnská, jak nám chyběl, co? Kapitán, co se nebojí vzít na sebe odpovědnost a kopne skvěle (co by za to v reprezentaci dali) pokutový kop a položí tak základ výhry. „Železný“ borec, co po dlouhé zdravotní absenci dvakrát nastoupí na devadesát minut a není na hřišti do počtu. Charakter, co neslaví gól do sítě rodného Brna (vzpomínáte na Krmenčíka?), hvězda… co občas lže, že nic nelízal. Ale jinak, všechna čest. Tak teď ještě, aby se to projevilo v derby. Nebo proti Plzni. To bude mít asi mnohem větší vypovídající hodnotu, než utkání proti nováčkovi, případně proti marným Pardubkám.

Kapitán Sparty Ladislav Krejčí vede své mužstvo do zápasu v Brně. / Zdroj fotografie: AC Sparta Praha

Malá odbočka k Baníku

Na závěr jsem chtěl píchnout do vlastního vosího hnízda a zglosovat marnost sparťanského béčka, když mu jdou „pomoci“ borci z áčka, ale vyhazov trenéra Vrby z Baníku to spolehlivě přebil. Předně, kdo by to nečekal, že? Vrba je dlouhodobě vyčichlý jako voňavka z Karlových Varů, nikde jinde než v Plzni pronikavé úspěchy neslavil (Zloberbr?) a soudě podle výrazu v jeho tváři ho fotbal už dlouhodobě otravuje. Jojo, kdeže loňské kotrmelce jsou. Baník místo něj vzal Hapala a bude dál čekat na zázrak. Jen si myslím, že Hapalovi asi musely dojít peníze, když se nechá zlanařit od borce, co si s ním už jednou vytřel řiť. Ale třeba se jen těší na práci. Bez té je už totiž celkem dlouho.

A takhle to vidím já! Mějte se dobře, pilně sbírejte klestí v lese a petrolejky se svíčkami také nebudou k zahození. Jo a fanděte! Přitom se můžete totiž zahřát…

Reklama