Reklama
Loading...
Reklama

Za lehkého nezájmu médií, ve stínu (ne)povedeného fotbalového Eura, začaly fotbalové „okurky“. Ligisté zbrojí a naopak si pouštějí žilami, potní žlázy hráčů makají ostošest a trenérské štáby postují zábavná videjka na sociální sítě. Ano, letní příprava je tu. A s ní i čekání na Godota. Tedy na posily, jenž mají pomoci klubům v následujícím ročníku slíznout božskou manu úspěchu. A jak je na tom Sparta? Zuřivec hodnotí.

Měřeno množstvím vydaných peněžních prostředků a počtem příchodů je na tom v posilování (v porovnání s konkurencí) Sparta zatím hodně bledě. Z posílení kádru je to na Letné spíše přešlapování na místě. Zvenčí přišel pouze kosovský útočník Ermal Krasniqi z rumunského FC Rapid. Trenér Friis vyhrožuje, že se chystají přestupy další, ale není po nich doposud vidu ani slechu. Zato v pouštění žilou je Sparta na špici ligového peletonu. A nejde jen o odchody očekávané (viz Krejčí), spekulativní (Birmančevič, Haraslín, Vindahl), ale i ty „dávající smysl„. Byť to na Letné musejí přiznat za zvuku skřípajících zubů. Ano, bavíme se tu o talentovaném triu, které to nikdy nerozbalilo na plné pecky – Karabec, Sejk a Ševčík.

Adam Karabec – talent jaký svět ještě neviděl (a dlouho asi neuvidí).

Nástupce Dočkala. Nástupce Hložka. Talent, kterého Letné Evropa závidí. Možná tak nějak se nesly mediální titulky, když se mluvilo o Adamu Karabcovi. Technik k pohledání, mistr neotřelých řešení, pan driblér se střeleckou fazónou. Prostě letenské sluníčko jasné. Přesto, sluníčko nějako zabržděné. Karabec „přežil“ ve Spartě několik trenérů, ale až teprve Brian Priske odhalil fanouškovstvu pravdu o tomto nezměrném talentu. Technika tam je, ale jinak je Adam Karabec (doufejme, že prozatím) pro opravdu velký fotbal nepoužitelný. Takže následovalo to, co mělo Karabce potkat už mnohem dříve – hostování. Paradoxně až po konci trenéra Priskeho na Letné (přestup do Feyenoordu Rotterdam).

Nakonec však může Adam skákat radostí. Jeho nový klub Hamburger SV je i přes účast „pouze“ ve druhé Bundeslize v Německu legendou. A hraje pravidelně o postup do nejvyšší německé soutěže. Sparťanský talent má tedy jedinečnou příležitost ukázat, že je i hráčem pro velký fotbal. Součástí transferu je „překvapivě“ i opce na přestup.

A ještě něco statistik: za A tým Sparty odehrál Adam Karabec celkem 141 zápasů a vstřelil v nich 13 branek (2020 – 2024).

Václav Sejk – útočník bez čísel?

Dobrých útočníků není nikdy dost, to je mezi bafuňáři dosti známá vesta. Ve Spartě se vždy chlubili svými snajpry. Však zavzpomínejme: co třeba Siegl, Griga, Lafata či mnoho dalších. To byli střelci k pohledání. Typičtí koncáci (ve smyslu, že dopravili míč do sítě, než že by u nich akce končila), hráči do soupeřova pokutového území. A ačkoliv i po nich měla (a má) Sparta další výborné útočníky, typického „vápeňáka“ už dlouho v jejích řadách hledáte marně.

A nestal se jím ani talentovaný Václav Sejk. Po příchodu na Letnou (2017 z Teplic) se nikdy naplno do sparťanského kádru neprosadil a poletoval spíše po hostovačkách, než by propocoval rudý dres. Naděje však stále vzbuzoval, proto se ho letenští nechtěli jen tak zbavit. Co kdyby (čert nikdy nespí) to nakonec naplno rozbalil. Sejkovi Sparta k srdci přirostla, i když s ním smýkala po hostováních. O tom žádná. Od útočníka však potřebujete čísla. A ty Sejk (alespoň ve Spartě) nikdy nijak extrovní neměl. Důkaz nám podá statistika: v 17 zápasech za A tým se trefil do štrikovaného pouze jednou. Mnohem lépe se mu však vedlo na hostovačkách: v Jablonci (32 zápasů, 7 branek) a vůbec nejlépe v Rodě JC Kerkrade v nizozemské druhé lize. Tam zatížil konto soupeřů v 17 utkáních 8 brankami. I v reprezentačním výběru do 21 let se mu celkem vede, 25 zápasů a 9 gólů. Minimálně tedy nelze o Sejkovi tvrdit, že by neměl žádná čísla. Jen ve Spartě to jaksi nejde. Čím to bude, to si jistě vyhodnotí zodpovědní. Jisté je, že i pro nadcházející sezónu míří mladý talent na hostování. Tentokrát v rámci polské Ekstraklasy do týmu Zaglebie Lubin. Jeho návrat na Letnou se tak opět minimálně o rok odkládá. A vzhledem k opci na přestup, i k Sejkovým nelichotivým prohlášením o svých šancích ve Spartě, je zřejmě návrat v rovině fantasmagorie. Ale kdo ví.

Michal Ševčík – nechtěný talent?

Vůbec nejzáhadnější letenský přestup posledních let. Nikdo nikdy nezpochybňoval jeho talent. Ve svém domovském klubu FC Zbrojovka Brno patřil Michal Ševčík dlouho k těm nemálo povedeným „věcem“, na které se chodilo do hlediště. Zbrojovku i přes své mládí táhl a udivoval svou nevšední technikou. Ale jak už to bývá, nevšední talenti mají i své stinné stránky. A tak když přišel do Brna trenér Martin Hašek (aby ho zachránil v první lize) nenechal na brněnském klenotu nit suchou. Posadil ho na lavici a s týmem spadl do druhé ligy. Sparta už měla v té době Ševčíka pod palcem, ale přivedla ho na Letnou až po konci sezóny (1.7. 2023). A hodně si od něj slibovala.

Slibovala? To možná někteří, protože na trenéra Priskeho tehdy úřadujícího ve Spartě žádný velký dojem Ševčík neudělal. Neupíral mu talent, ale jinak ho přehlížel jako širé lány. Za dobu svého letenského kralování (velmi úspěšného) mu nedal odpovídající příležitost a sázel na své koně. Byť v těch několika „štěcích“ (které Ševčík dostal) byl vcelku kvalitní. Ale nikdy neměl tolik prostoru, aby o tom Letnou a fanoušky přesvědčil. Spíše hrával za B tým a do sestavy áčka naskočil jen sporadicky. Těžko říci, zda to bylo v Ševčíkově mírně „bohémské“ povaze (kterou odhalil už trenér Hašek?) či jen prostě nepadl Priskemu do oka.

Ohlédneme-li se za působením Michala Ševčíka na Letné, pak bude pravda spíše ležet v Priskeho oku. Hráč mu prostě nesedl a nechtěl ho. K tomu silná konkurence na postech, kde mohl Ševčík hrát. Prostě nic nehrálo bývalému brněnskému talentu do karet. Holt smůla, ale určitě si zasloužil větší prostor. Když hodnotíme některé další sparťanské (Priskeho) posily, nemůžeme se zbavit dojmu, že se se Ševčíkem nehrálo fair play. Nakonec si tedy hráč alespoň vykopal vcelku lukrativní angažmá (pardon, hostování) ve druhé německé Bundeslize. Od příští sezóny bude hájit barvy 1. FC Norimberk. Taktéž s opcí na přestup (jako u Sejka a Karabce). Nevypadá to tedy na žádný letenský comeback. A ještě trochu Ševčíkových statistik ve Spartě: za A tým odehrál 8 zápasů a vstřelil 3 branky. Byl tedy produktivnější než třeba Václav Sejk, ale i Adam Karabec.

A takhle to vidím já. Můžete se mnou nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete dělat!

0 0 hlasujících
Ohodnoť článek
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Pokud chcete odkázat na web, který souvisí s komentářem.
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
Reklama
0
Budeme rádi za vaše komentáře. Děkujeme!x