Reklama
Loading...
Reklama

Sparta přichází o jednoho z hlavních strůjců své nejúspěšnější sezóny posledních let. Brian Priske si s ní Champions League už nezahraje – odchází trénovat nizozemský Feyenoord. Příležitost pro Larse Friise?

Ačkoliv ve fotbale nemáte jistotu skoro nikdy (a také je kolem hodně čmoudu), jedno si můžete rukou pevnou zapsat do památníčku: trenér Priske odchází do Feyenoordu. Ke slovu by se po něm měl dostat muž doposud upozaděný, jeho dosavadní asistent Lars Friis. Po své nejúspěšnější sezóně posledních let tak Sparta dojatě mává kapesníčkem na rozloučenou svému „zázrakmakerovi“ a hodlá si vychovat dalšího z jeho někdejšího asistenta.

Pan Brian Priske neznámý?

Když se na Letné rozhodli „vyhodit“ už značně vyčpělou trenérskou persónu Pavla Vrbu, nemohlo být v té době ve Spartě hůře. Slávia se jí vysmívala a tým spíše těkal na všechny strany, než aby směřoval za jasným cílem. A do této nepohody přivedl Tomáš Rosický z Antverp Briana Priskeho, jehož profesionální kariéru tady znalo jen pár zasvěcených. Pro běžného fandu byl velkou neznámou a ke všemu to byl cizinec. To se v Česku věru moc nenosí. Zahraniční trenéři tu nemají na růžích ustláno. A neměl ani Brian Priske.

Kdo by to byl řekl? Po takovém začátku?

Spartu převzal Brian Priske na začátku sezóny 2022/23 a „lépe“ snad ani začít nemohl. V předkole soutěže „útěchy“, Konferenční ligy, vypadl s týmem proti „gigantu“ Vikingu Stavanger. Hned po této blamáži prohrála jím vedená Sparta první podzimní zápas na Letné s Libercem a na pět zápasů ztratila Kuchtu za zbytečný kung-fu faul. Zápasy poté (a bez Kuchty) sice tým vyhrál, ale potom přišla série pěti remíz za sebou a „sladká tečka“ nakonec – prohra v derby se Slávií 0:4. Začátek nového angažmá jako lusk. Nebo můžete snad udělat něco víc pro váš vyhazov hned v první sezóně?

Trpělivost? Nebo z nouze cnost?

V tu chvíli na Priskeho „kolečka“ na hřišti věřil málokdo. Naopak, někteří se na ně stali přímo alergičtí a výsměch z Edenu duněl letenským v uších. Někdy v té době to měl Brian Priske nahnuté jako už nikdy po tom. TR10 údajně sháněla nového trenéra a sám Rosický uvažoval o vidlích, které by do své práce na Letné zapíchl. Možná poprvé ve své profesionální kariéře bafuňáře se však za svůj „objev“ Priskeho postavil i proti bossovi Křetínskému. A ten tomu zřejmě požehnal. Jestli to tenkrát byla z nouze cnost, či opravdu na Letné věřili Priskeho „kolečkům“, vám nikdo do očí popravdě neřekne. Jisté je, že podržením Priskeho ve funkci vyhrála Sparta zlatý jackpot.

Z Dána sparťanským Bohem

Pak už to šlo ráz na ráz. Ještě ve své první, na počátku neslibné sezóně, „udělal“ Brian Priske s týmem titul! Po předlouhých dobách sparťanského temna. Hra týmu dostala nejen hlavu a patu, ale soupeři opět začali jezdit na Letnou s respektem. A to i ti nejsilnější z Edenu a Štruncových sadů. Brian Priske pro českou, trochu monotónní ligu, „objevil“ hráče jako Asperg Sörensen, Qazim Laci, Kaan Kairinen, Veljko Bimančevič či Angelo Preciado a stanovil tím nový obzor: snad poprvé měl český tým převahu nositelů výkonu v zahraničních hráčích. Ale Priske z nich dokázal udělat „sparťany“, kteří pro úspěch týmu udělají vše. Ne pro své ambice, jak to občas u hráčů z ciziny bývá, ale pro „věčnou slávu“ Letné. I to byla (je) Priskeho parádní disciplína. A posouvání týmu i hráčů. Důkaz? Obhajoba titulu a double v právě skončené sezóně. Plus čtvrtfinále EL. Co víc na sympatickém Dánovi ještě zbožšťovat?

Zasloužený podpis pod Priskeho smlouvu ve Feyenoordu

Stalo se tedy to, co by stejně dříve či později přišlo. Brian Priske dostal „laso“ z přestižnější adresy. A ano, jeho práce na Letné ještě není u konce. Ale to by asi nebyla nikdy. A dost možná by se „kolečka“ časem okoukala. Kdo ví, fotbalový úspěch nepřežívá většinou jednu sezónu. Brian Priske si smlouvu ve Feyenoordu zasloužil a Sparta mu na cestu přeje hodně úspěchů. Dán pro ni udělal hodně: stanovil směr a cestu. Vrátil Spartě respekt a sebevědomí. Ukázal, že i zahraniční trenér může být v „českých specifických podmínkách“ úspěšný. Musí být ale silnou osobností. Tou Brian je.

Příležitost pro Larse Friise. Cesta nejmenšího odporu, ale vůbec ne špatná

Novým trenérem Sparty se tak stane Lars Friis, asistent Briana Priskeho. Jde o logickou volbu. Nastolená cesta bude mít kontinuitu. Tým nebude „rozhozen“, každý hráč bude vědět, co od Friise čekat. Ten má na fotbal podobný vhled jako měl jeho „boss“, jinak by spolu nemohli úspěšně kooperovat. To vše hraje Spartě do karet. Lars Friis byl zvolen zřejmě i proto, že tým z Letné je postaven „internacionálně“ a český trenér by pravděpodobně nedokázal takový tým ukočírovat bez ztráty květinky. A také nebylo příliš času, poohlédnout se po „renomovanějším“ jméně. Tak i proto Lars Friis. Což nemusí být vůbec špatná volba.

A takhle to vidím já. Tak ať se daří (i v Německu).

0 0 hlasujících
Ohodnoť článek
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Pokud chcete odkázat na web, který souvisí s komentářem.
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
Reklama
0
Budeme rádi za vaše komentáře. Děkujeme!x