Reklama
Loading...
Reklama

Před přerušením profesionálních soutěží Opava porazila Teplice a z úvodních šesti kol měla na kontě pět bodů. Svůj bodový zisk nerozšířila. Po restartu ovšem přišly porážky v zápasech proti Pardubicím, Slavii, Slovácku a ta nejkrutější v zápase proti Baníku Ostrava.

Opava v derby kopala penaltu, její soupeř hrál po vyloučení Jakuba Pokorného celý druhý poločas v deseti, a navíc kvůli karanténě nastoupil k soutěžnímu zápasu téměř po měsíci. Slezané měli v rukávu všechny trumfy, aby se odlepili ze dna tabulky.

Pokutový kop ovšem Jan Žídek neproměnil. Převaha jednoho hráče nebyla na hřišti znát a Opavu potopily zbytečné fauly. Ostrava se do vedení dostala po brance Dyjana de Azeveda z penalty. Svou neproměněnou penaltu v 86. minutě zápasu gólem odčinil Žídek, v 90+1. minutě nastavení ale svůj předchozí klub popravil Jaroslav Svozil.

Frustrace Opavy

Po závěrečném hvizdu zápas vyvrcholil strkanicí hráčů i realizačních týmů obou mužstev, kterou vyvolal Patrizio Stronati pokřikováním na lavičku Opavy. Nemělo se jednat o vulgarity ani urážky, ostravský stoper údajně svůj tým směrem k opavské lavičce označil za „vládce Slezska“, přesto tím Opavské rozohnil, přičemž nejvyhroceněji reagoval známý bouřlivák Pavel Zavadil, který musel v 1. poločase kvůli zranění střídat.

Sympatie si naopak objektivním hodnocením situace získal opavský trenér Radek Kováč „Kdybychom zápas otočili, možná bychom dělali to samé. My jsme jim ty emoce bohužel umožnili, našimi stupidními chybami dovolíme, aby tam po nás Stronati pořvával“. Větší pozdvižení však Kováč vyvolal svým dalším výrokem.

„Jsem zničený a zlomený jako šíp, mluvím v emocích, ale přemýšlím, jestli to má dál smysl. Jsem 400 kilometrů od rodiny, dostáváme rány, je to decimující…“

Z koučinku Radka Kováče byla během zápasu cítit velká motivace s krizí něco udělat, z jeho slov po zápase pak velká bezmoc a zklamání. Přesto o rezignaci momentálně nepřemýšlí, ale aby v další práci v Opavě viděl smysl, tak potřebuje posily.

Po příchodu Jana Řezníčka na hřiště a při zraněních Hnaníčka, Schaffartzika, Pikuly, Rychlého a Smékala na lavičce Opavy seděli pouze hráči ve věku 17 až 20 let. Kováč tak měl malou šanci hru oživit střídajícím žolíkem.

Kromě šíře kádru chybí i kvalita, a to především v ofenzivní fázi. Spolu s Příbramí Opava vstřelila v dosavadním průběhu sezony pouhých osm branek, což je ze všech účastníků soutěže nejméně.

Opava největším kandidátem na sestup

Zatímco Příbram v posledních třech zápasech remizovala proti Brnu, Olomouci a porazila Mladou Boleslav, tak Opava táhne sérii čtyř porážek v řadě. Zbrojovka Brno sice v posledním zápase prohrála proti Českým Budějovicím. V předchozích třech zápasech ale bodovala a na týmu Miloslava Machálka je vidět určitý progres. Aby se Opava zachránila, tak by pod sebe navíc musela dostat ještě jednoho soupeře.

Na 15. místo stále ztrácí pouhé tři body, takže Slezané jsou v kontaktu s příčkou zaručující záchranu. Nadějí Opavských je tak udržení kontaktu s kýženým 15. místem a během krátké zimní přestávky zkvalitnění kádru. Otázkou je, zdali na větší posilování v Opavě jsou finance. Před sezonou už Slezané vynaložili poměrně velké prostředky za Lukáše Holíka z Dukly, který nenaplňuje očekávání.

Opavští údajně budou chtít lovit v kádru černého koně druhé nejvyšší soutěže Líšně, která přezimuje na 2. místě pouhé dva body za vedoucím Hradcem Králové. Prvoligové ambice ale Líšeň nemá a velká část kádru si dokonce vydělává v dalším zaměstnání nebo na brigádě. Uvolnění do nejvyšší soutěže by tak nemělo být komplikované. Nejvíc se v souvislosti s Opavou mluví o Marku Matochovi. Otázkou je, jestli je reálné, aby hráč bez prvoligových zkušeností zvedl trápící se tým.

Dalším mínusem je pro Opavu absence fanoušků, na které klub především doma hodně spoléhal. Opavští fans v Česku patří k těm nejhlasitějším a před příchodem koronaviru svůj tým v hojném počtu hnali za důležitými body. Nelze opomenout ani možný konec kariéry vůdce Pavla Zavadila, který by se mohl přesunout na místo sportovního manažera.

V Opavě je momentálně dost problémů a pokud v zimě nedojde k výraznému zkvalitnění kádru, tak se Slezané dají považovat za největšího aspiranta na sestup do druhé nejvyšší soutěže. V dalším kole Opavu čeká Mladá Boleslav, která odvolala svůj trenérský tým.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama