Reklama
Loading...
Reklama

K hráčům, kteří se v závěru podzimní části ligy dostali do výborné formy bezpochyby patří Martin Doležal. V posledních čtyřech zápasech rozvlnil jablonecký útočník síť soupeřovy branky čtyřikrát, přispěl tím k deseti bodům svěřenců Petra Rady a rázně ukončil své dlouhé střelecké trápení. Pro bývalého hráče Olomouce, Třince a Brna to byly jediné čtyři soutěžní góly v roce 2020.

Podzim 2019 Martin Doležal končil v životní formě. V tu dobu byl s deseti zásahy na čele tabulky střelců nejvyšší soutěže a v kádru reprezentace. Tehdy nejlepší kanonýr podzimní části ligy mohl pomýšlet na účast na EURU a asi nikdo nečekal, že na další zásah bude rodák z Valašského Meziříčí čekat téměř rok.

Psychickou vzpruhou pro bývalého hráče Olomouce, Třince a Brna v těžkém období kariéry mohla být podpora spoluhráčů. „Až tolik jsem to nevnímal. Sice mu to tam nepadalo, ale vždy když na hřiště přišel, tak bojoval, rval se stopery a odváděl spoustu práce, líbil se mi,“ oceňoval přínos a přístup jabloneckého hroťáka spoluhráč Jaroslav Zelený, který se nově přesunul na místo stopera.

Čekání na další zásah trvalo kvůli úpadku formy, neefektivitě v zakončení i zraněním bez jednoho dne přesně rok, mezi střelce se Doležal nezapsal ve 20 zápasech po sobě. Když čekání v 11. kole v zápase proti Plzni prolomil, oživil i svůj rituál po vstřelených brankách, které do nebe posílá své před téměř čtyřmi lety předčasně zesnulé kobyle Bele.

Touto brankou Doležal pomohl k obratu proti Plzni ve stylu Csaplárovy pasti, poté ještě jedním gólem přispěl k remíze s Karvinou, při výhře proti Českým Budějovicích se netrefil, ale dvě trefy zaznamenal i při výhře v posledním zápase proti svému předchozímu klubu Sigmě Olomouc.

Jablonečtí unikají svým rivalům

Že podzimní části skončila je škoda nejen pro Doležala, ale i celý Jablonec. Tomu nevyšel první zápas restartu ligy proti Brnu, který doma skončil prohrou 0:1. Po návratu z karantény ale Petr Rada svůj tým srovnal do latě a ve zbylých 7 zápasech podzimní části Jablonečtí šestkrát brali tři body a jednou remizovali. Před čtvrtou Sigmou Olomouc si vybudovali už sedmibodový náskok. Momentálně jsou Severočeši dokonce druzí, ale Sparta odehrála o zápas míň.

„Asi nám ten průser s Brnem pomohl. Vyříkali jsme si to, dostali ceres i od trenéra, on pak udělal nějaké změny v sestavě a začalo to fungovat.“

Produktivní je i Doležalův parťák v útoku Ivan Schranz, který operuje hlouběji v poli. Právě spolupráce těchto dvou hráčů ofenzivě Jablonce mimořádně svědčí, což svými slovy slovenský reprezentant potvrzuje: „Dobře se doplňujeme. Martin je výborný, zdatný, má sílu, uhraje těžké balony, hlavy. Z toho všeho pak těžím,“

O kvalitách Martina Doležala není potřeba pochybovat, jeho příklad tak ukazuje, jak může hráče nakopnout úleva z ukončení střelecké nemohoucnosti a tím navrácená sebedůvěra.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama