Reklama
Loading...
Reklama

Kdybyste Angličanovi dali na výběr mezi manželkou a svým oblíbeným klubem, tak by žena, kterou si s láskou bral, stála se sbalenými kufry před domem. Zkrátka opravdová láska, která vydrží do konce života,  je fotbal! Britské ostrovy jsou domovem našeho sportu, bez kterého nedokážeme žít. Každým zápasem je cítit obrovský respekt, tradice a láska k tomuto sportu. Kdybychom se Vás zeptali na nejznámější kluby v Anglii, tak byste bleskově odpověděli – Liverpool, Chelsea, Arsenal, Manchester United nebo Manchester City. My vám v tomto článku přiblížíme kluby s obrovskou historií, které stály v rozvoji naší hry v počátcích, ale nemají takový zvuk v součastnosti. 

Sheffield FC

Domov fotbalu! Jiným klubem snad ani nejde začít. Klub z anglického regionu Yorkshire byl založen již v roce 1857 a je nejstarším klubem na celém světě. Skleník jako sídlo, sousední pole jako hřiště a ženatÍ hrají proti svobodným. Tímto stylem probíhal fotbal do roku 1860, kdy klub odehrál proti sousednímu týmu Hallam FC vůbec první klubový zápas v historii. Sheffield vítězí 2:0 a od tohoto momentu se zápasu nazývá The Rules derby. Sheffield FC se nikdy nedostal mezi nejlepší kluby Anglie z důvodu nástupu profesionalismu. Dělnické kluby byly velmi znevýhodněni. Pracovaly od rána až do večera a na trénink nebyl čas. Proto v počátcích vládly týmy z jihu Anglie, kde bydlela buržoazie. Dělnické kluby začaly i přes zákaz platit svým hráčům a lákaly kvalitní hráče do svěho týmu. Po pozdějším nátlaku od dělnické třídy byl profesionalismus umožněn. Sheffield momentáně hraje 8. nejvyšší anglickou soutěž a mezi největší úspěchy klubu patří vítězství v FA amateur cupu v roce 1904.

Notts County FC

Patřili mezi zakladatele anglické ligy v roce 1888. Klub z metropolitního hrabství v Nottinghamshire je dalším klubem anglické šlechty a s rokem založení v roce 1962 patří mezi nejstarší kluby světa. O Notts County již nemůžeme tvrdit, že se nedokázali přizpůsobit vývoji fotbalu. Klub několik let hrál první nebo druhou anglickou ligu a v roce 1894 dokázali vyhrát FA Cup, kdy porazili Bolton Wanderers 4:1. Velkou zásluhu na vítězství měla legenda klubu Jimmy Logan, který ve finále vstřelil hattrick. Během 70. let 20. století byl klub na pokraji krachu. Nicméně značné úsilí místních podnikatelů pomohlo zachránit klub před zánikem a klub nyní hraje 4. nejvyšší anglickou soutěž.

Old Etonians FC

Před nástupem profesionalismu patřili Old Etonians FC k nejlepším anglickým klubům. Klub založen pozdějším předsedou anglické fotbalové asociace Lordem Kinnairdem byl poslední amatérský klub, který dokázal vyhrát FA Cup. Buržoazní klub sídlící v hrabství Berkshire dokázal FA Cup dvakrát ovládnout a několikrát prošel do finále. Celá sláva končí nástupem profesionalismu a stejně jako tomu bylo u Sheffield FC, tak i Old Etonians se nikdy nedokázali prosadit mezi profesionály. Klub momentálně hraje Arthurian league, což je soutěž určena pro týmy nezávislých škol a není součástí anglického ligového systému. Jeden ze členů tehdejšího Old Etonians a zakladatel klubu Lord Kinnaird se velmi zasloužil o rozvoj moderního fotbalu a jeho jméno bychom si měli dobře pamatovat, jelikož patřil mezi průkopníky profesionalismu ve fotbale, což byl důležitý krok pro rozvoj fotbalu.

Darwen FC

Darwen FC patřil mezi nejlepší dělnické kluby. Tým z Lancashire založený v roce 1870 řadíme mezi průkopníky moderního fotbalu a jméno tohoto klubu bychom neměli zapomenout! Tým tvořen z dělníků místního mlýna byl první klub, který svým hráčům platil za fotbal. Fergus Suter a Jimmy Love byli první placení fotbalisté a patřili mezi první hvězdy a miláčky davů. Cílem Darwenu bylo zvítězit v FA Cupu a stát se prvním dělnickým klubem, který bude držet pohár slavné soutěže nad hlavou, což se jim nikdy nepovedlo. Nejdále došli do semifinále, kde byli vyřazeni Old Etonians. Fergus Suter s Jimmy Lovem nakonec klub opustili, když odešli do Blackburnu Rovers. FC Darwen byl u založení ligové soutěže. Z první ligy byl v roce 1899 hlasováním vyloučen a do konce své existence hrál amatérské soutěže. Klub zanikl v roce 2009, kdy byl poslán do likvidace. Klub v Darwenu stále pokračuje pod jménem AFC Darwen momentálně hrající amatérskou soutěž.

Blackburn Rovers

Ikdyž Blackburn nepatří mezi kluby, které byste neznali, tak mi nedá ho do této společnosti zařadit, jelikož k výše uvedeným historickým momentům bezpochyby patří. Blackburn Rovers hrající momentálně druhou anglickou soutěž patří mezi dělnické kluby, kterým se povedlo to, co nedokázal Darwen. Blackburn se stal prvním dělnickým klubem, který vyhrál FA Cup v roce 1884, kdy ve finále dokázali porazit Old Etonians. Tým v sestavě s Fergusem Suterem tímto momentem výrazně posunul fotbal vpřed a dokázal všem, že i dělníkům patří fotbal. Blackburn dlouho patřil mezi přední anglické kluby a Premier League zvládl třikrát vyhrát. Naposledy tomu bylo v roce 1995, kdy v modro-bílém dresu běhal například legendární Alan Shearer. Momentálně se Blackburnu nedaří nastartovat úspěšnou éru a dlouhodobě bojuje o záchranu v Championship. V sezóně 2017/18 dokonce hrál i třetí anglickou soutěž.

Preston North End

Poslední klub, který si rozebereme je taktéž pro Vás známý. Preston momentálně soupeří s Blackburnem ve druhé divizi, ale málokdo ví, že klub založen v roce 1880 byl prvním týmem, který slavil titul pro mistra ligy v nově založené anglické lize. Klub hned v první sezóně získal double, kdy ligu vyhrál suverénně o 11 bodů před druhou Aston Villou a ve finále FA Cupu přehráli Wolverhampton 3:0. Preston často sestupoval, pak se zase vracel. Do horní poloviny tabulky se dostal před druhou světovou válkou. V roce 1938 mohli opět slavit vítězství v FA Cupu. Po opětovném sestupu do druhý ligy se klub vrátil na výsluní v 50. letech, kdy s Arsenalem bojovali o ligový titul. Preston opět sestoupil v roce 1961 a do první ligy se již nevrátil. V 90. letech dokonce bojovali ve 4. nejvyšší anglické soutěži.

 

Anglické kluby s velkou historií bychom nedokázali napočítat na jedné ruce, ale právě jste si mohli přečíst o klubech, které psali historii naší hry a zasloužili se o rozvoj fotbalu, jak ho známe dnes. Níže se můžete podívat na přehled nejstarších anglických fotbalových klubů.

Nejstarší anglické fotbalové kluby

1857 – Sheffield FC

1859 – Wanderers FC

1860 – Hallam FC

1861 – Crystal Palace

1862 – Notts County, Barnes FC

1863 – Stoke City, Royal Engineers

1864 – Brigg Town

1865 –  Harrow Chequers, Herdfordshire Rangers, Nottingham Forrest

1866 – Cambridge University

1867 – Sheffield Wednesday

1868 – Leyton FC, Swifts FC

1869 – Clapham Rovers

1870 – Abington Town, Maidenhead United, Marlow

1871 – Reading FC, Old Etonians, Uxbridge FC

1872 – Rangers FC

1874 – Aston Villa, Bolton Wanderers, Grantham Town, Wednesbury Old Athletic

1875 – Birmingham City, Blackburn Rovers

1876 – Middlesbrough FC, Old Cathusians, Romford

1877 – Blackburn Olympic, Wolverhampton

1878 – Accrington FC, Everton FC, Grimsby Town, Ipswich Town, Manchester United, West Bromwich Albion

1879 – Fulham FC, Sunderland AFC, Swindon Town,

1880 – Preston North End, Manchester City

1881 – Leyton Orient, Watford FC

1882 – Burnley FC, Corinthian FC, Tottenham

1883 – Coventry City

1884 – Bristol City, Derby County, Leicester City, Lincoln City

1885 – Bury FC, Chester City, Luton Town, Millwall FC, Southampton FC

1886 – Arsenal FC, Queens Park Rangers

1887 – Barnsley FC, Blackpool FC

1888 – Walsall FC

1889 – Brentford, Sheffield United, Wimbledon FC

1892 – Liverpool FC, Newcastle United

1893 – Oxford United

1895 – Oldham Athletic, West Ham United

1897 – Northampton Town

1898 – Portsmouth FC

1899 – AFC Bournemouth


1901 – Brighton & Hove Albion

1902 – Norwich City

1903 – Bradford City

1905 – Charlton Athletic, Chelsea FC, Crystal Palace FC

1912 – Swansea City

1919 – Leeds United

1932 – Wigan Athletic

Reklama