Reklama
Loading...
Reklama

Nejmocnější Viktorkou v českém fotbale je v posledních letech ta plzeňská. Máme tu však ještě jednu ze svérázné pražské čtvrti, jež je plná sportovní tradice. Československý mistr z roku 1928 se jmenuje Viktoria Žižkov a naposledy působil v nejvyšší soutěži v sezoně 2011/2012. Od té s výjimkou ročníku 2015/2016 působí ve Fotbalové národní lize a většinu času její situace vypadalo jako točení v kruhu. Jako pohádkový dědeček se však objevil podnikatel Martin Louda, jenž takřka obratem uhradil všechny klubové závazky a dnes se nijak netají velkými plány vrátit žižkovský tým mezi českou fotbalovou elitu. Nyní se však naskýtá otázka, zda k tomu vůbec dostane příležitost. 

 

Žižkovský stadion měl vždy své osobité kouzlo a místní prostředí bylo jistým způsobem jedinečné. Bylo tomu vlastně už díky netradičnímu termínu zápasu v neděli v 10:15. Klub, který na přelomu tisíciletí působil v evropských pohárech a musel se před nimi sklonit například i slavný klub Glasgow Rangers, se v určitých chvílích nacházel ve stavu klinické smrti a fanoušci se báli, že o něm budou hovořit již jen v čase minulém. Nyní však možná hrozí nebezpečí z vyšších žižkovských pater.

Vlastníkem žižkovského stadionu i tamních pozemků je městská část Praha 3 a má tak odpovědnost za fungování celého objektu. Stalo se tak poté, co Viktoria Žižkov přišla o udělenou výjimku vzhledem k technickému stavu stadionu a své domácí zápasy nyní hraje na pražské periferii – městské čtvrti Prosek. Vlastnictví sportovního objektu bývá pro města či městské části nemalou zátěží takřka bez možnosti  ekonomického zisku. Pokud se městští představitelé rozhodnou do sportovního klubu investovat, zpravidla se nejedná o důsledek racionálního ekonomického uvažování, ale o jistou práci srdečních svalů. Nalezení soukromého investora působí většinou jako vysvobození. V žižkovském případě se to však celé jeví úplně jinak a nikdo vlastně nechápe, co svým chováním sledují představitelé Prahy 3, jež jsou nyní na tahu.

Žižkovský šéf Martin Louda představil celkem jasnou vizi zlepšení fotbalové image pod televizní věží. Chce investovat 25 milionů korun do okamžité rekonstrukce stadionu a případným převzetím by se vedení Viktorie zavázalo k další modernizaci fotbalového stánku i jeho bezprostředního okolí. Rozpočet městské části Praha 3 by najednou dostal úplně jiné kontury, zbavil jednoho velkého břemene a třeba by začal i jeden úspěšný sportovní projekt. Na první pohled se jedná o celkem jednoduché počty. Nikdo tedy pořádně nechápe, proč úřad na Havlíčkově náměstí dva měsíce záhadně mlčí a vlastně zvyšuje nejistotu celého fotbalového klubu.

Samozřejmě člověka napadne, že myšlenky radních Prahy 3 se ubírají jiným směrem. Z hlediska developerského se jedná o celkem atraktivní lokalitu a z historie se prostě žít nedá. Pokud by celý projekt vyšuměl, dá se dost dobře předpokládat i ztráta motivace současných majitelů k další práci. Fanoušci si teď jistě hrají i s myšlenkou, že na místě současného stadionu vyrostou kancelářské budovy a další žižkovské generace už ho budou znát pouze z vyprávění. Pokud radní Prahy 3 mají zájem rozvoje sportu v jejich městské části, tak si musí uvědomit, že teď dostávají velmi štědrou nabídku. Nebude to poprvé, co se bude o osudu žižkovského fotbalu rozhodovat mimo fotbalové hřiště, ale nyní se situace jeví jako možná nejkritičtější v historii. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Český fotbal musí konečně opustit “devadesátky”
  • Pomůžou Příbrami posily k záchraně?
  • Reklama