Reklama
Loading...
Reklama

David Zima byl před prvním reprezentačním srazem letošního roku na roztrhání. Velký zájem o něho projevovala reprezentace do 21 let, kterou čekalo EURO a stoper Slavie měl být základním stavebním kamenem její defenzivy. Nominovaný ale byl do A týmu a odehrál v něm pouhých šest minut zápasu proti Estonsku.

Ve znamení přísloví „po bitvě je každý generál“ situace vypadá jednoznačně. David Zima mohl na EURU U21 zpevnit obranu lvíčat, nasbírat cenné zkušenosti a případně zaujmout skauty z předních evropských lig. Místo toho s výjimkou šesti minut utkání s Estonskem ve všech třech zápasech zahříval lavičku. Jeho nominace do A týmu reprezentace se tak jeví jako prohra pro všechny strany.

Lvíčata tlačila bota především v útoku. Naproti tomu byla defenziva v kvalifikaci silnou stránkou výběru Karla Krejčího. Ve Spartě se navíc do základní sestavy začal prosazovat Martin Vitík. Osmnáctiletý stoper si premiéru ve výběru U21 odbyl v prvním zápase proti Itálii, do dalších zápasů už ale nenastoupil.

Mladík z Letné bezesporu bude oporou nových lvíčat v dalším cyklu a v budoucnu možná i A týmu. Momentálně je ale odchovanec Olomouce Zima výrazně zkušenější a minimálně o třídu na vyšší úrovni než obránci, kteří se mládežnického EURA zúčastnili.

Trenér Karel Krejčí netajil zklamání z toho, že přišel o hráče, který mu pomohl k důležitým výhrám s čistým kontem proti Litvě a Řecku v závěru kvalifikace. Z jeho slov je cítit, že ve spolupráci a komunikaci dvou nejvýše postavených reprezentačních trenérů může být prostor ke zlepšení. Své nejlepší hráče Češi nemohli využít ani v ofenzivě. Adama Hložka na mistrovství neuvolnila Sparta, Jan Matoušek je zraněný.

„Mrzí mě to hrozně moc. Ve druhé polovině kvalifikace nám (Zima) strašně pomohl, byl to náš klíčový defenzivní hráč. S Jardou Šilhavým jsme se o něm bavili, a když se ho rozhodl vzít do áčka, mrzelo mě, že nemůže jet s námi na EURO. Nevidím Jardovi do hlavy, ale čekal jsem, že David bude mít větší minutáž.“

V případě mladého stopera Slavie vyhrála zásada, že áčko má přednost. O tom nemůže být pochyb tím spíš, že se jednalo o kvalifikaci na vysněné Mistrovství světa, ve které by trenéři měli mít k dispozici nejlepší možný kádr. Úspěšnost mládežnických výběrů se navíc hodnotí spíše podle toho, kolik hráčů z nich vzešlo pro A tým než podle jejich výsledků.

Rozsáhlé absence na místě stoperů

Klíčovou úlohu při rozhodování Jaroslava Šilhavého nejspíš sehrála i personální nouze na pozicích ve středu obrany. Trenéři se museli obejít bez Jakuba Brabce, kvůli zranění z nominace vypadl Tomáš Kalas a z důvodu nevolnosti i dodatečně nominovaný Václav Jemelka.

Zraněný je i Alex Král, který stopera hrál ještě v Teplicích a v případě velké nouze by na tomto postu jistě stále byl schopný nastoupit. Dlouhodobě je navíc zraněný David Hovorka, který v minulosti byl v reprezentační formě.

Přenecháním Davida Zimy lvíčatům by tak Jaroslav Šilhavý hodně riskoval. V případě zranění Čelůstky či Kúdely by se nároďák dostal do velkých problémů. U druhého jmenovaného to navíc dlouhou dobu vypadalo, že do Walesu kvůli dozvukům divokého zápasu Evropské ligy ani neodletí.

V kádru by tak do středu obrany zbyl pouze Patrizio Stronati, který ještě na kontě nemá ani jeden start za reprezentační A tým. Případně by na tomto postu mohl nastoupit David Pavelka, který si už tuto roli vyzkoušel v klubu v době, kdy byli sparťanští stopeři zranění.

Ve všech třech zápasech trenérský tým vsadil na zkušenosti ztělesněné dvojicí Ondřejů. Čelůstka byl klíčovým mužem prvotní fáze vzestupu českého týmu pod Jaroslavem Šilhavým a vůdcem defenzivy v kvalifikaci o nadcházející EURO, ve které jsme si obranu bez něj neuměli představit. Kromě toho, že byl spolehlivý v defenzivní činnosti, vstřelil i branku na 2:1 Kosovu, která definitivně rozhodla o postupu na šampionát.

Po zranění se však sparťanský stoper nedostal do ideální formy, zatímco Zima naopak podává prvotřídní výkony. Z juniorky Sigmy vyletěl jako kometa do základní sestavy dominujícího českého klubu a své kvality prokazuje i na mezinárodní scéně v Evropské lize.

V reprezentaci by mohl využít klubové souhry s Ondřejem Kúdelou. Slávista Jan Bořil navíc je na levé straně obrany, a ještě na začátku sezony slávistický dres oblékal i další člen obranné čtyřky Vladimír Coufal. I přes momentální nevytížení se éra Davida Zimy ve stoperské dvojici reprezentace nejspíš blíží.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama