Reklama
Loading...
Reklama

Fortuna liga už zná datum, ve kterém budou mít profesionální kluby možnost posílit své týmy či obohatit kasu penězi utrženými za prodeje hráčů. Zimní přestupové období 2022 u nás začne 26. ledna a skončí 22. února. Dá se opět očekávat spousta přestupů a, díky celkově špatné finanční kondici klubů, dvakrát tak velké množství hostování s možností následné opce. V nejvyšší české soutěži aktuálně běhá spoustu zahraničních fotbalistů, jejichž výkony vzbuzují zájem mnohdy i za hranicemi. O které cizince bude největší zájem?

Fortune Bassey

České Budějovice, 23 let / Zdroj: Michal Bártík

Střelecký ostrov v letošní sezóně hostí velmi zajímavé hráče s perspektivou do budoucna. Nad všemi ale ční nigerijský útočník Bassey, jenž si v novém ročníku zapsal na pažbu už šest branek a jednu asistenci.

Je to určitě hráč, kterého se vyplatí sledovat, měl by se nadále zlepšovat a patřit k tomu nejvíce zajímavému, co na českých trávnících bude k vidění,” říká Jakub Otava, výkonný ředitel datově-analytické firmy 11Hacks, jejíž úlovkem Bassey je (více v rozhovoru pro Žongl).

Hvězdu Dynama zdobí rychlost práce s míčem, která je naší krajině skoro až cizí. Za vše mluví sólový gól proti Baníku Ostrava ve 3. kole, kdy si pohrál s úplně celou obranou.

Bassey je už teď na majáčku nejlepších českých klubů. Zlepší-li ještě svou produktivitu v zakončení, mohla by českobudějovické vedení v zimě překvapit na stole nabídka ze zahraničí.

Ewerton

Mladá Boleslav, 24 let / Zdroj: fkmb.cz

Blyštivý diamant týmu zkušeného trenéra Karla Jarolíma patří k aktuálně nejnebezpečnějším hráčům Fortuna ligy. Ewerton se loni na hostování v Pardubicích teprve zahříval, opravdovou sambu ale předvádí až letos. A je to panečku podívaná.

Brazilský křídelník má bilanci 5 branek a 5 asistencí, pro ofenzivní hru Mladé Boleslavi má obrovský přínos. Svým kolegům stihl vymyslet už 21 gólových šancí. Kromě vytříbené techniky ho zdobí i schopnosti s míčem a herní drzost.

Ewerton vyhledává přechody 1 na 1 nebo 1 na 2. Dělá to nejčastěji ze všech hráčů v lize, letos už zkoušel přejít přes 88 soupeřů. Statisticky je úspěšný ve dvou ze tří soubojů.

Cadu

Cadu
Pardubice, 24 let / Zdroj: Radek Kiler

Dalším na seznamu je bývalý spoluhráč Ewertona z Pardubic, Cadu. Brazilský krajní záložník je naprosto klíčovým faktorem letošní pardubické ofenzivy. Ve 14 utkáních sám dal dvě branky a na dalších šest přihrál.

Cadu, i přes výsledkové trápení loňského ligového nováčka, předvádí ve většině zápasů svůj standard, který je kvalitou výrazně nad průměrem fotbalistů ve Fortuna lize.

Samotného Brazilce tak nemusí aktuální 14. místo Pardubic v tabulce až tolik trápit. O jeho služby se bude hlásit vícero zájemců.

Ladislav Almási

Baník Ostrava, 22 let / Zdroj: fcb.cz

Slovenský čahoun přilétl do Ostravy jako nejdražší posila klubu a do české ligy jako kladivo. Vytáhlý útočník se okamžitě stal jedničkou trenéra Ondřeje Smetany a nedal jiným konkurentům na své pozici ani čichnout (viz odchod Tomáše Zajíce na hostování do Polska).

Almási si zatím drží bilanci 5 branek a jedna asistence. Minimálně pár gólů ale ještě přidá. V lize patří k fotbalistům, kteří vyslali na branku soupeře nejvíce střel.

Oblíbenec baníkových fanoušků má ve svém mladém věku za sebou už i zkušenost z ruské ligy. Proto je při jeho nynější formě téměř jisté, že na P.O. box slezského klubu přijde pár dotazů ohledně jeho dostupnosti.

Samotný zimní přesun Almásiho je ovšem velmi nepravděpodobný. Slovenský forvard je v Baníku údajně spokojený a myslí jen na to, jak s ním dosáhnout na nejvyšší příčky.

Jean-David Beauguel

Beauguel
Viktoria Plzeň, 29 let / Zdroj: Lukáš Kabaň

Nejlepší střelec Fortuna ligy a jeho odchodová epizoda stále nemá jasné obrysy. Beauguel už v létě dal najevo, že se chce vrátit do Francie a tohle by měla být jeho poslední sezóna v Česku. Velmi mu vadí rasismus v tuzemském fotbale.

Plzeňští funkcionáři se svého gólového hromotluka snaží přesvědčit, aby ve Štruncových sadech setrval i po létě, kdy mu oficiálně končí smlouva. Mohl by tak odejít jako volný hráč.

Pokud má ale francouzský útočník o svém návratu do rodné země jasno, má Viktoria poslední možnost na něm ještě vydělat. Problémem může být to, že nabídky přijdou ale žádná z nich nebude z Francie a Beauguel na takový transfer nekývne.

Scénářů je spousta a možných závěrů ještě víc.

Martin Minchev

Sparta Praha, 20 let / Zdroj: sparta.cz

Bulharský talent neměl na Letné dlouho na růžích ustláno. Nedařilo se mu se plně aklimatizovat na nové prostředí, ani pořádně zaujmout na hřišti. Pavel Vrba však na něm hůl nezlomil.

Po povedené letní přípravě a pár slušných výkonech za druholigové béčko dostal příležitost i v A-týmu. Minchev jakoby se probral a objevil v sobě znovu potenciál, který v něm dřímá.

Pro sparťanského trenéra je v této době mladý Bulhar útočníkem č. 1. Minchevův pohyb na hřišti je pro každou obranu soupeře nepříjemný. Snaží se hodně nečitelně posouvat a defenzivu “trhat”.

V Německu se mluví o tom, že jej bedlivě sleduje bundesligový Eintracht Frankfurt. Na odchod z Letné je brzo. Jasně však jde vidět, že určitý zájem už stihl způsobit a zahraniční skauti zbystřili.

Peter Olayinka

Olayinka
Slavia Praha, 26 let / Zdroj: Martin Malý

Měl to ale nigerijský křídelník smůly za poslední rok. Zranění za zraněním a neuskutečněný přestup do dánského FC Kodaň kvůli odhaleným zdravotním potížím s kolenem.

Jakoby ale tohle období slávistického fotbalistu posílilo. I přes velkou konkurenci v útočné třetině Slavie, dostává od trenéra Jindřicha Trpišovského hodně prostoru. A důvěru splácí – už čtyřikrát skóroval a hlavně v posledních zápasech předvádí skvělé výkony.

Olayinka má od klubu přestup do zahraničí již povolen a klub by tedy případnému transferu nebránil. Pokud si Nigerijec udrží formu a vyhnou se mu zranění, určitě bude mít v lednu z čeho vybírat.

Bonus

Nepochybně se bude řešit i budoucnost Pabla Gonzáleze v Sigmě Olomouc, kde mu končí v létě smlouva a odmítl ji prodloužit. Na klub měl nereálné finanční požadavky, více informací v našem dřívějším článku.

A otazník stojí i nad švédským křídelníkem Sparty Davidem-Mobergem Karlssonem, pro nějž už nejspíše na Letné, díky povedeným letním nákupům (Haraslín, Pešek), není místo. Jeho situaci jsme se věnovali nedávno.

Vzpomenout se musí i pravděpodobně aktuálně nejlepší hráč v české lize rumunský reprezentant Nicolae Stanciu. Chtěl ho turecký Galatasaray, jeho agentka by jej ráda viděla v MLS. Ve Slavii však moc dobře ví, že je pro ně v tuto chvíli nepostradatelný a o zimním odchodu tak ani v nejmenším neuvažují.

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama