Reklama
Loading...
Reklama

Autor: Jan Klásek

Zdroj fotografie: MŠK ŽIlina

Ligový fotbal v Žilině podle posledních zpráv ožije a fanoušci žlutozeleného týmu získají zpět ztracený program. Klub však patrně zdaleka vyhráno nemá a celý příběh ještě rozhodně nemusí být u konce.

Jsou tomu tři měsíce, co přišla jedna šokující zpráva z fotbalového Slovenska. Tamní tradiční prvoligový klub MŠK Žilina oznámil, že míří do likvidace. Slovenský fotbal tím dostal obrovskou ránu. Před deseti lety se na soutoku Váhu a Kysuce hrála Liga mistrů například poté, co MŠK Žilina vyřadila v předkole pražskou Spartu. Ještě v roce 2017 slavila Žilina mistrovský titul. Poté se však vrátil na výsluní slavný Slovan Bratislava a Žilina částečně vyklidila pozice. Nacházet se v rámci slovenského fotbalu na prvním a na druhém místě velmi podstatný rozdíl a rozpočet “Šošonů” zasáhly značné úspory.

Velkou roli následně sehrála i mimořádná situace okolo koronaviru, při níž i v řadě jiných klubů docházelo ke zkrácení platů a fotbalisté se někdy museli spoléhat i na pomoc od státu. A zde právě v souvislosti s Žilinou padla kosa na kámen. Patnáct nejlépe placených hráčů MŠK odmítlo úpravy svých mezd na dobu nucené fotbalové výluky. Všichni dostali od klubu výpověď a ten zamířil do likvidace. Hráče zastupoval v tomto sporu předseda hráčských odborů Ján Mucha stojící zjevně na straně hráčů a vůči vyhlášení likvidace vlastně neexistovala žádná alternativa. Délka celého procesu likvidace nešla odhadnout, ale představitelé klubu náhle počítali pouze s prací s mládežnickými kluby. Blížil se tak jeden smutný fotbalový osud.

Dnes je však všechno jinak. Proces likvidace Žilina přerušila a navíc dostala i licenci pro profesionální soutěže na nadcházející sezonu. Vzhledem k tomu, že na jaře dostalo nakonec výpověď celkem 17 hráčů, dá se očekávat zahájení stavby na zelené louce. Naskýtá se však otázka, zda celý tento proces Žilina zvládne. Těžko se dá předpokládat okamžitý příchod bohatého investora s bezednou kapsou a na severu Slovenska se opět budou konat velké škrty. Žilinu proslavila velmi dobrá práce s mládeží, ale to na plnohodnotný restart stačit nemůže.

Klub nyní patrně vyhrál bitvu, ale válka ještě bude nějakou dobu pokračovat. Řadu otázek si v těchto souvislostech musí klást i celý slovenský fotbal. Pro případ zániku nebyl na Slovensku připraven klub představující plnohodnotnou náhradu. Sbírání bodů do pohárového koeficientu je ve slovenském případě mravenčí práce. Ta se může v tomto případě ještě ztížit. Jedním ze symbolů poslední doby jsou ručně šité roušky. I slovenský fotbal se nyní nachází pod jistou rouškou.

Související články:

Reklama