Reklama
Loading...
Reklama
Slovan double
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Úvod

Sezóna Fortuna ligy nám skončila. Boli sme svedkom viacerých zaujímavých zápasov a dokonca aj výmenách klubov na prvej priečke, čo nebolo predchádzajúce sezóny také bežné.

Niektoré mužstvá svojich fanúšikov potešili, iné sklamali. Poďme si teda spoločne zhodnotiť sezónu 2020/2021 pre každý tím.

Budeme hodnotiť číselne od 1 do 10. Samozrejme nebudeme brať ohľad len na samotné výsledky, ale zarátame k tomu aj pôvodné očakávania, ako aj podmienky, ktorými jednotlivé družstvá disponujú. Začneme od posledného v tabuľke a prepracujeme sa až na vrchol. Poďme teda na to.

FC Nitra
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

12. Miesto Nitra – 2/10 (zostup)

Hoci klub v úvode sezóny  začal výborne, nie len výsledkovo, no hlavne nové nemecké predstavenstvo sľubovalo lepšie zajtrajšky. To sa však nenaplnilo. Po prvej polovici zápasov bojovala Nitra dokonca o miesta v skupine víťazov. Potom však znova prišli finančné problémy, nemecký investor stratil v klub  dôveru a z dôvodu nezaplatených výplat odišlo napokon z tímu viacero opôr.

Výsledkom je jasný zostup a pozitívne to nevyzerá ani do budúcna. Jediná chválitebná vec je teda dobrý úvod.

FK Senica
Zdroj: TASR

11. miesto – FK Senica 3/10 (úspešná baráž o záchranu)

Senica mala pomerne nudnú sezónu. Inak to nazvať ani nedokážeme. Tím ničím neprekvapil ale prakticky celý čas sa držal na posledných priečkach. Pozitívne nebolo ani pôsobenie v pohári, veď vypadli s TJ Rovinka, mužstvo z tretej ligy.

Chválitebné je však aspoň to, že baráž o záchranu zvládli a Banská Bystrica si bude musieť na návrat do najvyššej súťaže ešte počkať.

Michalovce
Zdroj: TASR

10. miesto – Zemplín Michalovce 3/10

Nezačali dobre a prakticky celý čas snažili vyhýbať priečkam zostupu. Do baráže nešli vďaka poslednému zápasu, keď im výhra s Nitrou a zaváhanie Senice zaručili desiate miesto. Mimo toho bola ich sezóna priemerná. Veľké divy nespravili ani v pohári, kde už v šestnásť finále vypadli s druholigovými Košicami. Oproti minulej sezóne, kde skončili na šiestom mieste a bojovali o pohárovú Európu je to veľké sklamanie.

FK Pohronie
Zdroj: www.fkpohronie.sk

9. miesto – Pohronie 6/10

Hoci deviata priečka určite neznie úplne atraktívne, pre malý klub je toto určite solídne umiestnenie. Hlavne ak sa pozrieme na to, že v minulom ročníku sa až vďaka trom výhram v posledných troch zápasoch vyhli baráži o zostup.

Tentoraz boli len tri body od toho aby hrali baráž o Konferenčnú ligu, čo je výborný progres. Malá chyba krásy, bolo vypadnutie s druholigovou Petržalkou v pohárovom osemfinále.

MFK Ružomberok
Zdroj: www.mfkruzomberok.sk/

8. miesto – MFK Ružomberok 3/10

Obrovské sklamanie v porovnaní s minulým rokom, kde Ružomberok dokázal z piateho miesta vyhrať baráž a dostať sa do pohárovej Európy. Ôsma priečka isto nie je to, čo by si priaznivci klubu z Liptova želali. Pritom siedma priečka, ktorá by ich posunula ku kvalifikačným zápasom nebola vôbec ďaleko. Pred posledným kolom na nej Ružomberok dokonca stál. No prehra s Pohroním a víťazstvo Serede so Senicou napokon tím odsunula na pozíciu, odkiaľ sa do Európy dostať nedá.

Úspechom istotne nebolo ani skoré vypadnutie v osemfinále slovenského pohára.

ŠKF Sereď
Zdroj: facebook.com/seredskyskf

7. miesto – ŠKF Sereď 7/10 (neúspešná baráž o Konferenčnú ligu)

Výrazné zlepšenie priniesla aj Sereď, ktorá po minulom roku, kde sa tesne vyhla zápasom o záchranu bojovala naopak v zápasoch o konferenčnú ligu. Hoci ich tam stopla silná Žilina, tak môžu svoj ročník hodnotiť ako pozitívny. Výborne sa ukázali hlavne skupinovom zápase, kde im triumf so Senicou zabezpečil súboj o európske priečky.

Ich pohárová púť sa dá hodnotiť ako priemerná. Dostali sa do osemfinále, kde ich však stopli Košice. Sereď však nebola jediná z prvej ligy, koho tento druholigový  klub v pohári vyradil.

AS Trenčín
Zdroj: TASR, foto: AS Trenčín

6. miesto – AS Trenčín 4/10 (neúspešná baráž o Konferenčnú ligu)

I keď si síce zabezpečili účasť v skupine o titul, určite nevyzerali ako tím čo by tam patril. Na konci sezóny síce boli na šiestom mieste no mali dokonca o bod menej ako predposledná Senica. V baráži ich okamžite stopli Zlaté Moravce. Pozitívom môže byť to, že sa umiestnili o jedno miesto lepšie ako minulú sezónu.

Pohár takisto nedopadol ideálne. Vo štvrťfinále im nasadil stopku kat prvoligových klubov, Košice.

FC Vion Zlaté Moravce
Zdroj: http://fcvion.sk

5. miesto – FC Vion Zlaté Moravce 8/10 (neúspešná baráž o Konferenčnú ligu)

Klub ktorý napriek skromnejšiemu zázemiu získal úspešné výsledky. Dvojica Balaj-Hrnčár fungovala výborne celú sezónu a vďaka gólom týchto dvoch hráčov takmer porazili Žilinu v baráži, kde však stratili vedenie 2:0 a nakoniec prehrali 2:3. Na ďalšiu sezónu sa však musia pripraviť na návrat Hrnčára do Slovana. Takisto Filip Balaj odchádza do poľskej Cracovie Krakov.

Vedenie sa tak bude musieť posnažiť nahradiť týchto dvoch hráčov.

MŠK Žilina
Zdroj: TASR

4. miesto – MŠK Žilina 8/10 (úspešná baráž o konferenčnú ligu)

Hoci sa je mužstvo veľmi mladé a nachádzajú sa o dve priečky nižšie ako minulý rok, tak sa určite nemajú za čo hanbiť. Najviac trpeli na nevyrovnané výkony, nakoľko dokázali poraziť favoritov, no zároveň aj vysoko prehrať s outsiderom. Vo finále pohára len veľmi nešťastne prehrali 1:2  v zápase, ktorý rozhodlo až predlženie. Takmer celý ho navyše odohrali v oslabení.

Do Európy sa však pozrú, nakoľko vďaka parádnemu obratu proti Zlatým Moravciam si zaistili víťazstvo v baráži. 

FC Spartak Trnava
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

3. miesto – FC Spartak Trnava 8/10

Povzbudivé výkony hlavne ku koncu sezóny, hoci celý rok pôsobili veľmi kompaktne. Za zmienku stojí hlavne vysoká výhra na Slovanom 3:0, ktorá bola už druhou výhrou v rade nad týmto odvekým rivalom. Je to povzbudivé je hlavne to, že to bol ich prvý triumf nad odvekým sokom po viac ako troch rokoch. Neúspech je hlavne vypadnutie v osemfinále pohára. Klub sa však môže tešiť na Konferenčnú ligu vďaka tretiemu miestu v tabuľke.

Minulý rok o túto šancu prišli, nakoľko ich v baráži porazil Ružomberok.

FC DAC 1904 Dunajská Streda
Zdroj: www.dac1904.sk

2. miesto – FC DAC 1904 Dunajská Streda 8/10

Na začiatku sezóny sa zdalo že Slovan bude mať nového premožiteľa, keďže po turbolentnom úvode tímu z Bratislavy dlho viedli tabuľku. O toto vedenie však prišli pred prestávkou, keď sa vďaka zlým výkonom stala z trojbodového vedenia päťbodová strata. O titul sa ešte pokúsili zaslúžiť na konci sezóny, keď Slovan opäť začal strácať, no strata už v tom čase bola veľká  a nepomohol ani úspešný vzájomný zápas.

Neúspech bol pohár, kde vo štvrťfinále podľahli druholigovej Banskej Bystrici. Svoje postavenie v tabuľke však po minulom roku zlepšili o jedno miesto a na vrch im chýbalo len 6 bodov. Určite sa teda vôbec nedá hovoriť o zlej sezóne. 

ŠK Slovan Bratislava
Zdroj: TASR

1. miesto – ŠK Slovan Bratislava 7/10

Obhajca double. Dve trofeje a tretí triumf v lige v rade. Prečo teda také nízke hodnotenie? Klub počas sezóny vymenil troch trénerov. Mimo toho prehral predkolo Európskej ligy s fínskym klubom. Výkony takisto neboli presvedčivé a aj vo finále pohára to naozaj nevyzeralo, že by hral majster ligy. Stále sú však tieto úspechy obdivuhodné takže karhať Slovan určite nemôžeme, hoci sezóna priniesla aj veľa zlých zápasov. Napríklad debakel 0:3 s Trnavou.

Klub si sľubuje lepšie začiatky a po príchode trénera Weissa , ktorý dostal až päťročnú zmluvu a tím verí, že napodobní predchádzajúce úspechy v iných kluboch.

 

Související články:

Reklama