Reklama
Loading...
Reklama
Slovan_double
Zdroj: TASR, Pavel Neubauer

Úvod

Skončila nám jesenná časť  Fortuna Ligy. Takisto sa skončil rok 2020. Hoci tento rok bol veľmi turbolentný, tak sa dohrala predchádzajúca sezóna, ako aj prvá polovica tejto sezóny. 

Niektoré mužstvá svojich fanúšikov potešili, iné sklamali. Poďme si teda spoločne zhodnotiť rok 2020 pre každý tím. Na prelome sezón sa k lige nikto nepridal, nakoľko Nitra sa dokázala zachrániť a nepustila do súťaže nikoho nového.

Budeme hodnotiť číselne od 1 do 10. Samozrejme nebudeme brať ohľad len na samotné výsledky, ale zarátame k tomu aj pôvodné očakávania, ako aj podmienky, ktorými jednotlivé družstvá disponujú. Začneme od posledného v tabuľke a prepracujeme sa až na vrchol. Poďme teda na to.

FK Pohronie
Zdroj: www.fkpohronie.sk

12. Miesto FK Pohronie – 3/10

Minulý ročník:   – 11. miesto

Momentálne beznádejne posledné mužstvo má na konte jedinú výhru a len 12 bodov. Na predposledné miesto strácajú 5 bodov hoci majú ešte 2 zápasy k dobru. Ani minulá sezóna nebola vôbec jednoduchá. Dokázali sa však neuveriteľným spôsobom vyhnúť baráži, keď šokujúco vyhrali posledné 3 stretnutia.

Čo je však ešte zaujímavejšie je to, že počas celej sezóny ich vyhrali len 6. Zachránili ich teda nadľudské výkony v závere. Kde dokonca porazili Nitru, ktorá vďaka tomu zaujala ich miesto na poslednej pozícii. 

Budúci rok však musia výraznejšie zabrať, ak nechcú skončiť posledný. Momentálne tomu však všetko nasvedčuje.

FK Senica
Zdroj: TASR

11. miesto – FK Senica 3/10

Minulý ročník:   – 10. miesto

Klub, ktorý dlhodobo neprináša žiadne vzrušenie k našej lige. Pred pár rokmi ešte dokázali bojovať o miesta v Európe, no dnes sú to len nudné umiestnenie blížiace sa k poslednému miestu.

Slovo „nudné“ v tomto prípade sedí výborne. Ani pred pandémiou neboli návštevy na ich štadióne nič povzbudivé. Klub navyše dlhodobo nehrá ani o záchranu ani o európske miestenky. Vždy sa drží medzi týmito dvoma pozíciami.

Teoreticky by sa po odohraní 2 zápasov, ktoré  chýbajú Pohroniu aby mali so Senicou odohraných rovnako stretnutí, mohla Senica prepadnúť až na posledné miesto. To sa však určite neočakáva, vzhľadom na to, že Pohronie doteraz vyhralo len jeden zápas.

Zemplin_Michalovce
Zdroj: SITA, Roman Hanc

10. miesto – Zemplín Michalovce 5/10

Minulý ročník:   – 6. miesto, neúspech v baráži o Európsku ligu

Hoci táto sezóna nevychádza úplne ideálne, stále existuje šanca na postup do skupiny o titul. Predchádzajúca sezóna však bola o niečom inom. Klub sa dostal do Top 6 kde síce skončil na 6. mieste, no  toto miesto stále zaručovalo postup do baráže o Európu.

Tá sa však nepodarila, keď už v prvom zápase vypadli po výsledku 0:1 s Ružomberkom. Väčšinu stretnutia úspešne bránili, no osudná bola penalta z 82. minúty, ktorá posunula ďalej Ružomberok.

Zatiaľ to nevyzerá. že by tento úspech mohli napodobniť, no stále je dosť zápasov. Ak sa aj nekvalifikujú do Top 6, stále budú mať šancu hrať baráž, ak skončia prvý v skupine o záchranu.

AS_Trenčín
Zdroj: TASR, Erika Ďurčová

9. miesto – AS Trenčín 2/10

Minulý ročník:   – 7. miesto, neúspech v baráži o Európsku ligu

Od dvojnásobného šampióna by sme toho určite čakali viac. Dlhodobo sa v tejto sezóne držali na poslednom mieste. Prišlo menšie zlepšenie no stále by sa ich výkony dali označiť ako nedostatočné.

Klub zmenil logo, takisto stavia nový štadión. Takéto výsledky, však nebudú ani jednej z týchto vecí robiť dobré meno. V predchádzajúcej sezóne im len tesne ušla skupina o titul. V súťaži o záchranu síce kraľovali, vďaka prvému miestu v nej síce putovali do baráže o Európsku ligu. Tam však nečakane jednoducho podľahli Trnave 0:3.

Šanca na vyššie priečky je tu samozrejme stále, no na tie bude treba podávať oveľa lepšie výkony, ako niekdajší majster podával doteraz

Nitra
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

8. miesto – FC Nitra 5/10

Minulý ročník:   – 12. miesto, úspech v baráži o záchranu

Možno by málokto čakal takéto vysoké hodnotenie. Klub však dlhodobo prechádza ťažkým obdobím a na lepšie časy sa stále čaká.

Predchádzajúca sezóna nešla vôbec podľa predstáv. Nitra skončila po zlom ročníku, aj v dôsledku finančných či klubových problémov na poslednej priečke. Udržanie v súťaži im zabezpečil dvojzápas s Dubnicou, ktorú porazili  po výsledkoch 0:0 a 3:0.

Tento ročník im až do kolapsu išiel výborne. Dlhodobo sa držali na predných priečkach. Prišlo však horšie obdobie a teraz dokonca nefigurujú ani na priečkach, ktoré by ich posunuli do súťaže o titul. Problémom však zďaleka nie je koniec. Nakoľko kvôli finančným ťažkostiam momentálne odišlo viacero kľúčových hráčov.

ŠKF_Sereď
Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

7. miesto – ŠKF Sereď 6/10

Minulý ročník:   – 9. miesto

Mužstvo, ktoré zďaleka nepatrí medzi najsilnejšie. Či už výsledkovo alebo finančne. Dokonca nefigurujú ani vlastným štadiónom a dlhodobo hrajú v prenájme.

Určite však svojim priaznivcom nerobia hanbu. Predchádzajúca sezóna bola pomerne priemerná. Nehrali o Top 6, no zároveň sa držali ďaleko od miesta zostupu.

Aktuálne, však na tom nie sú vôbec zle. Nachádzajú sa na 7. priečke so stratou 3 bodov na vyššiu pozíciu. A to majú dokonca aj jeden zápas k dobru. Nesmieme opomenúť ani fantastickú porážku Dunajskej Stredy. V zápase zvíťazili nad veľkým favoritom 1:0 napriek tomu, že od 69. minúty hrali v oslabení.

MFK_Ružomberok
Zdroj: mfkruzomberok.sk

6. miesto – MFK Ružomberok 8/10

Minulý ročník:   – 5. miesto – úspech v baráži o Európsku ligu

Tím, ktorý v predchádzajúcej sezóne slávil úspechy, napriek tomu, že sa v A-mužstve nachádzalo viacero mladíkov.

Vicemajster Slovenského pohára, ktorý sa umiestnil na 5. priečke. V baráži dokázal poraziť Michalovce a trocha prekvapivo aj Trnavu a zabezpečil si účasť v Európskej lige. Vypadnutie síce prišlo okamžite, no nemožno im nič zazlievať. Ich súper bol predsa len jasným favoritom.

Ani tento ročník nevyzerá úplne zle. Hoci sú na 6.mieste na to štvrté im chýbajú len 2 body. Veľkým problémom je obrana, ktorá spomedzi prvých 6 tímov inkasovala najviac gólov

Spartak_Trnava
Zdroj: TASR

5. miesto – Spartak Trnava 7/10

Minulý ročník:   – 4. miesto – neúspech v baráži o Európsku ligu

Napriek tomu, že po výmene majiteľa sa klub musel uskromniť, určite nerobí hanbu. Momentálne sa nachádza na dobrom mieste, hoci prvú šestku stále nemá istú.

Predchádzajúca sezóna vôbec nebola zlá, pokazilo ju až zlyhanie v súboji s Ružomberkom. ktorý im uzavrel brány do Európy. Mimo toho však výkony vôbec neboli na hanbu. Dokonca boli veľmi blízko tomu, poraziť majstrovský Slovan, ktorý prehral len jediný raz. Pri remíze 0:0 ich mohla mrzieť nevyužitá penalta.

Momentálne majú problémy porážať silnejšie mužstvá. Aj preto sa nachádzajú na 5. priečke, keďže majú veľké problémy poraziť celky ako Slovan, či DAC.

Zlate_Moravce
Zdroj: TASR

4. miesto – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 9/10

Minulý ročník:   – 8. miesto

Kat favoritov. Lepšie označenie momentálne asi pre tento celok neexistuje. Dokázali poraziť Žilinu, Slovan aj Dunajskú Stredu.

Hanebná nieje ani ich pozícia. So svojim 4. miestom vysoko prevyšujú očakávania. Najväčšiu zásluhu na tom má dvojica Filip Balaj-David Hrnčár. Prvý menovaný, spolu s Kalmárom  vedie tabuľku strelcov. Po neúspešných rokoch v Žiline tak pre neho prišlo oveľa lepšie obdobie. Druhý menovaný je najproduktívnejším Slovákom v lige. Hoci momentálne len hosťuje a zvažuje sa jeho návrat do kmeňového klubu Slovanu Bratislava.

Predchádzajúci ročník skončili ôsmy. Čo určite nebol neúspech, ale nejaký veľký ošiaľ z toho takisto byť nemohol.

MŠK_Žilina
Zdroj: TASR

3. miesto – MŠK Žilina 8/10

Minulý ročník:   – 2. miesto

Veľmi mladá skupina hráčov. Konkrétne v Európe je to druhé najmladšie mužstvo. 

Napriek tomu sa držia na dobrom mieste. Sprevádzajú ich však nekonzistentné výkony. Vedia poraziť favoritov, no zároveň dokážu zlyhať s outsiderom. V Európe to dlho netrvalo. Okamžité vypadnutie ukázalo, že mladí sa majú ešte čo to učiť.

Minulý ročník hrozilo, že ani nedohrajú súťaž, nakoľko bol klub v likvidácii. Odišli všetky opory a len niektoré sa následne vrátili. Aj to im však stačilo na to, aby sa umiestnili hneď za majstrom

Dunajská_Streda
Zdroj: SITA

2. miesto – FC DAC 1904 Dunajská Streda 8/10

Minulý ročník:   – 3. miesto

Dlhodobo kraľujú počtom divákov na tribúnach. I keď momentálne sa táto „súťaž“ nehrá.

Istú dobu to vyzeralo, že liga bude mať nového vládcu. Toto tvrdenie však pokazil kolaps v posledných kolách, kde sa z 3 bodového náskoku, stala 5 bodová strata. Napriek tomu sa doterajšie ťaženie dá označiť za úspešné. Ako jediný na Slovensku dokázali prejsť aspoň cez jedno predkolo v Európe. Potom však prišla potupná porážka 0:7.

Predchádzajúci ročník skončili na úctyhodnej pozícii. Ako jediný dokázali poraziť Slovan. Nevyšla im však snaha prekonať v lige Žilinu, na ktorú im chýbal jeden bod.

Slovan_Bratislava
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

1. miesto – ŠK Slovan Bratislava 7/10

Minulý ročník:   – 1. miesto

Niekoho by mohlo nižšie hodnotenie prekvapiť, no faktom je, že vyhrať ligu sa už od belasých očakáva.

Táto sezóna začala najskôr kontumačným vyradením z Ligy Majstrov a následnou blamážou v Európskej lige. To čo budovali celý rok bolo preč, vrátane trénera Jána Kozáka. Hlavu ale nesklonili. A hoci s bolesťou z neúspechy, aj tak dokázali zaujať vedenie v lige. K čomu im pravda, pomohli aj straty DAC z posledných kôl.

Predchádzajúci ročník sa podarilo vyhrať double. Navyše v lige uspeli s obrovským náskokom a len jednou porážkou. Tomu sa nedá nič vytknúť.

 

Související články:

Reklama